Pandurii se califică, după prelungiri, în grupele Europa League. BRAGA – PANDURII 0-2

Publicat: 30 08. 2013, 01:08
Actualizat: 22 08. 2014, 02:52

Echipa Pandurii Târgu Jiu s-a calificat în grupele Ligii Europa, după ce a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 2-0 după prelungiri, formația portugheză Sporting Braga, în manșa secundă a play-off-ului competiției.

La finalul celor 90 de minute, Pandurii conducea cu 1-0, iar scorul general era 1-1.

În tur, Pandurii Târgu Jiu a fost învinsă, la Cluj-Napoca, cu scorul de 1-0.

La Braga, golurile gorjenilor au fost marcate de Buleică ’15 și Ciucur ‘117.

0-1: Buleică a profitat de o eroare a lui Joazinho și a înscris cu o lovitură de cap de la 7 metri.

0-2: Ciucur a luat o acțiune pe cont propriu și a înscris cu un șut din partea stângă, din colțul careului de 16 metri.

ȘTIREA INIȚIALĂ

BRAGA – PANDURII, meci retur din play-off-ul Europa League 2013-2014, se dispută în această seară, de la ora 22:30, pe Estadio Municipal de Braga. În tur, BRAGA s-a impus cu 1-0. Partida BRAGA – PANDURII este transmisă LIVE la TV de Digisport.

URMĂREȘTE LIVE TEXT PARTIDA BRAGA – PANDURII

PANDURII s-a calificat în play-off după ce a eliminat pe Levadia (0-0 în deplasare și 4-0 pe teren propriu) și pe Hapoel (1-1 pe teren propriu și 2-1 în deplasare).

BRAGA a debutat în sezonul 2013-2014 de Europa League în fața gorjenilor. În campionat, BRAGA a câștigat ambele partide disputate în actualul sezon.

Echipe probabile, conform ProSport
BRAGA: Eduardo – Joaozinho, Aderlan, Nuno Coelho, Baiano – Ruben Michael, Maurinho, Luiz Carlos – Alan, Pardo, Edinho
PANDURII: Mingote – Ungurușan, Erico, Christou, Momcilovic – Anton, Breeveld – Ciucur, Eric, Nicoară – Matulevicius

Partida BRAGA – PANDURII este arbitrată de o brigadă din Israel, condusă la centru de Liran Liany. El este ajutat la cele două tușe de Shabtai Nahmias și de Oren Borneshtain. Arbitru de rezervă este Alon Yefet.

BRAGA este considerată favorită în această seară cu o cotă de 1.28 la victorie. Un egal are cota 4.40, iar PANDURII are cota 10.50 să se impună în Portugalia. BRAGA este considerată mare favorită și la calificarea în grupele Europa League cu o cotă de 1.03. PANDURII are cota 9.00 să treacă de portughezi în play-off. Bookmakerii consideră că se vor marca puține goluri în partida BRAGA – PANDURII și acordă cota 1.80 pentru evenimentul „sub 2,5 goluri”. Un meci cu cel puțin trei goluri marcate are cota 1.90. Cel mai probabil scor este 2-0, cu o cotă de 5.25.