Opt persoane au murit după un atac israelian asupra unui post de poliție din Gaza

Publicat: 14 07. 2026, 18:12

Opt persoane, inclusiv o femeie, au fost ucise marți într-un atac aerian israelian asupra unui post de poliție din nordul Fâșiei Gaza, potrivit autorităților palestiniene. Armata israeliană a confirmat lovitura, relatează AFP.

 Loading ...

Atacul a vizat un post de poliție din apropierea taberei Jabalia

Apărarea Civilă din Gaza a anunțat că atacul a avut loc în vestul taberei de refugiați Jabalia, din nordul Fâșiei Gaza.

„Opt martiri, inclusiv o femeie, au fost duși la Spitalul Al-Shifa din Gaza după ce un atac aerian israelian a vizat un post de poliție”, au transmis serviciile de urgență. Spitalul a confirmat pentru AFP că a primit trupurile celor opt persoane ucise.

Armata israeliană a confirmat că a efectuat atacul, precizând doar că operațiunea a vizat „teroriști”.

Hamas spune că șeful secției de poliție se numără printre victime

Într-un comunicat prin care a condamnat atacul, Hamas a susținut că printre persoanele ucise se află și șeful secției de poliție vizate.

Potrivit Ministerului Sănătății din Gaza, de la intrarea în vigoare a armistițiului, în octombrie 2025, cel puțin 1.110 palestinieni au fost uciși. Organizația Națiunilor Unite consideră, în general, credibile datele statistice publicate de minister.

La rândul său, Israelul a anunțat că, în aceeași perioadă, cinci soldați israelieni și un contractor al Ministerului Apărării și-au pierdut viața în Fâșia Gaza.