Ia Farul Constanța campionatul? Rapid o oprește pe FCSB din lupta pentru titlu!

Publicat: 23 04. 2023, 22:46
Actualizat: 23 04. 2023, 22:54

Rapid Bucureşti a obţinut prima sa victorie în play-off-ul Superligii de fotbal, 1-0 (1-0) cu FCSB, duminică seara, în Giuleşti, în etapa a cincea.

Rezultatul avantajează pe Farul Constanța, echipă lui Gică Hagi s-a distanțat în clasament după victoria cu 1-0 în fața campioanei CFR Cluj, sâmbătă seara, la Ovidiu.

Ierarhia arată așa după jumătatea playoff-ului: 1. Farul 42 de puncte, 2. CFR Cluj 38 de puncte, 3. FCSB 37 de puncte. Mai sunt de disputat 5 partide.

Debutul meciului a fost întârziat cu circa opt minute, necesare pentru risipirea fumului produs de materialele pirotehnice folosite de galeria rapidistă.

Rapid a marcat unicul gol în minutul 21, când Albu a pasat pentru pentru Funsho Bamgboye, acesta a trimis în careu şi acelaşi Albu a deschis scorul.

Duelul mesajelor, inițiat de Peluza Nord FCSB, a început un banner pe care era scris: „De Centenar vă dăruim un abecedar”.

Replica giuleștenilor nu s-a lăsat prea mult așteptată, iar fanii din grupul „Radicals”, aflați la Tribuna a doua, au afișat la scurt timp mesajul: „Singura voastră bătaie / 10 vs 2 chiuvete într-o baie”, aluzie la incidentele provocate de fanii FCSB-ului în deplasarea de la Sepsi Sf. Gheorghe, atunci când au devastat grupurile sanitare de la stadion.

Cum au arătat cele două distribuții

• RAPID: H. Moldovan – Onea, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais (Florin Ştefan 77) – Al. Albu, Kait, Al. Ioniţă II (Emmers 65) – Sefer (Pănoiu 90), Dugandzic, Funsho Bamgboye. Antrenor: Adrian Mutu
  • FCSB: Târnovanu – Sorescu, Dawa (I. Cristea 46), Tamm, Radunovic – Edjouma (Omrani 46), Şut (Miculescu 85), Olaru – Oct. Popescu, Compagno (Cordea 46), Fl. Coman. Antrenor: Elias Charalambous