Prognoza ANM de 1 Mai. Vremea se încălzește radical în ziua alegerilor. Valorile termice vor atinge 30 de grade
Experții Administrației Naționale de Meteorologie au anunțat o vreme deosebit de caldă în minivacanţa de 1 Mai, cu temperaturi ridcate în majoritatea regiunilor țării, dar mai scăzute pe litoral. Vremea va continua să se încălzească, astfel că în ziua alegerilor prezidențiale, valorile termice vor atinge 30 de grade în multe regiuni ale ţării.
Potrivit ANM, prima zi a lunii mai vine cu o vreme în general frumoasă şi valorile termice mai ridicare decât cele specifice. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporar accentuate, averse şi descărcări electrice după-amiaza şi seara local în Carpaţii Orientali şi în jumătatea de est a Carpaţilor Meridionali, pe arii restrânse în Transilvania, Oltenia şi în Muntenia şi cu totul izolat în rest, mai ales la munte.
Vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificări ziua în estul şi sud-estul teritoriului, precum şi la munte, cu viteze în general de 40…50 km/h, dar de scurtă durată şi asociate ploilor. Izolat vor fi posibile căderi de grindină, vijelii şi cantităţi de apă de peste 15 l/mp.
În Capitală, vremea va fi caldă cu valori de peste 20 de grade, însă în cursul după-amiezii de joi, este posibil să existe averse şi descărcări electrice. În ţară, temperaturile maxime se vor încadra între 18 şi 28 de grade, iar cele minime vor fi cuprinse între 2 şi 14 grade. Pe areale foarte mici, dimineaţa şi noaptea, vor fi condiţii de ceaţă. În Capitală, maximă va fi de 25 de grade, iar minima de 10…11 grade, uşor mai scăzută în zona preorăşenească.
Cum va fi vremea în ziua alegerilor
Sâmbătă şi duminică, adică pe 3 mai și 4 mai, ziua alegerilor prezidențiale, vremea se va încălzi şi va deveni deosebit de caldă pentru această perioadă în cea mai mare parte a ţării, dar şi în Capitală. Sâmbătă, cerul va fi variabil, cu înnorări temporar accentuate după-amiaza şi seara, când vor fi averse şi descărcări electrice, local în nordul şi nord-estul ţării şi la munte şi izolat în rest. La Bucureşti, cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximă va fi de 26…27 de grade, iar cea minimă de 13…14 grade, uşor mai coborâtă în zona preorăşenească.
Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificări ziua în extremitatea nord-vestică şi de sud-est a ţării şi la munte. Pe litoral, vor fi temperaturi maxime de 19 grade, iar în sudul Banatului şi sud-vestul Olteniei se vor atinge 30 de grade. Minimele în depresiunile Carpaţilor Orientali vor fi între 5…6 grade şi în regiunile vestice de 15…16 grade. Pe areale mici se va forma ceaţă.
Duminică şi în noaptea de duminică spre luni, valorile termice vor fi în creştere uşoară faţă de ziua precedentă în cea mai mare parte a ţării, iar vremea va fi deosebit de caldă pentru această perioadă. Cerul va fi variabil și este posibil ca la orele amiezii să se înregistreze înnorări temporar accentuate, averse şi descărcări electrice în jumătatea de nord a teritoriului şi izolat în rest.
Vântul va prezenta intensificări, mai ales ziua, în nord, centru, est, sud-est şi la munte, dar de scurtă durată şi în timpul ploilor când va putea lua aspect de vijelie. Temperaturile maxime vor fi cuprinse în general între 18 şi 30 de grade, iar cele minime între 6…7 grade în depresiunile Carpaţilor Orientali şi 16…17 grade în Dealurile de Vest. Pe areale mici se va forma ceaţă. O temperatură maximă de 30 de grade se va atinge, duminică, şi la Bucureşti, cu cer variabil şi vânt slab spre moderat. Minima în Capitală va fi de 15…16 grade, uşor mai coborâtă în zona preorăşenească.
FOTO: Envato
Citește și:
Meteorologii Accuweather au modificat prognoza pentru România. Zonele vizate de un val de frig