Ilie, Simona e deșteaptă!

Publicat: 20 01. 2014, 10:58
Actualizat: 29 07. 2014, 19:42

Nu pot să nu-l anunț pe Ilie Năstase că Simona face ce-a vrut el: câștigă meci după meci într-un turneu de Grand Slam. Azi-noapte, Halep a spulberat-o cu 6-0  în setul decisiv pe fosta nr 1 mondial,  acum 8 mondial Jelena Jankovic, intrând în sferturile Australian Open.

Pe lângă loviturile „împușcate” pe care i le știe deja  o lume întreagă, Simona a arătat o formidabilă luciditate tactică. Fără un antrenor, a fost propriul ei sfătuitor! Experimentata Jankovic a încercat mai întâi să provoace greșeala Simonei cu mingi liftate, care să sară înalt pentru cei doar 1,68 m ai constănțencei noastre. Simona a priceput la timp și a avansat în teren, lovind mingea devreme și riscând lovitura decisivă ori de câte ori a avut ocazia. Așa a câștigat primul set cu 6-4, după ce Jankovic avusese 4-3.

În setul 2, sârboaica a urlat la echipa ei tehnică (din care face parte românul Andrei Mlendea, fost în echipa Simonei) și a schimbat macazul. N-a mai așteptat greșeala, a lăsat lifturile și a plesnit mingea tare și agresiv la fiecare schimb, presând-o pe Simona. Aici, Simona Mangusta a luat o decizie excepțională: în loc să încerce să se apere, aruncând cât mai multe mingi înapoi ca să-i taie seria câștigătoare Jelenei, a răspuns la fel, menținându-și un ritm agresiv, de contre, deși, așa cum declara după meci, a resimțit o slăbiciune fizică.

Jankovic a câștigat setul cu 6-2 și a servit în primul ghem al setului 3. Atunci s-a jucat meciul.  După aproape 10 minute de schimburi dure, contrate și recontrate la rupere, sârboaica s-a frânt. Simona a cules apoi roadele skanderbegului impus de ea,  luând următoarele 5 ghemuri în pas de defilare.

Sunt multe feluri în care poți pierde un set. Mangusta a știut cum să-l piardă pe al doilea, ca să-l câștige net pe al treilea.

Deci, Ilie, hai să băgăm de seamă că Simona e mai mult decât frumoasă, e deșteaptă…

Cred că vom avea un meci superb în sfertul de finală dintre zvârlugile Simona Halep și Dominika Cibulkova!