Prima pagină » Știri » O polițistă băută a spulberat un chioșc de ziare și a rănit-o pe vânzătoare, apoi a fugit de la locul accidentului

O polițistă băută a spulberat un chioșc de ziare și a rănit-o pe vânzătoare, apoi a fugit de la locul accidentului

O polițistă băută a spulberat un chioșc de ziare și a rănit-o pe vânzătoare, apoi a fugit de la locul accidentului
O polițistă de la Serviciul Economic al IPJ Vrancea, aflată sub influența alcoolului, a intrat, vineri dimineață, cu o mașină de teren în care se mai aflau doi polițiști, într-un chioșc din Focșani, distrugându-l în totalitate și rănind-o pe vânzătoare, imediat după accident polițista părăsind zona.

Vineri dimineață, polițiștii rutieri din Focșani au fost sesizați că la ora 4,25, pe Bulevardul Unirii, din Focșani, un autoturism marca BMW X5 a intrat cu viteză într-un chioșc în care se afla vânzătoarea, femeia fiind rănită și transportată la Spitalul de Urgență „Sfântu Pantelimon” din municipiu, în prezent fiind în afara oricărui pericol, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Ajunși la fața locului, polițiștii au stabilit că mașina era condusă de o tânără de 26 de ani, din Odobești, aflată sub influența băuturilor alcoolice, care imediat după accident a părăsit zona unde a avut loc accidentul, fiind identificată ulterior.

Paula Monica Gogu, polițistă la Serviciul Economic în cadrul IPJ Vrancea, se afla la volanul autoturismului BMW X5, aparținând unui coleg de-al său, când a pierdut controlul volanului și a intrat cu mașina într-un chioșc de pe bulevardul Unirii.

Vînzătoarea care se afla în chioșc în acel moment a fost rănită și a scăpat cu viață pentru că a reușit să iasă înainte ca acesta sa fie distrus în totalitate de mașina condusă de către polițistă, potrivit martorilor acccidentului, care susțin că polițista și colegii săi cu care se afla în mașină, Cornel Vizitiu și Costel Badiu, au plecat de la locul accidentului fără să își anunțe ceilalți colegi despre incident.

După mai bine de o oră, polițista a mers la sediul Poliției și a fost recunoscută de către taximetriștii care se aflau în stație la momentul accidentului, ulterior ea recunoscând comiterea faptei.

„În această dimineață, la ora 4.25, polițiștii focșăneni au fost sesizați că pe Bulevardul Unirii, din municipiul Focșani, s-a produs un eveniment rutier. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au stabilit că o tânără de 26 de ani, din Odobești, în timp ce conducea un autoturism pe Bulevardul Unirii, a ieșit de pe carosabil și a intrat într-un chioșc aflat pe trotuar. Persoana care se afla în interiorul acestuia a fost rănită. Inițial, conducătoarea auto a părăsit locul accidentului, fiind identificată ulterior de către polițiști. Aceasta a fost testată cu aparatul alcooltest și a rezultat o alcoolemie de 0,56 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat. Totodată, i s-au recoltat probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei”, a declarat inspectorul principal Bogdan Toader, ofițerul de presă al IPJ Vrancea.

Mai multe persoane care au văzut-o pe polițistă în trafic au spus că înainte de a se urca la volan ea ar fi băut la un bar din Focșani, apoi ar fi plecat cu mașina și ar fi făcut slalom pe Bulevardul Unirii până să ajungă în zona în care a avut loc accidentul.

„Am înțeles de la martori că venea cu 150 de km/h, a vrut să evite denivelările, a pierdut controlul și a intrat aici. Sora mea este rău, vă dați seama. A înghesuit-o aici, în fiarele acestea. În mașină s-a găsit o sticlă de vin, șampanie, ce-o fi fost, era băută mai bine de jumătate. Ea era beată”, a declarat Vasilică Halici, fratele femeii rănite, aflată în chioșcul distrus de mașina condusă de polițistă.

La ora transmiterii acestei știri, polițista se află la sediul Poliției, unde este audiată de către procurori.

Femeia rănită a rămas în spital, fiind în afara oricărui pericol.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce înseamnă marea înfrângere a lui Trump la „CCR-ul american”
Digi24
VIDEO Cum a primit moneda românească denumirea de „leu”. Trebuia inițial să se numească „român”
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei', care a prezis moartea Reginei Elisabeta a II-a, face predicții tulburătoare pentru 2026: 'Va escalada rapid, apoi...'
Prosport.ro
FOTO. Eleonora, una dintre cele mai frumoase jurnaliste, a atras privirile la meci
Adevarul
Ce șanse sunt ca Vladimir Putin să fie înlăturat de la putere? Strategia liderului rus în fața presiunilor interne și eșecurilor din Ucraina
Mediafax
Imaginile din satelit arată că Iranul se pregătește de războiul cu SUA
Click
Horoscop săptămâna 20-26 februarie. Patru zodii au noroc pe toate planurile, iar un nativ primește vești mari la locul de muncă
Digi24
Ce cred ucrainenii despre noua rachetă de croazieră românească Sahara, prevăzută cu Nemesis AI: „Singurul proiect cunoscut publicului”
Cancan.ro
Unde a fost găsită Denisa, românca dispărută în Belgia, după 10 zile de căutări? 'Nu vă doresc să ajungeți în punctul în care eu sunt'
Ce se întâmplă doctore
Oana Roman, nemachiată și fără filtre. Cum arată, în realitate, la aproape 50 de ani. „No filter. Doar creme bune și grijă pentru ten”
Ciao.ro
Vedetele din România au strălucit la Balul Mascat Bridgerton din București. Adelina Pestrițu și Nicole Cherry au atras toate privirile
Promotor.ro
Mașina rusească la care visau românii în perioada comunistă revine după un sfert de secol. Dar, e fabricată în China
Descopera.ro
China a construit robotul suprem! Ce poate face?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Tot mai multe companii publică anunțuri false de angajare. Dar care este scopul?