SUA au lansat noi bombardamente asupra țintelor militare iraniene pentru a 12-a zi consecutiv. Explozii la Teheran și în alte trei orașe
Statele Unite au lansat o nouă serie de lovituri asupra unor obiective militare din Iran. Operațiunea marchează a 12-a zi consecutivă de atacuri și vine pe fondul tensiunilor tot mai mari din regiune.
Forțele armate ale Statelor Unite au lansat joi o nouă serie de atacuri asupra unor ținte militare din Iran, în baza ordinului emis de președintele Donald Trump, a anunțat armata americană desfășurată în costele Iranului, potrivit CBS News.
„La ora 22:30 (ora de Est) din 22 iulie, forțele Comandamentului Central al SUA (CENTCOM) au finalizat o nouă serie de atacuri împotriva Iranului, pentru a 12-a noapte consecutivă.
Forțele americane au lovit ținte militare iraniene, inclusiv capacități maritime, baze de depozitare a rachetelor și dronelor, posturi de supraveghere de coastă și mijloace de apărare aeriană. Aceste atacuri reduc și mai mult capacitatea Iranului de a ataca navigatorii civili și navele comerciale.
În această lună, forțele americane au vizat zeci de obiective militare iraniene pe uscat, reluând în același timp blocada împotriva Iranului pe mare. Până în prezent, CENTCOM a redirecționat nouă nave comerciale și a imobilizat una pentru a împiedica navele să intre sau să părăsească porturile iraniene.
Peste 50.000 de militari americani își desfășoară operațiunile în Orientul Mijlociu și rămân extrem de vigilenți, concentrați, letali și pregătiți.”, a transmis armata americană.
Sursa video – X/@centcom
Donald Trump a declarat miercuri că SUA vor „bombarda şi distruge un pod sau o centrală electrică” de fiecare dată când Iranul va ataca o navă care tranzitează Strâmtoarea Ormuz. Ameninţările au fost făcute cu câteva ore înainte de a participa la ceremonia solemnă de repatriere a rămăşiţelor pământeşti a patru soldaţi americani căzuţi pe frontul din Orientul Mijlociu.
„De acum înainte, de fiecare dată când Republica Islamică Iran va trage asupra unei nave în Strâmtoarea Hormuz, fie că este vorba de rachete, rachete obişnuite, drone sau orice alt dispozitiv sau armă, Statele Unite vor bombarda şi vor distruge UN POD SAU O CENTRALĂ ELECTRICĂ, inclusiv cele situate lângă sau în capitala Teheran”, a scris Trump pe Truth Social.
Explozii raportate în mai multe orașe din Iran
În paralel cu anunțul făcut de armata americană, presa iraniană, citată de Al Jazeera, a relatat că în cursul nopții au fost auzite explozii în mai multe zone ale țării.
Au fost semnalate explozii în capitala Teheran, dar și în orașele Isfahan, Ahvaz și Bandar Abbas. Autoritățile iraniene nu au oferit până în acest moment detalii oficiale privind amploarea pagubelor sau eventuale victime.