ARGENTINA – GERMANIA, FINALA CAMPIONATULUI MONDIAL DE FOTBAL 2014. Argentina a bătut Olanda la penaltyuri

Publicat: 10 07. 2014, 01:55
Actualizat: 29 07. 2014, 16:47

ARGENTINA – GERMANIA, FINALA CAMPIONATULUI MONDIAL DE FOTBAL 2014. Reprezentativa Argentinei s-a calificat în finala Cupei Mondiale, după ce a învins, miercuri, la Sao Paulo, cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare, selecționata Olandei, în semifinalele competiției.

La finalul celor 90 de minute de joc și a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 0-0.

La loviturile de departajare pentru Argentina au transformat Messi, Garay, Aguero și Maxi Rodriguez.

Pentru Olanda au înscris Robben și Kuy, în timp ce Vlaar și Sneijer au ratat.

Olanda: Cillessen – Kuyt, De Vrij, Vlaar, Martins Indi (Janmaat ’46), Blind – Wijnaldum, De Jong (Clasie ’62), Sneijder – Robben, Van Persie (Huntelaar ’96). Selecționer: Louis van Gaal

Argentina: Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo – Mascherano, Biglia, Perez (Palacio ’81), Lavezzi (Rodriguez ‘100)- Messi, Higuain (Aguero ’82). Selecționer: Alejandro Sabella

Cartonașe galbene: Martins Indi ’45, Huntelaar ‘105 / Demichelis ’49

Meciul a fost arbitrat de turcul Cuneyt Cakir, ajutat de conaționalii săi Bahattin Duran și Tarik Ongun, în timp ce arbitru de rezervă a fost suedezul Jonas Eriksson.

În finala Cupei Mondiale, Argentina va întâlni Germania, iar Olanda va juca pentru locul trei în compania Braziliei.

Gândul a transmis live text.

ARGENTINA vs OLANDA 4-2 la penaltyuri (0-0 după 120 de minute)

Olanda: Cillessen – Kuyt, de Vrij, Vlaar, Martins Indi (Janmaat 46), Blind – Wijnaldum, de Jong (Clasie 62), Sneijder – Robben, van Persie (Huntelaar 96)

Argentina: Romero – Zabaleta, Garay, Demichelis, Rojo – Enzo Perez (Palacio 82), Biglia, Mascherano – Messi, Higuain (Aguero 82), Lavezzi (Maxi Rodriguez 100)

PENALTY-URI:

GOOOOOOOOOOOOOOOL ARGENTINA! 4-2. Maxi Rodriguez înscrie și Argentina e în finala Campionatului Mondial

RATARE OLANDA! 0-0. Vlaar ratează

Min. 120+2 Se încheie meciul. Echipa care va înfrunta Germania în finala Mondialului se decide la penaltyuri

Min. 120 Kuyt șutează spre poartă, mingea e deviată și nu le pune probleme argentinienilor

Min. 117 Messi centrează perfect, Maxi Rodriguez reia în brațele portarului olandez

Min. 115 Palacio are o ocazie uriașă, însă trimite slab cu capul, iar portarul olandez prinde

Min. 111 De Vrij trimite un șut de la 30 de metri, mult pe lângă poartă

Min. 110 Zabaleta își revine după lovitura primită în figură și revine în joc

Min. 108 Partida este întreruptă. Zabaleta este întins pe gazon și primește îngrijiri medicale. Argentinienii au făcut deja toate schimbările

Min. 106 Începe a doua repriză de prelungiri, olandezii au lovitura de start

Min. 105+1 Huntelaar primește un galben după un fault la Mascherano. Messi trimite mingea spre careu, însă este boxată de portarul olandez. Se încheie prima repriză de prelungiri

Min. 105 Robben cade în careu, nu se poate acorda penalty

Min. 103 Robben s-a oprit dintr-o acțiune periculoasă, crezând că arbitrul va acorda fault. Nu s-a întâmplat însă așa, iar Robben a reacționat nervos

Min. 101 Ultima modificare la argentinieni: iese Lavezzi, intră Maxi Rodriguez

Min. 99 Robben șutează cu pământul, portarul argentinian prinde cu siguranță

Min. 98 Olandezii sunt mai prezenți în preajma careului advers, însă nu îl pun aproape deloc în pericol

Min. 96 Robben e blocat de Mascherano și Olanda obține un nou corner

Min. 95 Schimbare la olandezi: iese van Persie, intră Huntelaar

Min. 91 Începe prima repriză de prelungiri, lovitura de start aparține argentinienilor

Min. 90+3 Offside la ultima fază periculoasă a meciului, aparținând olandezilor. Fluier final, se intră în prelungiri

Min. 90+1 Olandezii sunt mai periculoși în acest final. Portarul argentinian boxează în afara terenului

Min. 90 Ocazie uluitoare pentru Robben. Scăpat singur, decarul e blocat in extremis de Mascherano. Corner pentru Olanda. Se arată trei minute de prelungire

Min. 87 Aguero scapă pe partea dreaptă, însă este blocat în careu

Min. 86 Wijnaldum e faultat la mijlocul terenului. Doar o execuție de geniu sau o gafă uriașă poate face ca meciul să nu intre în prelungiri

Min. 81 Argentinienii sunt indeciși în propriul careu, dar până la urmă resping. Schimbări la Argentina: ies Perez și Higuain, intră Palacio și Aguero

Min. 78 Starurile celor două formații se ”întrec” în execuții dezamăgitoare din lovituri libere. După Messi, urmează Sneijder

Min. 76 Higuain este surprins și el în offside, la o fază care anunța deschiderea scorului pentru Argentina

Min. 74 Robin van Persie reia din foarfecă pe lângă poartă, însă fusese surprins în offside

Min. 73 Messi bate dezamăgitor o lovitură liberă din lateral. Este cel mai șters meci al decarului la acest Mondial

Min. 71 Higuain intră în careu, însă trage în blocaj

Min. 70 Vremea poate fi și ea ”de vină” pentru jocul celor două echipe: plouă și nu sunt mai mult de 10-12 grade, amintind totuși că este iarnă în Brazilia

Min. 66 O centrare timidă a lui Kuyt pentru van Persie, respinsă fără probleme de argentinieni. Cele două echipe nu riscă deloc și par să aștepte prelungirile, deși mai sunt 25 de minute până atunci

Min. 62 Prima modificare la olandezi. Iese de Jong, intră Jordy Clasie, debutant la această Cupă Mondială

Min. 58 Lavezzi centrează pentru Higuain, însă acesta nu reușește să reia cu capul spre poartă, din apropiere

Min. 55 Spre deosebire de partida de aseară, semifinala de astăzi este una mult mai închisă și mai puțin spectaculoasă

Min. 52 Messi poartă o acțiune în viteză, însă este blocat în cele din urmă de olandezi

Min. 49 Robben e ținut de Demichelis și Olanda are o lovitură liberă periculoasă, din 20 de metri lateral stânga. Fundașul argentinian primește galben. Sneijder trage dezamăgitor, mult peste poartă

Min. 48 Garay își pierde o gheată și e nevoit să degajeze în afara terenului

Min. 46 Începe repriza a doua, olandezii repun balonul în joc

Min. 45+2 Fluier final al primei reprize, 0-0 între Argentina și Olanda.

Min. 45 Messi reușește un dribling încântător pe lângă Indi, care nu îl poate opri decât prin fault. Fundașul olandez nu mai este iertat și primește galben. Din lovitura liberă rezultată, Messi trimite direct în brațele portarului olandez

Min. 38 Indi îl pune cotul în piept lui Messi, însă arbitrul îl iartă și nu îi acordă cartonaș galben

Min. 36 Higuain primește o minge în careul olandezilor, dar nu o poate ajunge

Min. 35 Se ridică fanionul pentru offside la Higuain, tușierii au dreptate și de această dată

Min. 32 Van Persie este surprins în offside în careul argentinienilor. Batavii încep să își arate colții

Min. 27 Wijnaldum și Mascherano se dau cap în cap, iar argentinianul se prăbușește la pământ, primind îngrijiri medicale. Până la urmă, Mascherano revine pe teren, după două minute

Min. 26 Meciul începe să aibă ritm. Van Persie primește o minge în careul argentinienilor, însă nu o poate controla cu pieptul

Min. 24 Ocazie uriașă pentru Argentina, Garay trimite cu capul peste poartă, din 7 metri, după un corner

Min. 23 O primă acțiune periculoasă și pentru Olanda, mingea e respinsă fără probleme de argentinieni

Min. 19 Primul corner al meciului aparține argentinienilor, însă aceștia nu pun în pericol poarta Olandei

Min. 15 Messi șutează periculos din lovitură liberă, portarul olandez reține cu siguranță

Min. 13 Sneijder nu poate profita de o eroare în defensiva argentiniană și trage mult pe lângă. Jucătorilor celor două echipe le lipsește curajul în acest debut de meci

Min. 12 Lavezzi și apoi Perez nu reușesc să pună în pericol buturile olandeze

Min. 10 Mingea ajunge pentru prima oară la Messi, în fața careului advers, însă argentinianul nu poate controla balonul

Min. 7 O primă minge periculoasă trimisă în ofensivă de Olanda, se ridică însă fanionul de la margine pentru offside. Cele două echipe sunt foarte prudente în acest debut de partidă

Min. 1 Începe partida, după un moment de reculegere în memoria lui Alfredo Di Stefano. Lovitura de start au avut-o argentinienii, care poartă banderole negre pentru Di Stefano

Argentina vs Olanda, LIVE la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Argentina vs Olanda, a doua semifinală de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014, se va disputa la Sao Paolo și va fi LIVE pe TVR, TVR HD și live text pe gândul, miercuri, de la ora 23.00. În prima semifinală, Germania a învins Brazilia, scor 7-1. Câștigătoarea va juca în finala de duminică, de la ora 22.00, cu Germania, în timp ce echipa pierzătoare va înfrunta Brazilia, în finala mică de sâmbătă, de la ora 23.00. Meciul dintre Argentina și Olanda va fi o reeditare a finalei CM din 1978, câștigată de argentinieni. Argentina a ajuns în semifinale după ce a câștigat grupa cu Nigeria, 3-2, Bosnia, 2-1, și Iran, 1-0, apoi a trecut în optimi de Elveția, 1-0 după prelungiri, și în sferturi de Belgia, scor 1-0. Olanda a ajuns în semifinale după ce a câștigat grupa cu Chile, 2-0, Spania, 5-1, și Australia, 3-2, apoi a trecut în optimi de Mexic, 2-1, și în sferturi de Costa Rica, la penaltyuri, după 0-0 în timpul regulamentar.

Argentina vs Olanda, probleme pentru van Persie

Robin van Persie, căpitanul naționalei, s-ar putea să nu fie astăzi pe teren în semifinala contra Argentinei din cauza unui virus stomacal. Selecționerul Louis van Gaal a confirmat în cadrul unei conferințe de presă faptul că este posibil să nu poată conta pe cel care a marcat trei goluri la acest Campionat Mondial.

Germania va întâlni în finala Campionatului Mondial de Fotbal câștigătoarea dintre Olanda și Argentina, iar Muller avertizează: „Vrem să jucăm tot așa”. „Greu de spus cum să descriem asta, a fost ceva la care nu ne-am așteptat. Se vede cât de diferite pot fi meciurile, cu Algeria am jucat într-un fel, cu Brazilia a fost altceva. Am spart toate ghinioanele, vrem să jucăm mai departe așa și să câștigăm titlul. Pare o nebunie, dar vrem să jucăm tot așa. Ne-a mers perfect azi, vom fi ridicați la nivel de eroi”, a declarat Muller după meci.

Turcul Cuneyt Cakir va arbitra partida dintre echipa națională a Olandei și reprezentativa Argentinei, din semifinalele Cupei Mondiale, a anunțat, marți, site-ul oficial al FIFA.

Cakir va fi ajutat de conaționalii săi Bahattin Duran și Tarik Ongun, în timp ce arbitru de rezervă a fost desemnat suedezul Jonas Eriksson.

Argentina vs Olanda. Moment de reculegere pentru Di Stefano

FIFA a anunțat, miercuri, pe site-ul oficial, că la semifinala Cupei Mondiale dintre Olanda și Argentina, programată, astăzi, la Sao Paulo, de la ora 23.00, va fi ținut un moment de reculegere în memoria fostului fotbalist Alfredo Di Stefano.

„Un moment de reculegere va fi ținut înaintea meciului în memoria lui Di Stefano și o fotografie cu acesta va fi proiectată pe ecranul de pe stadion. De asemenea, jucătorii Argentinei vor evolua cu banderole negre”, a anunțat fifa.com.

Fostul fotbalist al echipei Real Madrid, Alfredo Di Stefano, a încetat din viață, luni, la spitalul Gregorio Maranon din Madrid, la vârsta de 88 de ani. Alfedro Di Stefano era internat în spital de sâmbătă, după ce a suferit un stop cardiac la ieșirea dintr-un local aflat în apropierea arenei Santiago Bernabeu.

Născut la 4 iulie 1926 la Buenos Aires, Alfredo Di Stefano și-a început cariera la echipa River Plate, iar apoi a făcut parte din „echipa de aur” a clubului Real Madrid, în perioada 1953-1963, când spaniolii au cucerit de cinci ori Cupa Campionilor Europeni. Câștigător al Balonului de Aur în 1957 și 1959, Di Stefano a cucerit de opt ori campionatul Spaniei și a fost de cinci ori cel mai bun marcator din Primera Division.

Ca internațional, Di Stefano a jucat șase meciuri pentru Argentina și 31 pentru Spania.

Argentina vs Olanda. Întreaga Argentină plânge înainte de meci

Un jurnalist de la cotidianul sportiv argentinian Ole a murit în Brazilia, chiar în noaptea dinaintea semifinalei Argentina vs Olanda.

”Jorge Lopez, reporter Ole, a murit într-un accident de mașină, în San Pablo. Lopez mergea într-un taxi care a fost lovit de o altă mașină, în care se aflau hoți care încercau să fugă de poliție. Întregul jurnalism din Argentina plânge”, scrie Ole, care deschide ediția online cu această știre, știrea despre meciul din această seară fiind trecută pe poziția a doua.

Argentina vs Olanda. Vlaar și Di Maria nu vor juca diseară

Fundașul central olandez Ron Vlaar, accidentat la genunchi în meciul cu formația Costa Ricăi, este incert pentru întâlnirea cu reprezentativa Argentinei, din semifinalele Cupei Mondiale, a anunțat, duminică, Federația Olandeză de Fotbal (KNVB), citată de AFP.

Vlaar s-a accidentat în finalul meciului din sferturile de finală cu echipa Cista Ricăi, dar selecționerul Louis van Gaal a decis să-l țină până la final și să folosească ultima schimbare pentru a-l trimite în teren pe portarul Tim Krul, pentru loviturile de departajare.

Fundașul lui Aston Villa, care a a jucat toate minutele la această Cupă Mondială, nu s-a antrenat duminică alături de coechipieri.

Mijlocașul argentinian Angel Di Maria, care a avut probleme musculare la partida cu Belgia, nu va juca în semifinala cu Olanda de la Cupa Mondială, a anunțat, duminică, medicul naționalei sud-americane, citat de AFP.

„Di Maria a suferit o accidentare la coapsa dreaptă și nu va putea evolua în următorul meci. Prezența sa într-o eventuală finală este incertă”, a declarat Daniel Martinez, medicul reprezentativei Argentinei.

Angel Di Maria a resimțit dureri musculare în meciul cu Belgia din sferturile de finală ale Cupei Mondiale și a fost înlocuit în minutul 33, cu Enzo Perez.

Argentina vs Olanda. Van Persie ar putea să nu joace cu Argentina

Atacantul olandez Robin van Persie, care acuză probleme digestive, este incert pentru semifinala Cupei Mondiale de miercuri, cu Argentina, a anunțat selecționerul Louis van Gaal citat de AFP.

„Robin are probleme la stomac”, a declarat Van Gaal, după ce jucătorul de la Manchester United s-a antrenat separat, doar în compania lui Darel Janmaat, de asemenea bolnav.
„Nu voiam să se antreneze, nu ne asumăm riscuri inutile. Vom vedea mâine. Mai sunt 24 de ore până la meci. În principiul, căpitanul meu joacă mereu. Robin este foarte important pentru echipă. Dar trebuie să fie apt sută la sută și poate nu va fi cazul mâine”, a mai spus Van Gaal.

Fundașul Daryl Janmaat are aceleași probleme ca și Van Persie și este de asemenea incert.

În schimb, la antrenamentul de marți a revenit Nigel de Jong, însă Van Gaal a afirmat că nu știe dacă îl va putea folosi miercuri.

Argentina vs Olanda. Antrenorul Argentinei, despre prima semifinală: 7-1 nu este un scor normal

Selecționerul Argentinei, Alejandro Sabella, consideră că scorul de 7-1 înregistrat în meciul dintre Germania și Brazilia nu este unul normal între două „mari puteri ale fotbalului mondial”, informează AFP.

„Am văzut prima repriză și puțin din a doua. 7-1 nu este un scor normal între două mari puteri ale fotbalului mondial. Dar Germania a fost mereu foarte puternică, mereu este în finală sau semifinale. Au fost mai buni și au câștigat. Dar fotbalul poate fi astfel: uneori se întâmplă lucruri la care nu te aștepți și de aceea e atât de frumos”, a declarat Sabella.

Argentina vs Olanda. Antrenorul Olandei le spune olandezilor să își lase copiii să se uite la meciuri

Selecționerul Olandei, Louis van Gaal, le-a cerut părinților din țara sa să le permită copiilor să se uite la meciurile de la Cupa Mondială, în ciuda orei târzii în Europa, informează AFP.

„Aceste meciuri sunt momente unice, importante pentru un copil. Nu trebuie privați de așa ceva. Le recomand astfel părinților să-și lase copiii să se uite la meciuri”, i-a spus Van Gaal unui jurnalist de la un post TV pentru copii.

Argentina vs Olanda. Selecționerul Argentinei: Messi e ca apa în deșert

Selecționerul argentinian Alejandro Sabella a declarat că Lionel Messi este ca „apa în deșert” după victoria Argentinei, scor 1-0, cu Belgia, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, sâmbătă, la Brasilia, informează AFP.

„Messi a făcut un mare meci. Nu este util doar pentru a marca, ci și pentru a avea posesie, pentru a atrage fundașii. Fiecare deplasare a sa este făcută în mod inteligent. Pune în pericol echipa adversă din momentul în care are balonul la picior. Nu mă interesează doar golurile. Nu pierde mingea niciodată și creează spații. Aceste jucător este ca apa în deșert. Găsește soluții când crezi că nu sunt”, a declarat Sabella.

Messi este principalul pericol pentru poarta Olandei, în semifinala Argentina vs Olanda.