Pandurii Târgu Jiu a remizat cu Pacos Ferreira, scor 1-1, în etapa a II-a grupelor Ligii Europa

Publicat: 04 10. 2013, 00:41
Actualizat: 28 09. 2018, 09:25

Formația Pandurii Târgu Jiu a terminat la egalitate, joi seară, în deplasare, scor 1-1, cu echipa portugheză Pacos Ferreira, într-un meci din etapa a II-a a Grupei E a Ligii Europa, în care a condus cu 1-0 timp de 44 de minute.

Momcilovici a deschis scorul, în minutul 5, cu un șut la colțul scurt, din interiorul careului mic.

Pacos Ferreira a egalat prin Rui Miguel, în minutul 49, cu un șut de la aproximativ nouă metri.

Pacos Ferreira: Filipe – Rodrigo Antonio – Tiago Valente, Gregory, Helder Lopes – Anunciacao, Rui Miguel (Sergio Oliveira ’80), Seri – Manuel Jose (Ruben Ribeiro ’74), Bebe, Caetano (Hurtado ’65). Antrenor: Sergio Gaminho.

Pandurii Târgu Jiu: Mingote – Ungurușan, Erico, Paraskevas, Momcilovici – Breeveld, Anton – Buleică, Eric (Distefano ’59), Ciucur (Cristea ’66) – Matulevicius (Dos Santos ’73). Antrenor: Cristian Pustai.

Cartonașe galbene: Tiago Valente ’76, Anunciacao ’88

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Rusia, cu Aleksei Nikolaev la centru, ajutat la cele două linii de Oleg Țelovalnikov și Dmitri Mosiakin. Asistenții suplimentari au fost Vladimir Kazmenko și Aleksandr Egorov, iar arbitru de rezervă Maksim Gavrilin.

Delegat UEFA a fost croatul Zoran Cvrk și observator de arbitri nord-irlandezul Leslie Irvine.

Etapa următoare programează, la 24 octombrie, de la ora 22.05, meciurile Pacos Ferreira – Dnepr Dnepropetrovsk și Fiorentina – Pandurii Târgu Jiu.