Klaas Hendrikse, reverendul unei biserici creștine din orașulolandez Gorinchem, le spune întotdeauna celor care îl ascultă:”Trăiți-vă la maximum această viață, pentru că, foarte probabil, vafi singura de care veți avea parte”, scrie BBC. Pastorulslujește la biserica exodului, parte a bisericii protestante.
Să nu crezi în viața de apoi poate părea ilogic pentru un clericcreștin, însă nu este nici pe departe singura deosebire a luiHendrikse față de restul preoțimii.
Olandezul afirmă, cu zâmbeul pe buze, nici mai mult, nici maipuțin decât că Dumnezeu și Iisus Hristos nu există.
Hendrikse are, însă, și argumente, pe care le-a expus într-ocarte devenită best-seller în Olanda, care a fost retipărită detrei ori. Numele volumului este la fel de paradoxal ca afirmațiileolandezului – „Cum să crezi într-un Dumnezeu care nu există:Manifestul unui pastor ateu”.
„Socrate și Dionysos nuau existat niciodată, de ce ar exista IisusHristos?”
„Nu trebuie să crezi că Iisus Hristos a înviat fizic. Există șiun alt mod de a privi problema. Cuvintele ‘viață’ și ‘moarte’ potavea și alte înțelesuri decât cele pe care le cunoaștem noi în2011”, a declarat Hendrikse, într-un interviu pentru BBC.
Biserica neconvențională unde predică olandezul
Preotul spune că s-ar putea chiar ca Iisus Hristos să nu fiexistat deloc și că Biblia reprezintă doar o „expunere mitologică”a vieții sale.
„Pentru mine, existența lui Iisus Hristos nu este delocrelevantă. Să ne gândim la Socrate sau la Dionysos. Am învățatfoarte multe de la amândoi, dar sunt sigur că niciunul dintre ei nua existat vreodată. Pentru creștini, este clar că Dionysos nuexistă. Dar toți cred că Iisus a existat. De ce ar fi el excepția?Astfel, eu spun că mesajul lui Hristos, lucrurile pe care el letransmite nu au nicio legătură cu existența lui fizică”, explicăolandezul.
„Dumnezeu nu există,Dumnezeu se întâmplă”
Chiar dacă nu crede într-una dintre cele mai importante teoriiale creștinătății – aceea că Mântuitorul este fiul lui Dumnezeu șică a fost răstignit pe cruce tocmai pentru a-i scăpa pe oameni depăcate -, reverendul se consideră creștin.
„Când mă întreabă cineva dacă sunt creștin, îi spun că predicîntr-o biserică creștină, deci nu pot spune că nu sunt creștin.Dar, pentru mine, acest cult este prea îngust”, explicăHendrikse.
Cât despre Dumnezeu, reverendul spune: „Pentru mine, cuvântulDumnezeu exprimă experiența, iar acest cuvânt este sinonim cualtele, spre exemplu Alah. Dumnezeu nu este o ființă, nu existăfizic. Dumnezeu nu există, Dumnezeu se întâmplă aici pe Pământ,între mine și tine, între oameni”
Întrebat dacă Dumnezeu este o „ființă supranaturală” sau un”lucru supranatural”, Hendrikse a răspuns: „Nu este nici o ființă,nici un lucru. Dumnezeu este un cuvânt care exprimă relațiiledintre oameni”.