Turneul de la Madrid: Mihaela Buzărnescu a fost eliminată – VIDEO

Publicat: 06 05. 2019, 15:26

A cedat de o manieră clară în fața favoritei 12 a competiției, Anastasija Sevastova (Letonia; 13 WTA), la capătul unui meci de o oră și 22 de minute, în două seturi (6-3; 6-4). Buzărnescu a avut probleme aproape la fiecare game pe propriul serviciu, dar a cedat câte un game în fiecare set. Mai mult, ea nu și-a creat vreo oportunitate de break, spre deosebire de Sevastova care a avut 5. Practic, singurul capitol la care românca a stat cât de cât bine a fost primul serviciu, unde a avut un procentaj de 63%.

Mihaela este angrenată și în proba de dublu, unde face pereche cu Irina Bara. În primul tur, reprezentantele noastre vor întâlni echipa Bolsova Zadoinov/ Parra-Santonja.

5 victorii și 11 înfrângeri este palmaresul Mihaelei în meciurile de simplu din 2019, după turneul din Spania.