Prima pagină » Știri externe » Barack Obama: „Riscul unei epidemii de Ebola acum, în Statele Unite este extrem de scăzut”

Barack Obama: „Riscul unei epidemii de Ebola acum, în Statele Unite este extrem de scăzut”

Barack Obama: „Riscul unei epidemii de Ebola acum, în Statele Unite este extrem de scăzut
Președintele american, Barack Obama, a reiterat luni că riscul izbucnirii unei epidemii de Ebola pe teritoriul Statelor Unite este "extrem de scăzut", în special din cauza calității sitemului de sănătate american, relatează AFP.

„Luând în considerare măsurile luate, calitatea sistemului nostru de sănătate și natura virusului Ebola care nu se transmite ușor, riscurile apariției unei epidemii de Ebola în Statele Unite sunt extrem de scăzute”, a subliniat președintele american, la sfârșitul unei întâlniri cu oficiali americani din domeniul sănătății.

Obama a apreciat, de asemenea, că reacția comunității internaționale față de extinderea epidemiei în Africa de Vest este insuficientă.

„Unele state mari nu iau suficiente măsuri”, a declarat el, subliniind că intenționează să ceară omologilor săi o implicare mai puternică în această luptă.

„Voi face presiuni asupra șefilor de stat și de Guvern din întreaga lume, pentru a-i determina să facă tot posibilul în această luptă”, a afirmat Obama.

Pentagonul a anunțat anterior că ar putea trimite aproximativ 4.000 de militari în Africa de Vest, pentru a participa la lupta contra epidemiei de Ebola.

Anna Primac, [email protected]

Recomandarea video

Mediafax
Se oprește apa în București. Lista completă a străzilor afectate
Digi24
VIDEO Primele imagini cu locul din Galați în care au căzut fragmente de dronă. MApN: „Este un incident grav”
Cancan.ro
Lună mai cum nu prea a mai fost în România. Prognoza meteorologilor ANM
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, imagini hot. Cât de frumoasă e românca
Adevarul
Ion Gheorghe Maurer, Mihai Roller și Matei Socor ar putea fi excluși din Academia Română. Noul președinte, Marius Andruh, deschide dosarul membrilor care au slujit comunismul
Mediafax
Povestea neștiută a „rutei 66” la 100 de ani de când există faimoasa șosea
Click
Prima femeie condamnată la închisoare pe viață în Elveția era româncă. A vrut să-și ucidă socrul, fost ministru al Justiției
Digi24
Minivacanță de Rusalii 2026: Câte zile libere au angajații și elevii. Weekend prelungit la început de vară
Cancan.ro
Ce salariu are un director de școală și de ce nu mai vrea nimeni funcția. Explicațiile din sistem
Ce se întâmplă doctore
Dieta Irinei Fodor. Felul de mâncare pe care prezentatoarea Asia Express și Chefi la Cuțite îl consumă în fiecare zi
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Obiceiul banal care îți poate strica mașina. Mulți îl fac atunci când stau la semafor
Descopera.ro
Cum îți poți da seama atunci când câinele tău suferă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţul: – S-a culcat cu toate femeile din blocul nostru!
Descopera.ro
Cine domina financiar Bucureștiul înainte de Primul Război Mondial