Prima pagină » Știri » România promite CE că modificările la taxa auto vor intra în vigoare până la 1 iulie 2008

România promite CE că modificările la taxa auto vor intra în vigoare până la 1 iulie 2008

Autoritățile române au transmis CE, marți, cu o zi înainte ca oficialii de la Bruxelles să ia o decizie privind continuarea procedurii de infrigement împotriva României, o nouă scrisoare, prin care se angajează că modificările la taxa de înmatriculare vor intra în vigoare cel târziu la 1 iulie 2008.


Autoritățile române au transmis CE, marți, cu o zi înainte ca oficialii de la Bruxelles să ia o decizie privind continuarea procedurii de infrigement împotriva României, o nouă scrisoare, prin care se angajează că modificările la taxa de înmatriculare vor intra în vigoare cel târziu la 1 iulie 2008.

Scrisoarea transmisă, marți, la Bruxelles nu include propunerile de modificări concrete care vor fi aduse taxei auto, ci un calendar de aplicare, menționându-se, totodată, că autoritățile române intenționează să studieze diferite modele de taxare din țări precum Ungaria, Finlanda sau Spania, au declarat agenției MEDIAFAX sursele oficiale.

Totodată, în document se reafirmă determinarea părții române pentru soluționarea favorabilă a regimului de taxare a autovehiculelor și faptul că România nu vrea să ajungă în fața Curții Europene de Justiție.

Comisia Europeană (CE) a decis să analizeze, în această săptămână, mai devreme decât stabilise inițial, cazul în care România este acuzată de încălcarea legislației comunitare prin aplicarea taxei de primă înmatriculare. Devansarea datei a fost determinată de unele modificări ale procedurilor administrative.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Diferențe uriașe în dezvoltarea economică din Europa. Cât e averea medie pe adult
Digi24
Când s-a schimbat relația lui Zelenski cu Trump: „A fost un moment istoric”
Cancan.ro
Video halucinant: momentul în care drona este doborâtă de un avion de luptă: 'Ce e asta, mă?'
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care a făcut striptease pentru Adi Mutu, goală pe barcă! Imaginile au strâns sute de mii de aprecieri
Adevarul
Ce urmează după Ucraina? Cinci scenarii pentru un posibil atac al Rusiei asupra Europei
Mediafax
„Nu-mi pasă că ești primar”: un șofer a bătut un ales local după ce i-a cerut să încetinească
Click
Bon Jovi și-a întrerupt brusc concertul de la New York. Motivul pentru care a părăsit scena
Digi24
„Vor mai muri copii”. Avertismentul sumbru al medicului Cîrstoveanu
Cancan.ro
Bona Irinei Columbeanu spune pentru prima dată ce a trăit în vila de la Izvorani: 'Pentru mine, la doar 18 ani, a fost o schimbare uriașă'
Ce se întâmplă doctore
Din ce își câștigă banii acum Daniela Crudu, după retragerea din televiziune A spus fără ezitare cu ce se ocupă: Tot ce se întâmplă acolo e wow
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
MApN: O nouă dronă a fost doborâtă de un F-16 românesc lângă granița cu Ucraina. Este al doilea incident în mai puțin de 24 de ore
Descopera.ro
Cât poate să trăiască un om? Un studiu ar fi elucidat misterul!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea la prima întâlnire: – Știi, eu sunt cam timid!
Descopera.ro
Ce este sindromul Tourette? Mitul înjurăturilor involuntare și cum se manifestă, de fapt