JO LONDRA 2012 – OMUL FĂRĂ PICIOARE, Oscar Pistorius, a încheiat semifinala la 400 m pe locul 8

Publicat: 05 08. 2012, 23:02
Actualizat: 15 02. 2013, 22:24

Oscar Pistorius, primul atlet fără picioare din istoria JOCURILOR OLIMPICE, a terminat pe ultima poziție semifinala la 400 m, încheind cursa în 46 de secunde și 54 de sutimi.

Pistorius (24 de ani) își câștigase, sâmbătă, dreptul de a participa în semifinale, după ce a încheiat calificările pe poziția a doua în seria sa.

Sportivul sud-african a fost primit pe arena din Londra cu aceeași simpatie de care s-a bucurat reprezentantul gazdelor, Nigel Levine.

Oscar Pistorius (24 de ani) s-a născut fără peronee (osul de la genunchi la gleznă), iar picioarele i-au fost amputate deasupra genunchiului când avea mai puțin de un an.