EURO 2012. Cum a trăit Angela Markel „șocul” Germania-Grecia: „Am tremurat, apoi AM DOMINAT” – GALERIE FOTO

Publicat: 23 06. 2012, 09:37
Actualizat: 05 03. 2013, 12:07

Cancelarul german Angela Merkel a calificat drept formidabil meciul câștigat de Germania, scor 4-2, în fața Greciei, în semifinalele Euro-2012, vineri, la Gdansk, informează AFP.

Merkel, prezentă în tribune în timpul meciului, a recunoscut că a ”tremurat puțin la început”, dar a spus mereu este frumos să asiști la astfel de meciuri.

„Am impresia că am dominat. A fost un meci formidabil. Felicitări, continuați tot așa!”, a declarat Merkel.

sursa foto AFP Fabrice Coffrini

Naționala Germaniei a învins, vineri seară, la Gdansk, cu scorul de 4-2 (1-0), reprezentativa Greciei, în al doilea sfert de finală din cadrul Campionatului European din Polonia și Ucraina, și s-a calificat în semifinalele competiției.

Pentru Germania au marcat Phillip Lahm ’39, Sami Khedira ’61, Miroslav Klose ’68 și Marco Reus ’74, iar pentru Grecia au înscris Giorgios Samaras ’55 și Dimitris Salpingidis ’89 (penalti).

Germania, finalista ediției din 2008, când a fost învinsă de Spania, va întâlni în semifinale, la 28 iunie, la Varșovia, câștigătoarea sfertului de finală dintre Anglia și Italia.