Alexandra Pele
11.12.2012
Știri

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2012. Lista completă a senatorilor și deputaților

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2012. Lista completă a senatorilor și deputaților
REZULTATELE parțiale ale ALEGERILOR PARLAMENTARE 2012 făcute publice luni de Biroul Electoral Central arată că USL a obținut în urma scrutinului de duminică, 9 decembrie, peste 60% din voturi pentru senat, ARD 16,9%, PP-DD 14,1%, iar UDMR 5,4%.

REZULTATELE parțiale ale ALEGERILOR PARLAMENTARE 2012 făcute publice luni de Biroul Electoral Central arată că USL a obținut în urma scrutinului de duminică, 9 decembrie, peste 60% din voturi pentru senat, ARD 16,9%, PP-DD 14,1%, iar UDMR 5,4%.

La Camera Deputaților, USL a obținut 58,6%, ARD – 16,6%, PP-DD 13,5% și UDMR 5,3%, după numărarea voturilor din 81,49 % din secții, arată datele BEC.

Președintele PSD, Victor Ponta, a declarat, marți, că formațiunea sa va avea în viitorul Legislativ 220 de parlamentari, respectiv 62 de senatori, față de doar 48 obținuți în 2008, și 158 de deputați, față de doar 110 obținuți în 2008.

gândul vă prezintă lista candidaților care, potrivit rezultatelor parțiale sau numărătorilor paralele ale partidelor, au victoria garantată și, deci, un mandat de parlamentar în viitorul legislativ al României:

Camera Deputaților

USL

Ludovic Orban (București)

Vlad Nistor (București)

Dan Tudorache (București)

Adriana Tușa (București)

Dumitru Popescu (București)

Rodica Nassar (București)

Violeta Tudorie (București)

Octavian Bot (București)

Florin Alexe (București)

Gheorghe Nicolăescu (București)

Raluca Ispir (București)

Ioan Vulpescu (București)

Gabriela Pofașcă (București)
     
Adrian Petrache (București)

Claudiu Tănăsescu (București)

Mihai Diaconu (București)

Nicolae Bănicioiu (București)

Dinu Giurescu (București)

Dumitru Chiriță (București)

Georgian Pop (București)

Alina Gorghiu (București)

Oana Niculescu-Mizil Ștefănescu Tohme (București)

Mihai Sturzu (București)

George Becali (București)

Răzvan Mironescu (București)

Damian Florea (București)

Ion Mihăilescu (București)

Flavius Măduța (Alba)

Mihăiță Calimente (Alba)

Dorel Căprar (Alba)

Flavius Măduța (Arad)

Mihăiță Calimente (Arad)

Dorel Căprar (Arad)

Gheorghe Marin (Argeș)

Mircea Drăghici (Argeș)

Ionela-Simona Oprescu (Argeș)

Theodor Nicolescu (Argeș)

Bogdan Niculescu Duvăz (Argeș)

Radu Vasilică (Argeș)

Daniel Constantin (Argeș)

Andrei Gerea (Argeș)

Cătălin Rădulescu (Argeș)

Nicu Marcu (Bacău)

Cosmin Necula (Bacău)

Lucian Ciubotaru (Bacău)

Lucian Șova (Bacău)

Viorica Marcu (Bacău)

Constantin Avram (Bacău)

Ionel Palăr (Bacău)

Iulian Iancu (Bacău)

Viorel Hrebenciuc (Bacău)

Petru Vlase (Bacău)

Lucia Varga (Bihor)

Gheorghe Costin (Bihor)

Gheorghe Bogdan (Bihor)

Ioan Roman (Bihor)

Sonia Drăghici (Bihor)

Ioan Cupșa (Bihor)

Florica Cherecheș (Bihor)

Adriana Doina Pană (Bistrița-Năsăud)

Daniel Suciu (Bistrița-Năsăud)

Alexandru Pugna (Bistrița-Năsăud)

Dumitru Gireadă (Botoșani)

Andrei Dolineaschi (Botoșani)

Roxana Anușca (Botoșani)

Costel Șoptică (Botoșani)

Mihai Baltă (Botoșani)

Tamara Ciofu (Botoșani)

Petre Roman (Brașov)

Daniel Cătălin Zamfir (Brașov)

Ion Ochi (Brașov)

Mihai Donțu (Brașov)

Constantin Niță (Brașov)

Emil Niță (Brașov)

Ioan Adam (Brașov)

Ion Diniță (Brașov)

Gheorghe Ialomițianu (Brașov)

Iulian Popescu (Brașov)

Dorin Petrea (Brăila)

Vasile Varga (Brăila)

Viorel Dragomir (Brăila)

Mihai Tudose (Brăila)

Cristian Rizea (Brăila)

Marcel Ciolacu (Buzău)

Erland Cocei (Buzău)

George Scutaru (Buzău)

Marian Ghiveciu (Buzău)

Marian Ghivecu (Buzău)

Eugen Nicolicea (Buzău)

Titi Holban (Buzău)

Ion Tabugan (Caraș Severin)

Daniel Florea (Călărași)

Valeriu Steriu (Călărași)

Dan Motreanu (Călărași)

Aurel Niculae (Călărași)

Raluca Surdu (Călărași)

Radu Zlati (Cluj)

Cornel Itu (Cluj)

Elena Uioreanu (Cluj)

Gheorghe Dragomir (Constanța)

Mihai Lupu (Constanța)

Cristina Dumitrache (Constanța)

Victor Manea (Constanța)

Eduard Martin (Constanța)

Mircea Dobre (Constanța)

Manuela Mitrea (Constanța)

Remus Cernea (Constanța)

Mădălin Voicu (Constanța)

Constantin Enea (Dolj)

Nicolae Vasilescu (Dolj)

Ionuț Stroe (Dolj)

Florentin Gust-Băloșin (Dolj)

Petre Petrescu (Dolj)

Iulian Manda (Dolj)

Mihai Voicu (Dolj)

Daniel Iane (Dolj)

Valeriu Zgonea (Dolj)

Ion Călin (Dolj)

Vasile Horga (Dâmbovița)

Rovana Plumb (Dâmbovița)

Ion Stan (Dâmbovița)

Zisu Stanciu (Dâmbovița)

Dumitru Georgică (Dâmbovița)

Ionuț Săvoiu (Dâmbovița)

Carmen Moldovan (Dâmbovița)

Ion Pârgaru (Dâmbovița)

Victor Dobre (Galați)

Laurențiu Chirvăsuța (Galați)

George Scarlat (Galați)

Viorel Ștefan (Galați)

Dan Nica (Galați)

Florin Păslaru (Galați)

Lucreția Roșca (Galați)

Bogdan Ciucă (Galați)

Aurel Nechita (Galați)

Florian Nicolae (Giurgiu)

Marin Anton (Giurgiu)

Ioan Teodorescu (Giurgiu)

Daniel Chițoiu (Giurgiu)

Victor Ponta (Gorj)

Gheorghe Iana (Gorj)

Mihai Weber (Gorj)

Scarlat Iriza (Gorj)

Camelia Khraibani  (Gorj)

Vasile Popeangă (Gorj)

Kelemen Hunor (Harghita)

Mircea Dușa (Harghita)

Cristina Pocora (Ialomița)

Marian Neacșu (Ialomița)

Mihăiță Găină (Ialomița)

Aurelian Ionescu (Ialomița)

Relu Fenechiu (Iași)

Constantin Adăscăliței (Iași)

Vasile Mocanu (Iași)

Neculai Rățoi (Iași)

Anghel Stanciu (Iași)

Costel Alexe (Iași)

Gheorghe Emacu (Iași)

Cristina Nichita (Iași)

Sorin Iacoban (Iași)

Camelia Bogdănici (Iași)

Grigore Crăciunescu (Iași)

Anton Doboș (Iași)

Mugur Cozmanciuc (Iași)

Radu Stroe (Ilfov)

Ninel Peia (Ilfov)

Hubert Petru Thuma (Ilfov)

Eduard Hellvig (Ilfov)

Rodin Traicu (Mehedinți)

Petre Daea (Mehedinți)

Viorel Palașcă (Mehedinți)

Marius Manolache (Mehedinți)

Marian Enache (Neamț)

Constantin Moț (Olt)

Daniel Bărbulescu (Olt)

Florin Iordache (Olt)

Virgil Delureanu (Olt)

Dan Ciocan (Olt)

Gigel Stirbu (Olt)

Alexandru Stănescu (Olt)

Mircea Roșca (Prahova)

Virgil Guran (Prahova)

Grațiela Gavrilescu (Prahova)

Sebastian Ghiță (Prahova)

Sorin Teju (Prahova)

Nicolae Alexandri (Prahova)

Vlad Cosma (Prahova)

Paul Dumbrăvanu (Prahova)

Ion Eparu (Prahova)

Andrei Sava (Prahova)

Ștefan Băișanu (Suceava)

Gavril Mîrza (Suceava)

Eugen Uricec (Suceava)

Ioan Stan (Suceava)

Constantin Galan (Suceava)

Ovidiu Iane (Suceava)

Eugen Bejinariu (Suceava)

Dumitru Parda (Suceava)

Iulian Surugiu (Suceava)

Elena Ștefănescu (Teleorman)

Adrian Simionescu (Teleorman)

Nicolae Dragnea (Teleorman)

Valentin Boboc (Teleorman)

Florica Ica Calota (Teleorman)

Marin Almăjanu (Teleorman)

Cătălin Tiuch (Timiș)

Horia Cristian (Timiș)

Sorin Stragea (Timiș)

Dorel Covaci (Timiș)

Gheorghe Ciobanu (Timiș)

Petru Andreea (Timiș)

Sorin Grindeanu (Timiș)

Maria Grapini (Timiș)

Ion Răducanu (Timiș)

Cosmin Costan (Timiș)

Neviser Zaharcu (Tulcea)

Marian Avram (Tulcea)

Octavian Popa (Tulcea)

Ion Bălan (Tulcea)

Traian Dobrinescu (Vâlcea)

Constantin Rădulescu (Vâlcea)

Constantin Mazilu (Vâlcea)

Vasile Bleotu (Vâlcea)

Cristian Buican (Vâlcea)

Aurel Vlădoiu (Vâlcea)

Nicolae Nica (Vrancea)

Angel Tilvar (Vrancea)

Nini Săpunaru (Vrancea)

Miron Mitrea (Vrancea)

Laurențiu Țigăeru Roșca (Vrancea)

Victor Roman (Vrancea)

Iuliu Nosa (Sălaj)

Mirel Taloș (Sălaj)

Victor Cristea (Vaslui)

Dan Bordeianu (Vaslui)

Florin Ciurariu (Vaslui)

Adrian Solomon (Vaslui)

Ana Birchall (Vaslui)

Toader Dima (Vaslui)

Irinel Stativă (Vaslui)

ARD

Gabriel Andronache (Brașov)

Ioan Bălan (Suceava)

Dragoș Gunia (Prahova)

George Ionescu (Prahova)

Theodor Paleologu (București)

Eugen Tomac (Diaspora)

Elena Udrea (Neamț)

UDMR

CSEKE Attila (Bihor)

MÁRTON Árpád (Covasna)

MARKÓ Attila (Covasna)

FEJÉR László (Covasna)

KELEMEN Hunor (Harghita)

KORODI Attila (Harghita)

ANTAL István (Harghita)

MOLDOVÁN József (Harghita)

Borbely Laszlo (Mureș)

Kelemen Attila (Mureș)

Seres Denes (Sălaj)

KERESKÉNYI Gábor (Satu Mare)

PPDD

Maria Grecea (Brașov)

Monica Iacob-Ridzi (Hunedoara)

 

Senat

USL

Călin Popescu Tăriceanu (București)

Titus Corlățean (București)

Gabriel Oprea (București)

Dumitru Pelican (București)

Daniel Barbu (București)

Ecaterina Andronescu (București)

Victor Ciorbea (București)

Dan Voiculescu (București)

Cătălin Croitoru (București)

Florian Popa (București)

Corneliu Dobrițoiu (București)

Gabriel Mutu (București)

Ioan Cristina (Alba)

Ion Popa (Argeș)

Șerban Velca (Argeș)

Constantin Tămagă (Argeș)

Ionuți-Elie Zisu (Argeș)

Dragoș Luchian (Bacău)

Vasile Nistor (Bacău)

Dan Tătaru (Bacău)

Damian Drăghici (Bacău)

Cristian Bodea (Bihor)

Valeriu Boeriu (Bihor)

Florian Bodog (Bihor)

Dorin Dobra (Bistrița-Năsăud)

Ioan Deneș (Bistrița-Năsăud)

Doina Federovici (Botoșani)

Petru Mihailescu (Botoșani)

Viorel Grigoraș (Botoșani)

Sebastian Grapă (Brașov)

Viorel Chiriac (Brașov)

Ioan Ghișe (Brașov)

Marius Niculoiu (Brașov)

Ion Rotaru (Brăila)

Cătălin Boboc (Brăila)

Doina Tudor (Buzău)

Eugen Teodorovici (Buzău)

Victor Mocanu (Buzău)

Ștefan Tomoiagă (Călărași)

Iulian Dumitrescu (Călărași)

Marius Nicoară (Cluj)

Puiu Hașotti (Constanța)

Alexandru Mazăre (Constanța)

Mircea Banias (Constanța)

Nicolae Moga (Constanța)

Mihai Fifor (Dolj)

Florea Voinea (Dolj)

Mario Oprea (Dolj)

Mircea Geoană (Dolj)

Cristiana Anghel (Dolj)

Leonardo Badea (Dâmbovița)

Sorin Roșca Stănescu (Dâmbovița)

Valentin Calcan (Dâmbovița)

Gheorghe Saghian (Galați)

Paul Ichim (Galați)

Eugen Durbaca (Galați)

Niculae Bădălău (Giurgiu)

Lucian Iliescu (Giurgiu)

Mariana Câmpeanu (Hunedoara)

Marian Pavel (Ialomița)

Ion Toma (Ialomița)

Varujan Vosganian (Iași)

Sorin Lazăr (Iași)

Florin Constantinescu (Iași)

Mihaela Popa (Iași)

Marin Burlea (Iași)

Gabriela Firea (Ilfov)

Nicolae Nasta (Ilfov)

Șerban Nicolae (Mehedinți)

Tudor Chiuariu (Mehedinți)

Liviu Bumbu (Neamț)

Darius Vâlcov (Olt)

Mihai Niță (Olt)

Dan Șova (Olt)

Georgică Severin (Prahova)

Daniel Savu (Prahova)

Ion Luchian (Prahova)

Ștefan Oprea (Prahova)

Augustin Mitu (Prahova)

Neculai Bereanu (Suceava)

Ovidiu Dontu (Suceava)

Mihai Neagu (Suceava)

Nicolae Mohanu (Teleorman)

Crin Antonescu (Teleorman)

Timotei Stuparu (Teleorman)

Șerban Mihăilescu (Teleorman)

Octavian Motoc (Tulcea)

Trifon Belacurencu (Tulcea)

Florian Coca (Valcea)

Remus Nițu (Valcea)

Marin Cotescu (Valcea)

Petru Filip (Vrancea)

Cristian Dumitrescu (Vrancea)

Gheorghe Pop (Sălaj)

Matei Suciu (Timiș)

Ilie Sârbu (Timiș)

Doina Silistru (Vaslui)

Gabriela Crețu (Vaslui)

Nelu Tătaru (Vaslui)

ARD

Gheorghe Flutur (Suceava)

Nicolae Vlad Popa  (Brașov)

UDMR

Rozalia Biro (Bihor)

Gergely Olosz (Covasna)

KLÁRIK László (Covasna)

TÁNCZOS Barna (Harghita)

VERESTÓY Attila (Harghita)

Marko Bela (Mureș)

PPDD

Marius Coste (Brașov)

Lista este în curs de actualizare

Inchide