REZULTATE FINALE ALEGERI PARLAMENTARE 2016. Noua hartă politică a României, județ cu județ

REZULTATE FINALE ALEGERI PARLAMENTARE 2016. PSD a câștigat detașat alegerile parlamentare 2016, impunându-se în fața celorlalte partide cu un scor zdrobitor de PESTE 45%.

În total, pe liste au fost înscriși 18.403.044 de alegători înscriși pe liste, iar voturile valabil exprimate au fost în număr de7.323.368.

REZULTATELE FINALE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 arată în felul următor.

Camera Deputaților 18.403.044 număr total de alegători înscriși pe liste

PSD – 45,47% (154 mandate)

PNL – 20,04% (69 mandate)

USR – 8,87% (30 mandate)

UDMR – 6,18% (21 mandate)

ALDE – 5,62% (20 mandate)

PMP – 5,34% (18 mandate)

Grupul Minorităților Naționale – 17 mandate

Senat

PSD – 45,67% (67 mandate)

PNL – 20,41% (30 mandate)

USR – 8,92% (13 mandate)

UDMR – 6,24% (9 mandate)

ALDE – 6% (9 mandate)

PMP – 5,65% (8 mandate)

În total, PSD a obținut în viitoarea legislatură 221 de mandate din cele 465, ceea ce înseamnă că social-democrații nu au reușit să întrunească singuri majoritatea parlamentară. PNL și-a adjudecat 99 de mandate, urmat de USR, cu 43 de mandate. Rezultatele finale furnizate de BEC au arătat că UDMR a reușit să obțină 30 de mandate, ALDE – 29 de mandate, iar PMP – 26 de mandate.

Gândul vă prezintă noua hartă politică a României, județ cu județ, formată din parlamentarii pe care românii i-au ales la scrutinul din 11 decembrie:

BUCUREȘTI

Camera Deputaților:
PSD – 12 mandate:
Gabriel Petrea (director general adjunct, inginer)
Carmen Moldovan (deputat, jurist)
Georgian Pop (deputat, sociolog)
Oana Consuela Florea (asistent parlamentar european, jurist)
Mihăiță Vărză (director, economist)
Diana Tușa (deputat, jurist)
Dumitru Chiriță (deputat, consilier juridic)
Beatrice Tudor (consilier comunicare PSD)
Liviu Pleșoianu (specialist marketing, jurnalist)
Mirela Furtună (expert comunicare, consilier comunicare)
Petre Florin Manole (membru colegiu director CNCD, istoric)
Aida Căruceru (consilier juridic Mehedinți, jurist)
USR – 8 mandate:
Nicușor Dan (matematician)
Cristian Ghinea (ex ministru Fonduri Europene)
Cristian Gabriel Seidler (specialist resurse umane, jurist).
Oana Bîzgan Gayral (economist).
Matei Adrian Dobrovie (jurnalist, științe politice)
Claudiu Năsui (consilier personal Anca Dragu, economist)
Cristina Mădălina Prună (manager de proiect, economist)
Tudor Rareș Pop (consilierul lui Cristian Ghinea)
PNL – 3 mandate:
Adriana Săftoiu (consultant politic, profesor)
Eugen Nicolăescu (deputat, economist).
Ovidiu Raețchi (deputat, analist politic)
ALDE – 4 mandate:
Daniel Constantin (deputat, inginer)
Damian Florea (deputat, inginer).
Sorin Cîmpeanu (rector, fost ministru al Educației)
Anton Anton (profesor universitar)
PMP – 2 mandate:
Valeriu Steriu (deputat, inginer)
Eugen Tomac (deputat, istoric).
Senat:
PSD – 5 mandate:
Ecaterina Andronescu (senator, prof univ, fost ministru al Educației)
Șerban Nicolae (senator, jurist)
Robert Cazanciuc (profesor, jurist, fost ministru al Justiției)
Mihnea Costoiu (rector Politehnică, inginer)
Ioan Vulpescu (deputat, teolog, fost ministru al Culturii).
USR – 4 mandate:
Vlad Alexandrescu (prof, filolog, fost ministru al Culturii)
Cristian Ghica (director, inginer)
Florina Presadă (coordonator proiect, științe politice)
Silvia Monica Dinică (manager campanii de marketing, matematician)
PNL – 2 mandate:
Leon Dănăilă (neurochirurg)
Florin Cîțu (economist, consultant)
ALDE – 1 mandat: Călin Popescu Tăriceanu (senator)
PMP – 1 mandat: Traian Băsescu (ex președinte, ofițer marină!).
ALBA:
Camera Deputaților:
PNL – 4 mandate:
Florin Claudiu Roman (vice CJ Alba, economist)
Corneliu Olar (primar comuna Horea, jurist)
Claudiu Vasile Răcuci (Blaj, șef birou marketing, inginer)
Sorin Ioan Bumb (consilier președinte CJ Alba, inginer).
PSD – 1 mandat: Ioan Dîrzu (deputat, medic veterinar)
Senat:
PNL – 1 mandat: Alexandru Pereș (senator, inginer)
PSD – 1 mandat: Valer Daniel Breaz (rector)
ARAD:
Camera Deputaților:
PSD – 3 mandate:
Dorel Gheorghe Căprar (deputat, jurist)
Florin Dan Tripa (consilier județean, economist)
Adrian Todor (Arad, specialist marketing, profesor)
PNL – 2 mandate:
Glad Aurel Varga (manager, economist)
Eusebiu Manea Popa-Pistru (deputat, inginer mecanic)
UDMR – 1 mandat: Peter Farago (director tehnic, inginer, Dorobanți)
USR 1: Sergiu Cosmin Vlad (economist)
Senat:
PSD – 1 mandat: Mihai Viorel Fifor (senator)
PNL – 1 mandat: Ioan Cristina (senator)
USR – 1 mandat: Adrian Wiener (medic Arad)
ARGEȘ:
Camera Deputaților:
PSD – 6 mandate:
Radu Costin Vasilică (lector doctor, economist, Ștefănești)
Mircea Drăghici (deputat)
Simona Oprescu-Bucura (deputat)
Nicolae Georgescu (profesor, Costești)
Cătălin Rădulescu (deputat)
Nicolae Velcea (șef serviciu, economist, Ștefănești)
PNL – 1 mandat: Dănuț Bica (șef serviciu, inginer, Pitești)
ALDE – 1 mandat: Andrei Gerea (deputat)
USR – 1 mandat: Liviu Ionuț Moșteanu (secretar de stat, manager)
Senat:
PSD – 3 mandate:
Șerban Valeca (senator)
Gheorghe Marin (deputat)
Cristina Mariana Stocheci (medic, Pitești)
PNL – 1 mandat: Ion Popa (senator)
BACĂU:
Camera Deputaților:
PSD – 6 mandate:
Petru Gabriel Vlase (deputat, inginer)
Theodora Șotcan (inspector școlar general, profesor)
Ionel Floroiu (vice CJ Bacău)
Lucian Șova (deputat)
Claudiu Augustin Ilișanu (inginer, inginer diplomat)
Costel Neculai Dunava (consilier juridic, jurist)
PNL- 2 mandate:
Ionel Palăr (deputat)
Tudorița Lungu (economist)
ALDE – 1 mandate: Constantin Avram (deputat)
USR – 1 mandat: Lucian Daniel Stanciu-Viziteu (liber profesionist, Brăila, inginer diplomat)
Senat:
PSD – 2 mandate:
Adrian Dragoș Benea (președinte PSD Bacău, economist)
Miron Alexandru Smarandache (deputat)
PNL – 1 mandat: Cătălin Daniel Fenechiu (deputat, avocat)
ALDE – 1 mandat: Viorel Ilie (primar, inginer)
BIHOR:
Camera Deputaților:
PSD – 3 mandate:
Gheorghe Dănuț Bogdan (deputat)
Marina Adelina Coste (consilier juridic Oradea)
Ioan Sorin Roman (deputat)
PNL – 3 mandate:
Găvrilă Ghilea (senator)
Florica Cherecheș (deputat)
Ioan Cupșa (deputat)
UDMR – 2 mandate:
Odon Szabo (deputat)
Rozalia Biro (senator)
USR – 1: Silviu Dehelean (notar, jurist, Oradea)
Senat:
UDMR – 2 mandate:
Cseke Attila (deputat)
Derszi Akos (director, inginer, Oradea)
PSD – 1 mandat: Florian Dorel Bodog (senator)
PNL – 1 mandat: Cornel Popa (profesor, Oradea).
BISTRIȚA NĂSĂUD:
Camera Deputaților:
PSD – 2 mandate:
Doina Pană (deputat)
Vasile Suciu (deputat)
PNL – 1 mandat: Robert Ionatan Sighiartău (director general, economist, Bistrița)
PMP – 1 mandat: Ionuț Simionca (director general)
USR – 1 mandat: Cristina Ionela Iurișniți (profesor, Bistrița)
Senat:
PSD- 1 mandat: Ioan Deneș (senator)
ALDE – 1 mandat: Ioan Simionca (coregraf, Bistrița)
BOTOȘANI:
Camera Deputaților:
PSD – 5 mandate:
Tamara Ciofu (deputat)
Mihaela Huncă (inspector școlar general, profesor doctor)
Marius Constantin Budăi (director executiv, economist)
Răzvan Ilie Rotaru (comisar șef)
Costel Lupașcu (președinte CAS Botoșani)
PNL – 1 mandat: Vasile Cristian Achiței (director, inginer)
Senat:
PSD – 2 mandate:
Doina Federovici (senator)
Lucian Trufin (primar, Vlăsinești)
PNL – 1 mandat: Costel Șoptică (deputat)
BRAȘOV:
Camera Deputaților:
PSD – 4 mandate:
Mihai Valentin Popa (avocat, Făgăraș)
Viorel Chiriac (senator)
Roxana Mînzatu (expert fonduri nerambursabile)
Mihai Mohaci (director general, inginer)
PNL – 2 mandate:
Mara Mareș (masterand, expert politici publice europene)
Gabriel Andronache (deputat)
ALDE – 1 mandat: Remus Borza (avocat)
UDMR – 1 mandat: Izabella Agnes Ambrus (vice CJ Brașov)
USR – 1 mandat: Tudor Vlad Benga (antreprenor, economist)
Senat:
PSD 2:
Alexandru Marius Dunca (consultant în afaceri)
Ovidiu Orțan (medic)
PNL – 1 mandat: Daniel Cătălin Zamfir (deputat)
USR – 1 mandat: Allen Coliban (consultant, inginer)
BRĂILA:
Camera Deputaților:
PSD – 3 mandate:
Mihai Tudose (deputat)
Nicu Niță (administrator jurist)
Marilena Emilia Meiroșu (director școală gimnazială Brăila)
PNL – 2 mandate:
Antoneta Ioniță (medic urgență)
Vasile Varga (deputat)
Senat:
PSD – 1 mandat: Ion Rotaru (senator)
ALDE – 1 mandat: Mihai Ruse (viceprimar Măxineni)
BUZĂU
Camera Deputaților:
PSD – 5 mandate:
Ion Marcel Ciolacu (deputat)
Sorin Lazăr (vice ANRP)
Ionela Viorela Dobrică (fără ocupație, inginer)
Nicolaie Sebastian Valentin Radu (consilier personal primar Buzău, tehnician dentar)
Dănuț Păle (director Farmavet, medic veterinar, Costești)
PNL – 1 mandat: Cristinel Romanescu (președinte FRTM, profesor)
PMP – 1 mandat: Adrian Mocanu (deputat).
Senat:
PSD – 2 mandate:
Lucian Romașcanu (director SECOMA SRL Mogoșoaia)
Liliana Sbîrnea (director școală Râmnicu Sărat)
PMP – 1 mandat: Dorin Valeriu Bădulescu (asistent juridic, avocat, Buzău)
CARAȘ SEVERIN
Camera Deputaților:
PSD – 3 mandate:
Ion Mocioalcă (deputat)
Ion Spânu (economist, Reșița)
Luminița Maria Jivan (director cabinet, profesor Reșița)
PNL – 1 mandat: Valeria Schelean-Șomfelean (avocat)
PMP – 1 mandat: Ion Tabugan (deputat)
Senat:
PSD – 1 mandat: Ioan Narcis Chisaliță (director comercial, Reșița)
PNL – 1 mandat: Marcel Ion Vela (fără ocupație, jurist)
CĂLĂRAȘI
Camera Deputaților:
PSD – 2 mandate:
Eugen Nicolicea (deputat)
Iulian Iacomi (primar Lehliu Gară)
PNL- 1 mandat: Cătălin Predoiu (avocat, prim-vice PNL)
PMP – 1 mandat: Cristian George Sefer (deputat)
Senat:
PSD – 1 mandat: Roxana Natalia Pațurcă (profesor Călărași)
PNL – 1 mandat: Răducu Filipescu (director tehnic)
CLUJ
Camera Deputaților:
PSD – 3 mandate:
Gabriel Horia Nasra (consilier local Cluj)
Cornel Itu (deputat)
Cristina Burciu (director general Turda)
PNL – 3 mandate:
Vasile Florin Stamatian (prof univ.)
Adrian Nechita Oros (deputat)
Sorin Dan Moldovan (director marketing Oradea)
USR – 2 mandate:
Emanuel Dumitru Ungureanu (prof istorie)
Adrian Octavian Dohotaru (coordonator proiect)
ALDE – 1 mandat: Steluța Cătăniciu (deputat)
UDMR – 1 mandat: Csoma Botond (consilier juridic)
Senat:
PSD – 1 mandat: Vasile Ilea (consilier județean)
PNL – 1 mandat: Marius Petre Nicoară (senator)
UDMR – 1 mandat: Laszlo Attila (senator)
USR – 1 mandat: Remus Mihai Goțiu (activist, jurnalist)
CONSTANȚA
Camera Deputaților:
PSD – 5 mandate:
Iulian Iancu (deputat)
Mircea Dobre (deputat)
Ileana Dumitrache (deputat)
Radu Babuș (deputat)
George Gabriel Vișan (director comercial)
PNL- 2 mandate:
Bogdan Iulian Huțucă (șef administrație, Eforie)
Aurel Robert Boroianu (consilier județean)
PMP -1 mandat: Robert Turcescu (ex jurnalist, consilier general București)
ALDE – 1 mandat: Mircea Banias (senator)
USR – 1 mandat: Stelian Cristian Ion (avocat)
UDMR – 1 mandat: Antal Istvan Janos (inginer zootehnist Satu Mare)
Senat:
PSD – 3 mandate:
Tit Liviu Brăiloiu (jurist, Eforie)
Nicolae Moga (senator)
Ștefan Mihu (lector doctor)
PNL – 1 mandat: Vergil Chițac (contraamiral în rezervă)
USR – 1 mandat: Nicoleta Ramona Dinu (prof univ doctor)
COVASNA
Camera Deputaților:
UDMR – 3 mandate:
Benko Erika (consilier politic)
Marton Arpad (deputat)
Kulcsar Terza Jozsef Gyorgy (jurist, Sfântu Gheorghe)
PMP – 1 mandat: Octavian Goga (administrator Vîlcele)
Senat:
UDMR – 1 mandat: Fejer Laszlo Odon (deputat)
PMP – 1 mandat: Gheorghe Baciu (pensionar, economist, Întorsura Buzăului)
DÂMBOVIȚA
Camera Deputaților:
PSD – 5 mandate:
Rovana Plumb (deputat)
Leonardo Badea (senator)
Georgeta Carmen Holban (viceprimar Târgoviște)
Corneliu Ștefan (vice CJ dâmbovița)
Oana Silvia Vlăducă (director cabinet președinte CJ dâmbovița)
PNL – 1 mandat: Cezar Preda (deputat)
USR – 1 mandat: Dumitru Lupescu (pensionar, ofițer armată, din București)
Senat:
PSD – 2 mandate:
Adrian Țuțuianu (președ. CJ Dâmbovița)
Titus Corlățean (senator)
PNL- 1 mandat: Iancu Caracota (director, economist).
DOLJ
Camera Deputaților:
PSD – 6 mandate:
Lia Olguța Vasilescu (primar)
Ion Călin (deputat)
Alina Elena Tănăsescu (vice CJ Dolj)
Alexandra Presură (director, economist)
Florinel Stancu (director, inginer)
Eliza Mădălina Peța (administrator director general)
PNL – 2 mandate:
Nicolae Giugea (prof univ)
Ionuț Marian Stroe (deputat)
ALDE – 1 mandat: Ion Cupă (deputat)
USR – 1 mandat: Adrian Claudiu Prisnel (administrator, chimist, Poiana Mare)
Senat:
PSD – 3 mandate:
Iulian Claudiu Manda (deputat)
Radu Cosmin Preda (administrator public)
Elena Lavinia Craioveanu (inspector școlar județean)
PNL – 1 mandat: Mario Oprea (senator)
GALAȚI
Camera Deputaților:
PSD – 5 mandate:
Viorel Ștefan (deputat)
Florin Popa (consilier economic)
Lucreția Roșca (deputat)
Nicolae Bacalbașa (medic)
Mitică Marius Mărgărit (președinte TSD Galați)
PNL – 1 mandat: Victor Paul Dobre (deputat)
PMP – 1 mandat: Cătălin Cristache (inginer)
ALDE – 1 mandat: Eugen Durbacă (senator)
USR – 1 mandat: Bogdan Ionel Rodeanu (director)
Senat:
PSD – 2 mandate: Ionel Daniel Butunoi (senator), Nicolae Marin (senator)
PNL – 1 mandat: George Cătălin Stângă (consilier local Galați)
USR – 1 mandat: George Edward Dircă (avocat, Chiajna)
GIURGIU:
Camera Deputaților:
PSD – 3 mandate:
Alexandru Răzvan Cuc (administrator public CJ Giurgiu)
Alexandru Ioan Andrei (jurist)
Cristina Elena Dinu (director spitalul județean de urgență)
ALDE – 1 mandat: Toma Florin Petcu (CASNIC, inginer) Fost șef ANPM demis de Cioloș în mai 2016.
Senat:
PSD – 2 mandate:
Niculae Bădălău (senator)
Ovidiu Cristian Marciu (vice CJ Giurgiu)
GORJ
Camera Deputaților:
PSD – 4 mandate:
Victor Ponta (deputat)
Mihai Weber (deputat)
Alin Vasile Văcaru (inspector, inginer)
Elvira Șarapatin (jurist, profesor)
PNL – 1 mandat: Dan Vîlceanu (director economic)
Senat:
PSD – 1 mandat: Florin Cârciumaru (primar Târgu Jiu)
ALDE – 1 mandat: Scarlat Iriza (deputat)
HARGHITA:
Camera Deputaților:
UDMR – 5 mandate:
Kelemen Hunor (deputat)
Korodi Attila (deputat)
Bende Sandor (tehnician, Toplița)
Benedek Zacharie (director executiv Sibiu)
Sebestyen Csaba-Istvan (director firmă, Odorheiu Secuiesc).
Senat:
UDMR – 2 mandate:
Verestoy Attila (senator)
Tanczos Barna (senator).
HUNEDOARA:
Camera Deputaților:
PSD – 4 mandate:
Laurențiu Nistor (președinte CJ Hunedoara)
Natalia Intotero (deputat)
Ilie Toma (director executiv CJPH)
Petru Sorin Marica (primar, Sălașu de Sus)
PNL – 1 mandat: Lucian Ovidiu Heiuș (consilier superior Orăștie)
ALDE – 1 mandat: Marius Gheorghe Surgent (șef centru de îngrijire Brănișca)
Senat:
PSD – 2 mandate:
Cornel Resmeriță (primar Lupeni)
Viorel Salan (pensionar, cadru MAI, Orăștie)
PNL – 1 mandat: Eleonora Carmen Hărău (deputat)
IALOMIȚA
Camera Deputaților:
PSD – 3 mandate:
Mihăiță Găină (deputat)
Andrei Pop (director comercial Slobozia)
Ștefan Mușoiu (manager Slobozia)
PNL – 1 mandat: Tinel Gheorghe (deputat)
Senat:
PSD – 1 mandat: Marian Pavel (senator)
PMP – 1 mandat: Gabi Ionașcu (inginer, Slobozia)
IAȘI
Camera Deputaților:
PSD – 6 mandate:
Camelia Gavrilă (inspector școlar general)
Nicolae Bănicioiu (deputat)
Tudor Ciohodaru (deputat)
Vasile Cîtea (director firmă Valea Lupului)
Silviu Nicu Macovei (director firmă Iași)
Vasile Axinte (președinte SCM Pașcani)
PNL – 3 mandate:
Marius Bodea (președinte administrator executiv)
Dumitru Oprea (prof univ), Costel Alexe (deputat)
PMP – 1 mandat: Petru Movilă (deputat)
ALDE – 1 mandat: Varujan Vosganian (senator)
USR – 1 mandat: Cosette Chichirău (antreprenor)
Senat:
PSD – 3 mandate:
Doru Adrian Pănescu (prof univ)
Victorel Lupu (vice CJ)
Vasilică Toma (director)
PNL – 1 mandat: Laura Scântei (notar, București)
USR – 1 mandat: Dan Lungu (director Muzeul Național al Literaturii Române)
ILFOV
Camera Deputaților:
PSD – 2 mandate:
Alexandra Corina Bogaciu (director marketing)
Constantin Cătălin Zamfira (manager director general, București Sector 1)
PNL – 2 mandate:
Andrei Daniel Gheorghe (deputat)
Mihai Culeafă (jurist, Pantelimon)
USR – 1 mandat: Cornel Zainea (tester software, Chiajna)
Senat:
PSD – 1 mandat: Emanuel Gabriel Botnariu (director general, medic, Voluntari)
PNL – 1 mandat: Nicoleta Pauliuc (avocat, București sector 3)
MARAMUREȘ
Camera Deputaților:
PSD – 3 mandate:
Gheorghe Șimon (deputat)
Marius Bota (senator)
Călin Vasile Matei (deputat)
PNL – 1 mandat: Viorica Cherecheș (manager, medic, mama primarului din Baia Mare Cătălin Cherecheș, anchetat pentru corupție)
PMP – 1 mandat: Adrian Mihăiță Todoran (administrator Baia Mare)
UDMR – 1 mandat: Apjok Norbert (antreprenor Coltău)
USR – 1 mandat: Vlad Emanuel Duruș (avocat, Baia Mare)
Senat:
PMP – 2 mandate:
Severica Rodica Covaciu (director Ulmeni)
Ioan Iustin Talpoș (profesor Baia Mare)
PSD – 1 mandat: Sorina Pintea (manager, Tăuții Măgherăuș)
MEHEDINȚI
Camera Deputaților:
PSD – 3 mandate:
Constantin Trușcă (primar Șimian)
Vlad Bontea (vice ANPC, Strehaia)
Alexandru Bălănescu (avocat Drobeta)
PNL – 1 mandat: Virgil Daniel Popescu (conf univ Drobeta)
Senat:
PSD – 1 mandat: Liviu Lucian Mazilu (vice CJ Mehedinți)
ALDE – 1 mandat: Ionuț Sibinescu (economist Drobeta)
MUREȘ
Camera Deputaților:
UDMR – 3 mandate:
Vass Levente (medic, Târgu Mureș)
Csep Eva Andrea (manager maketing, Târgu Mureș)
Biro Zsolt Istvan (liber profesionist, Glodeni)
PSD – 2 mandate:
Corneliu Florin Buicu (conf univ)
Gheorghe Dinu Socotar (administrator firmă Târgu Mureș)
PNL – 1 mandat: Mihai Doru Oprișcan (director, Mureș)
PMP – 1 mandat: Emil Pașcan (senator)
USR – 1 mandat: Lavinia Corina Abu-Amra (consilier în carieră, Sângeorgiu de Mureș)
Senat:
UDMR – 2 mandate:
Novak Csaba Zoltan (cercetător Academia Română)
Csaszar Karoly Zsolt (consilier juridic Fîntînele)
PSD – 1 mandat: Aurel Horea Soporan (consultanță management Târgu Mureș)
PNL – 1 mandat: Ioan Cristian Chirteș (deputat)
NEAMȚ
Camera Deputaților:
PSD – 5 mandate:
Ioan Munteanu (deputat, inginer)
Dănuț Andrușcă (consilier județean, inginer)
Ciprian Constantin Șerban (administrator, economist)
Alexandru Rotaru (inginer)
Neculai Iftimie (pensionar, colonel în rezervă)
PNL – 2 mandate:
Corneliu-Mugurel Cozmanciuc (deputat, jurist)
Laurențiu-Dan Leoreanu (primar, profesor)
USR – 1 mandat: Iulian Bulai (liber profesionist, artist)
Senat:
PSD – 2 mandate
Emilia Arcan (consilier, economist)
Dan Manoliu (inginer)
PNL – 1 mandat: Nazare Eugen Țapu (senator, inginer)
OLT
Camera Deputaților:
PSD – 4 mandate
Florin Iordache (deputat, jurist)
Dan Ciocan (deputat, inginer agronom)
Alexandru Stănescu (deputat, inginer)
Marius-Ionel Iancu (administrator public, Consiliul Județean Olt, economist)
PNL – 1 mandat: Gigel-Sorinel Știrbu (deputat, teolog)
ALDE – 1 mandat: Mihai Niță (senator, inginer)
Senat
PSD – 2 mandate
Paul Stănescu (consultant, inginer agronom)
Renică Diaconescu (medic primar neurologie)
PNL – 1 mandat: Siminică Mirea (director general, inginer)
PRAHOVA
Camera Deputaților
PSD – 5 mandate
Rodica Paraschiv (director executive Consiliul Județean Prahova, inginer)
Cornel Nanu (primar comuna Cornu, licențiat în administrație publică)
Andrei Nicolae (consultant, specialist în științe politice)
Laura-Mihaela Moagher (director APMCS Ploiești, jurist)
Ludmila Sfîrloagă (vicepreședinte Consiliu Județean Prahova, inginer)
PNL – 3 mandate
George Ionescu (deputat, inginer)
Răzvan Sorin Prișcă (avocat, jurist)
Roberta-Alma Anastase (deputat, sociolog)
ALDE – 1 mandat: Grațiela-Leocadia Gavrilescu (deputat, inginer petrochimist)
USR – 1 mandat: Dan-Răzvan Rădulescu (muzeograf-profesor)
Senat
PSD – 2 mandate
Emanoil Savin (primar, economist)
Ștefan-Radu Oprea (senator, inginer)
PNL – 1 mandat: Iulian Dumitrescu (senator, economist)
ALDE – 1 mandat: Teodor-Viorel Meleșcanu (profesor universitar, jurist)
USR – 1 mandat: George Nicolae Mariussi (director, inginer)
SATU MARE
Camera Deputaților
PSD – 2 mandate
Ioana Bran (director economic, economist)
Octavian Petric (deputat, jurist)
UDMR – 2 mandate
LORÁND-BÁLINT MAGYAR (șef serviciu Oficiul Județean pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, medic veterinar)
ERDEI-DOLOCZKI ISTVAN (deputat, inginer)
PNL – 1 mandat:Romeo-Florin Nicoară (deputat, politolog)
Senat
PSD – 1 mandat: Gabriel Beniamin Leș (secretar de stat, economist)
UDMR – 1 mandat: Lorand Turos (director cabinet, licențiat în administrație publică)
SĂLAJ
Camera Deputaților
PSD – 1 mandat: Iuliu Nosa (deputat, inginer)
PNL – 1 mandat: Lucian-Nicolae Bode (deputat, inginer)
PMP – 1 mandat: Liviu-Ioan Balint (manager general, jurist)
UDMR – 1 mandat: Denes Seres (deputat, jurist)
Senat
PSD – 1 mandat: Gheorghe Pop (senator, jurist)
PMP – 1 mandat: Vasile-Cristian Lungu (consilier local, economist)
SIBIU
Camera Deputaților
PSD – 2 mandate
Ovidiu-Ioan Sitterli (consilier juridic, jurist)
Ioan Terea (inginer silvic)
PNL – 3 mandate
Raluca Turcan (deputat, economist)
Nicolae Neagu (senator, inginer)
Constantin Șovăială (consilier cabinet președinte Consiliu Județean Sibiu, avocat)
USR – 1 mandat: Ilie Dan Barna (avocat, jurist)
Senat
PSD – 2 mandate
Viorel Arcaș (senator, economist)
Nicolae Avram (consilier județean, tehnician agronom)
PNL – 1 mandat: Mircea-Vasile Cazan (deputat, inginer)
SUCEAVA
Camera Deputaților
PSD – 5 mandate
Eugen Bejinariu (deputat, economist)
Maricela Cobuz (medic)
Cătălin-Ioan Nechifor (director, inginer)
Alexandru Rădulescu (profesor)
Emanuel-Iuliu Havrici (șef ocol silvic, inginer)
PNL – 4 mandate
Ioan Bălan (deputat, jurist)
Angelica Fădor (primar Iacobeni, jurist)
Bogdan Gheorghiu (director, actor)
Dumitru Mihalescul (director general, tehnician)
ALDE – 1 mandat: Ștefan-Alexandru Băișanu (conf. univ. dr. USV, profesor)
Senat
PSD – 2 mandate
Ioan Stan (deputat, inginer)
Virginel Iordache (director, profesor)
PNL – 1 mandat: Constantin Daniel Cadariu (inginer mecanic)
ALDE – 1 mandat: Ilie Niță (director executive firmă, inginer)
TELEORMAN
Camera Deputaților
PSD – 3 mandate
Liviu-Nicolae Dragnea (deputat, inginer)
Adrian Ionuț Gâdea (președinte Consiliul Județean Teleorman, jurist)
Valentin Gabriel Boboc (deputat, inginer)
PNL – 1 mandat: Mara Daniela Calista (absolvent științe politice)
ALDE – 1 mandat: Florică Ică Calotă (deputat, inginer piscicol)
Senat
PSD – 1 mandat: Carmen Daniela Dan (jurist)
PNL – 1 mandat: Eugen Pîrvulescu (administrator, economist)
TIMIȘ
Camera Deputaților
PSD – 4 mandate
Călin-Ionel Dobra (director, economist)
Alfred-Robert Simoniș (director, jurist)
Radu-Adrian Pau (director, economist)
Bianca-Miruna Gavriliță (manager, medic ginecolog)
PNL – 3 mandate
Marilen-Gabriel Pirtea (prof. univ. dr. rector, Universitatea de Vest Timișoara, economist)
Ben-Oni Ardelean (senator, conferențiar universitar, politolog-teolog)
Pavel Popescu (director firmă, economist)
USR – 1 mandat: Cătălin Drulă (consilier de stat, informatician)
ALDE – 1 mandat: Marian-Gheorghe Cucșa (manager, inginer)
PMP – 1 mandat: Cornel-Mircea Sămărtinean (deputat, inginer)
Senat
PSD – 2 mandate
Eugen Dogariu (economist)
Adrian-Nicolae Diaconu (deputat, jurist)
PNL – 1 mandat: Alina-Ștefania Gorghiu (deputat, jurist)
USR – 1 mandat: Nicu Fălcoi (pensioner, inginer)
TULCEA
Camera Deputaților
PSD – 2 mandate
Andaluzia Luca (viceprimar, inginer)
Lucian-Eduard Simion (consilier, inginer)
PNL – 2 mandate
Vasile Gudu (deputat, inginer)
George Șișcu (director SC. Servicii Publice SA., ofițer mecanic)
Senat
PSD – 1 mandat: Eugen Orlando Teodorovici (senator, economist)
PMP – 1 mandat: Ion Ganea (cadru militar-șef serviciu logistică, jurist)
VASLUI
Camera Deputaților
PSD – 4 mandate
Adrian Solomon (deputat, profesor)
Ana Birchall (deputat, avocat)
Irinel-Ioan Stativă (deputat, inginer)
Aurel Căciulă (administrator, economist)
PNL – 1 mandat: Daniel Olteanu (director dezvoltare, jurist)
ALDE – 1 mandat: Cristian Cosmin (director USAMV București, economist)
PMP – 1 mandat: Corneliu Bichineț (profesor)
Senat
PSD – 2 mandate
Gabriela Crețu (senator, profesor)
Doina Silistru (senator, inginer)
ALDE – 1 mandat: Ion Hadărcă (profesor limba română)
VÂLCEA
Camera Deputaților
PSD – 4 mandate
Vasile Cocoș (consilier președinte, economist)
Daniela Oteșanu (responsabil management integrat, economist)
Ștefan Ovidiu Popa (consilier juridic, jurist economist)
Eugen Neață (consilier primar, jurist)
PNL – 1 mandat: Cristian Buican (deputat, profesor)
ALDE – 1 mandat: Dumitru Lovin (consilier, inginer)
Senat
PSD – 1 mandat: Constantin Bogdan Matei (profesor)
PNL -1 mandat: Romulus Bulacu (administrator societate, inginer)
VRANCEA
Camera Deputaților
PSD – 4 mandate
Angel Tîlvăr (parlamentar, professor)
Dragoș-Petruț Bârlădeanu (vicepreședinte Consiliu Județean, economist)
Nicușor Halici (consilier fonduri europene, jurist)
Tudorița-Rodica Boboc (administrator școală, jurist)
PNL – 1 mandat: Ion Ștefan (director general firmă Focșani, inginer electromecanic)
Senat
PSD – 1 mandat: Cristian Sorin Dumitrescu (professor universitar, jurist)
PNL – 1 mandat: Dumitru Cătălin Toma (primar Jariștea, profesor)
DIASPORA
Camera Deputaților
PNL – 1 mandat: Mihai-Alexandru Voicu (deputat, inginer)
PMP – 2 mandate
Constantin Codreanu (traducător, jurnalist)
Doru-Petrișor Coliu (dealer, inginer)
USR – 1 mandat: Manuel Costescu (secretar de stat, economist)
Senat
PNL – 1 mandat: Viorel-Riceard Badea (senator, professor)
USR – 1 mandat: Radu-Mihai Mihail (șef întreprindere Bușteni, inginer)
Planul lui Victor Orban în România funcţionează! Adevărul despre locul în care Ungaria investeşte milioane...
Medicii au rămas șocați! Ce și-a introdus o femeie în organul genital întrece orice imaginație
FOTO. Sorana Cîrstea a eclipsat până și Turnul Eiffel! Apariție wow la Paris a iubitei...
„Scutul” natural împotriva ţânţarilor. Top 11 plante care alungă ţânţarii din casă
SCANDALOS! Actrița de filme pentru adulți cere despăgubiri de 5 milioane de dolari. Ce i...
Bomba anului: Simona Halep se mărită cu Toni Iuruc! Avem dovada: campioana radiază de fericire...
Horoscop duminică, 13 iunie. Scorpionii petrec timp cu persoana iubită
Ploile nu se opresc. ANM a emis o nouă avertizare meteo în aproape toată ţara
BANCUL ZILEI – Amantul soției vrea o mărire
O tânără care a dispărut acum 11 ani a fost găsită împreună cu iubitul în...
Medicii au rămas șocați! Ce și-a introdus o femeie în organul genital întrece orice imaginație
Noi tensiuni între MARILE PUTERI! Incidentul aerian dintre SUA și RUSIA care dă FIORI alianței...
Pepe aruncă bomba după divorţul de Raluca Pastramă: ”Mă însor din nou”
Florile și plantele pe care trebuie să le ții în casă. Aduc mult noroc și...
Kanye West a și uitat-o pe Kim Kardashian. Este uluitor cui i-a furat iubita!
Veste ȘOC în România: Cunoscuta jurnalistă A MURIT după un accident vascular
Lovitură cruntă pentru cei cu centrale de apartament! Vor fi intezise? Nu mai au nicio...
Bomba din filmele pentru adulți. Theo Rose a făcut marea dezvăluire
S-a prăbuşit City Insurance, cea mai mare companie de RCA! Tot managementul este suspendat, Fondul...
Cum arată maşina care sperie piaţa auto mondială, şi de care se tem chiar şi...