David Popovici a câștigat medalia de aur la proba de 200 de metri liber la Campionatul Mondial

Publicat: 20 06. 2022, 19:43
Înotătorul David Popovici (FOTO: Facebook)

La numai 17 ani, înotătorul David Popovici a devenit campion mondial după ce a câștigat medalia de aur la proba de 200 de metri liber, potrivit Prosport.

Tânărul înotător a devenit primul român din istorie care a reușit o astfel de performanță într-o astfel de competiție.

Calificat în finală cu cel mai bun timp, 1:44.40, care a consemnat și un record la juniori, David Popovici s-a întrecut pe sine luni și a încheiat proba în 1:43.21.

”Oamenii de acasă au crezut în mine! Medalia este pentru ei. Acum voi merge să mă refac și voi fi gata pentru proba de 100 de metri”, a declarat campionul mondial.

Pentru înotătorul legitimat la Dinamo, CM de la Budapesta este prima competiție importantă a acestei veri, el urmând să mai participe și la Europenele de juniori de la Otopeni (5-10 iulie), la Campionatele Europene de la Roma (11-17 august) şi la Mondialele de juniori de la Lima (30 august-4 septembrie).