David Popovici câștigă o nouă medalie de aur pentru România la Campionatul European de natație

Publicat: 08 07. 2022, 21:40
David Popovici / Sursa foto: Alexandra Pandrea / GÂNDUL

David Popovici a cucerit vineri încă o medalie de aur, după ce a terminat primul în finala probei de 50 m liber masculin de la Campionatul European dedicat juniorilor.

Înotătorul s-a clasat pe primul loc în cursa de 50m liber cu timpul de 22.16. Podiumul a fost completat de croatul Jere Hribar (22.55) și de israelianul Martin Kartavi (22.57). Sportivul a obținut a treia medalie de campion la această ediție, după cele de la ștafetă 4x100m și 200m liber.

România a mai urcat pe podium prin Bianca Costea (argint la 50m liber) și Vlad Stancu (aur la 1500m liber).

Tot vineri, Aissia Prisecariu a terminat pe locul al șaselea (2:14.87) în finala probei de 200m spate. Aurul a fost câștigat de Dora Molnar (2:10.31).

Andra Denisa Gorecki a obținut calificarea în finala probei de 200m fluture, cu al cincilea timp din semifinale (2:14.59), în timp ce Bianca Costea a ratat la limită prezența în ultimul act al probei de 100m liber (56.16 – ultima sportivă care a obținut biletul pentru finală a terminat în 56.15).

Împreună cu Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, campionul mondial a cucerit medalia de aur și în cadrul probei de ștafetă 4x100m, iar la cea mixtă, alături de Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu, România a obținut locul al doilea.

În cadrul probei de 50m liber, Popovici și-a apărat trofeul câștigat la ediția de anul trecut, când reușea și atunci să cucerească aurul european la juniori. Pentru sportiv a mai rămas o singură probă de disputat la ediția 2022 a Campionatelor Europene de natație la juniori de la Otopeni: cea de 100m liber, în cadrul căreia înotătorul a obținut aurul mondial la Budapesta în luna iunie.

Pentru perfomanțele sale excepționale de la Campionatele Mondiale de natație, David Popovici a fost decorat de către președintele României, Klaus Iohannis, cu cea mai înaltă distincție oferită de statul român: Ordinul Steaua României în grad de cavaler, potrivit prosport.ro.