Reacția lui CTP, după ce Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Roma: „Cine spune asta n-are nicio treabă nici cu tenisul’’

Publicat: 20 09. 2020, 10:33
Actualizat: 06 04. 2021, 15:50
CTP, atac dur la românii nevaccinați! „Ce să le facă Guvernul? Să le dea mici, bere, fasole cu ciolan?” / Mediafax Foto / Tibi Bologh

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Roma, după ce adversara sa, Yulia Putintseva, din Kazahstan, locul 30 mondial, a abandonat în setul doi al meciului din sferturi. Românca mai are două meciuri până la al 22-lea titlu WTA din carieră.

Simona Halep o întâlnește în semifinale pe Garbine Muguruza

Spaniola de pe locul 17 WTA, fost lider mondial la un moment dat, a avut parte de sferturi mai dificile decât Simona Halep. Garbine Muguruza a învins-o pe belarusa Victoria Azarenka (locul 14 WTA), și ea fost lider mondial, cu scorul 3-6, 6-3, 6-4. În ceea ce o privește pe Victoria Azarenka, în plină revenire de formă în acest sezon, ea a fost finalistă săptămâna trecută la US Open.

Prestanța Simonei Halep din sferturile de finală, lăudată de Cristian Tudor Popescu

„Această victorie a Simonei Halep împotriva Yuliei Putintseva e un bun prilej să lămurim o idee greșită – să nu-i spun prostie – pe care o aud foarte des și o s-o vedeți și acum, pe net: Dom’le, n-a câștigat Simona, a abandonat aia! Am auzit-o în atâtea alte situații! Cine spune asta n-are nicio treabă nici cu tenisul, nici cu sportul, nici cu logica’’, a transmis Cristian Tudor Popescu.

„Și la Praga, și la Roma mă impresionează în mod deosebit – sigur, dincolo de toate calitățile pe care i le știm și pe care le-am comentat de-a lungul vremii – mă impresionează maturitatea la care a ajuns Simona. Este foarte lucidă, este foarte controlată, știe exact cum stă pe teren. Își evaluează foarte bine adversara și acționează tot timpul foarte bine adaptat, în funcție de ce-i vine de dincolo de fileu. În meciul cu Yastremska, de pildă, a fost o adevăratălecție de control și maturitate în fața acestei tinere „bombardiere” ucrainence, care a încercat să vină peste ea, la intimidare, să dea tare, s-o rupă, cum se spune, și Simona, cu această maturitate remarcabilă, i-a retrimis bombele la picioare”, a mai adăugat gazetarul.

Ce spune Simona Halep despre meciul din semifinalele turneului de la Roma

Jucătoarea spune că îi pare rău pentru accidentarea adversarei sale, Yulia Putintseva, precum și că a jucat un tenis foarte bun, din punctul său de vedere.

„N-a fost un final de meci pe care noi ni-l dorim vreodată, pentru că e grea o accidentare pentru orice jucător. Îmi pare rău pentru ea, dar e și oboseală, a jucat foarte bine la US Open și ieri (vineri – n.r.) a jucat un meci foarte lung. Din punctul meu de vedere, am jucat un tenis foarte bun, am fost și agresivă, dar am și înălțat mingea atunci când a trebuit, serviciul a mers foarte bine. O să iau pozitivul și mă bucur tare mult că am simțit terenul mult mai bine decât în meciul de ieri”, a declarat Simona Halep după calificarea în semfinalele de la Roma și abandonul Yuliei Putintseva.

Ultimul lor duel a avut loc anul acesta, în semifinalele Openului Australiei, victoria revenind spaniolei, în două seturi (7-6, 7-5).