Prima pagină » Economic » Guvernul va începe licitații pentru pasarele pe centura Capitalei

Guvernul va începe licitații pentru pasarele pe centura Capitalei

Guvernul va începe licitații pentru pasarele pe centura Capitalei
Guvernul va decide prin hotărâre, în perioada imediată, începerea procedurilor de licitație pentru construirea unei pasarele pe centura Capitalei în zona Prelungirea Ghencea-comuna Domnești, pentru fluidizarea traficului, proiectul fiind realizat de mai mulți ani, dar neaplicat din lipsă de fonduri.

Guvernul va decide prin hotărâre, în perioada imediată, începerea procedurilor de licitație pentru construirea unei pasarele pe centura Capitalei în zona Prelungirea Ghencea-comuna Domnești, pentru fluidizarea traficului, proiectul fiind realizat de mai mulți ani, dar neaplicat din lipsă de fonduri, informează Mediafax.

O pasarelă similară va fi construită și la intersecția șoselei ocolitoare a Capitalei cu Șoseaua Cernica, după ce lucrarea va fi avizată și prin hotărâri ale Consiliului General al Municipiului București și Consiliului Județean Ilfov.

Începerea procedurilor de licitație pentru construirea acestor pasarele a fost decisă în urma inspecției efectuate, joi, de premierul Victor Ponta pe centura Capitalei, împreună cu primarul general al Bucureștiului, Sorin Oprescu, președintele Consiliului Județean Ilfov, Marian Petrache, și ministrul delegat pentru Proiecte de Infrastructură, Dan Șova.

Șova a apreciat că lucrarea va fi încheiată anul viitor, dacă nu vor fi depuse contestații la licitație.

Întârzierea lucrărilor de modernizare la centura de sud a Capitalei afectează traficul rutier, iar autoritățile caută soluții pentru fluidizarea circulației până la finalizarea acestora.

Miercuri, premierul Ponta a declarat că soluția de durată pentru fluidizarea traficului rutier pe șoseaua de centură a Bucureștiului este construirea de pasarele, iar statul va aloca în acest sens bani din buget dacă lucrările nu pot fi finanțate din fonduri europene, în 2014-2015.

O astfel de soluție a fost deja introdusă, începând de săptămâna trecută, pentru fluidizarea traficului rutier pe Valea Prahovei, până la construirea autostrăzii Comarnic-Brașov, prin ridicare a patru pasarele pietonale peste DN 1, în orașele Azuga, Bușteni și Comarnic.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Premieră MONDIALĂ”: AI-ul intră în lupta cu dârele albe lăsate de avioane
Digi24
Cazul avionului chinez interceptat de avioane maghiare de luptă la granița cu România. Ancheta a dezvăluit cauza incidentului
Cancan.ro
Băutura de 3 lei care ajută microbiomul, potrivit lui Carmen Brumă. Românii o au în casă, dar puțini știu cât e de benefică
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
Și-a făcut SINGUR „legea” pe stradă! Un clujean și-a construit un LIMITATOR de viteză. Autoritățile l-au demolat, poliția îl caută
Click
Lună de miere transformată în tragedie! Doi tineri britanici proaspăt căsătoriți au murit într-un accident de elicopter în Grecia
Digi24
Cum au pierdut doi români veniți din Marea Britanie o mică avere pe aeroportul Otopeni. De ce le-au fost confiscați banii
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Ce se întâmplă doctore
Ce i-a provocat infarctul fatal nepotului lui Mircea Rednic, la doar 37 de ani! Mircea Totolici a murit în somn
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
O echipă de la MIT a conectat bacterii pentru a crea tranzistori vii