Prima pagină » Puterea Gândului » Cum a fost votat un plagiator de 4 milioane și ceva de români

Cum a fost votat un plagiator de 4 milioane și ceva de români

Cum a fost votat un plagiator de 4 milioane și ceva de români
Victor Ponta a comis un plagiat grobian. Am afirmat lucrul acesta de la bun început în scandalul tezei lui Dottore Ponta, cu toate că el a fost stârnit în cel mai pur stil securist de Colonnello Băsescu.

Victor Ponta a comis un plagiat grobian. Am afirmat lucrul acesta de la bun început în scandalul tezei lui Dottore Ponta, cu toate că el a fost stârnit în cel mai pur stil securist de Colonnello Băsescu.

Orice om dotat cu un mediu coeficient de inteligență putea să constate copierea de hălci întregi din cărțile altora, întreprinsă probabil de vreun trepăduș al actualului premier, nici măcar de el.

Și totuși, V. Ponta a fost votat de peste 4 milioane de români. Cum e posibil așa ceva? Se întreabă puținii care au obținut titlul de doctor prin muncă grea și cinstită.

Răspunsul e simplu și sumbru.

Aceasta este o problemă morală, nu materială.

Pentru majoritatea românilor, moralitatea celor pe care îi aleg nu contează. Poporul român are țâțâna morală blocată, nu-și iese, Doamne ferește, din ea.

Cum a fost votat un plagiator de 4 milioane și ceva de români?

Păi, tot așa cum un individ care a lovit golănește un copil, pentru că nu-i convenea ce zisese, a fost votat de 5 milioane și ceva de români.

Dosul de palmă administrat copilului de T. Băsescu era, la fel ca plagiatul lui V. Ponta, limpede ca lacrima, ba și recunoscut de respectivul cu mâna pe Biblie. În ambele cazuri era vorba de profilul moral respingător al celor doi politicieni. Care nu a contat.

Traian Băsescu a ajuns în văgăuna politică în care se zbate acum nu pentru că poporul ar fi avut vreo revelație morală în legătură cu caracterul lui, ci pentru că a tăiat salariile și pensiile.

Pe români îi ghidează majoritar morala de buzunar. O gaură în buzunar doare mai tare decât lovitura dată unui copil pe care nu-l cunoști.

Tot morala de buzunar, buzunarul gol umplut cu ură, e cea care a dus acum la procentele înfiorătoare din spatele lui Victor Ponta.

Și atunci, nu vi se pare firesc ca plagiatorul Ponta Victor să fie numit premier de către agresorul de copii Băsescu Traian?

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Director CNAIR: Nivel insuficient de mobilizare pe șantierele unui lot al A0 Nord
Click
De ce a plecat Diana Matei din MApN după aproape 20 de ani. Câți bani câștiga: „Mi-e foarte greu...”
Digi24
Ziua în care patru bombe nucleare au căzut pe teritoriul Spaniei. O tragedie aviatică ale cărei urmări se simt și 60 de ani mai târziu
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Ceaiul care era folosit ca monedă de schimb. Povestea cărămizilor de ceai din Asia Centrală