Românul Albert Saritov a câştigat medalia de argint la Campionatele Europene de Lupte

Publicat: 16 02. 2020, 09:20

Sportivul român Albert Saritov a câștigat medalia de argint la Campionatele Europene de Lupte care se desfășoară în Italia, după ce a cedat cu 0-6 în faţa unui sportiv rus.

Albert Saritov a pierdut finala pentru medalia de aur de la Campionatele Europene de Lupte. Reprezentantul României a cedat cu 0-6 în faţa unui sportiv rus.

Saritov a adus, însă, a treia medalie pentru România, după cele din zilele precedente.

Ţara noastră mai cucerit medalia de bronz la Campionatul European de Lupte, prin Cătălina Axente şi aur la masculin, prin Alin Alexuc.

Saritov este cetăţean român din 2016, iar categoria la care ia parte în concurs este de 97 de kilograme.