Șoferii români care se îndreaptă spre Bulgaria riscă amenzi mari. Autoritățile au montat 187 de radare performante

Publicat: 07 08. 2025, 00:09
Actualizat: 07 08. 2025, 00:10

Poliția rutieră din Bulgaria a demarat un proiect de implementare a 187 de radare moderne montate pe trepied, cu scopul de spori siguranța rutieră atât în zonele urbane, cât și pe autostrăzi, potrivit jurnaliștilor bulgari de la novinite.com. Noile dispozitive beneficiază de un software avansat, care le permite să depisteze nu numai viteza excesivă, ci și multe alte încălcări ale regulilor de circulație.

Inspectorul-șef Radoslav Buyukliyski, șeful Poliției Rutiere din Kyustendil, a explicat că noile radare au o tehnologie internă superioară celor vechi.

Dispozitivele pot identifica tipul de vehicul, diferența între autoturisme și camioane grele. Radare pot depista o gamă largă de manevre ilegale de la viteză excesivă până la utilizarea necorespunzătoare a benzilor de urgență, depășiri neautorizate sau circulația pe benzile destinate autobuzelor.

Un element-cheie este capacitatea de a supraveghea simultan toate cele trei benzi ale unei autostrăzi. Radarele pot înregistra simultan vehicule care circulă cu 70 km/h, 90 km/h și 120 km/h, identificând automat care vehicul circula cu ce viteză.

Cu ajutorul noilor radare, poliția a depistat în mai puțin de oră pe Autostrada Struma 13 încălcări ale vitezei legale. Un șofer a fost surprins circulând cu 168 km/h. Cu o săptămână înainte, pe aceeași autostradă s-a înregistrat o viteză record de 233 km/h captată în timpul unei operațiuni speciale de control rutier.

Inspectorul-șef Buyukliyski a precizat prin utilizarea acestor radare performante se dorește implementarea unei atitudini responsabile la volan, în rândul șoferilor. Obiectivul, a subliniat acesta, nu este colectarea cât mai multor amenzi, ci respectarea legii, respect reciproc în trafic și reducerea numărului de accidentele rutiere.

Autorul recomandă: