Prima pagină » Știri externe » Un vaccin împotriva Zika ar putea fi disponibil până la sfârșitul lui 2016

Un vaccin împotriva Zika ar putea fi disponibil până la sfârșitul lui 2016

Un vaccin împotriva Zika ar putea fi disponibil până la sfârșitul lui 2016
Un vaccin împotriva bolii provocate de virusul Zika, la care lucrează în prezent cercetători americani și canadieni, ae putea să fie disponibil până la sfârșitul anului, au anunțat cercetători implicați în producerea acestuia, relatează Reuters în pagina electronică.

Un consorțiu care lucrează la acest vaccin cuprinde Universitatea din Pennsylvania, Universitatea canadiană Laval, grupul farmaceutic Inovio și grupul sud-coreean GeneOne Life Science, a declarat într-un interviu pentru Reuters Gary Kobinger de la Universitatea Laval.

El speră ca testele să înceapă către septembrie, cu scopul de a se determina, înainte să fie aprobat, dacă are sau nu efecte nedorite asupra omului. O lună mai târziu, vaccinul ar putea fi disponibil pentru operațiuni de urgență.

Producătorul privat de vaccin Hawaii Biotech Inc a anunțat, de asemenea, că a demarat un program în vederea testării unui vaccin anti-Zika în toamna trecută, în timp ce virusul începea să se propage în Brazilia, însă nu a programat un calendar pentru studii clinice.

„Acum ne aflăm în faza preclinică, cum bănuiesc că se află toată lumea”, a declarat pentru Reuters directorul executiv doctor Elliot Parks.

Alt producător privat de vaccin, Replikins Ltd, cu sediul la Boston, a anunțat că se pregătește să înceapă – în următoarele zece zile – studii pe animale ale unui vaccin împotriva Zika. Datele testelor pe șoareci și iepuri urmează să fie publicate în următoarele două luni, a declarat pentru Reuters Samuel Bogoch, președintele Replikins.

„Nimeni nu dispune de 500 de milioane de dolari, pentru ca să ajungă să testeze (un vaccin) pe om. Undeva, pe parcurs, sperăm să ni se alăture cei cu bani”, a declarat Bogoch.

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a anunțat joi că boala provocată de virusul Zika, ce se răspândește în special în America Latină, ar putea afecta trei, până la patru milioane de persoane.

Potrivit lui Margaret Chan, directoarea generală a OMS, legătura dintre Zika și microcefalie – bebeluși născuți cu un creier mai mic decât normal – nu este încă dovedită, ci este „puternic bănuită”.

În Franța, ministrul Sănătății Marisol Touraine le-a recomandat joi femeilor însărcinate să-ți amâne călătoriile în Martinica, Guyana și Guadelupe, unde se înregistrează cazuri.

În prezent, virusul Zika este prezent în 23 de țări și teritorii, în Americi. Brazilia, cea mai afectată țară, a raportat aproximativ 3.700 de cazuri de microcefalie, puternic suspectate că au legătură cu Zika.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Scandalul dronei de lângă Neptun Deep: Miruță explică haosul și ERORILE de comunicare
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Apartament de 19.000 de lei, scos la licitație de ANAF. Prețul a fost redus la jumătate
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Cea mai sexy femeie din lume a spus ce o face fericită!
Adevarul
Liderul din UK lăudat de Simion vrea să taie ajutoarele pentru românii din Regat. „Susținătorii AUR nu-și dau seama de adevăratul pericol”
Mediafax
Barbie și Ken s-au ÎNGRĂȘAT în ultimii 30 de ani! Cum s-au schimbat celebrele păpuși odată cu oamenii
Click
Ioana Tufaru, de urgență pe mâinile medicilor. Vedeta a ajuns în sala de operație: „Aveam dureri mari”
Digi24
Iubitul lui Hayden Panettiere, condamnat pentru violenţă domestică, era în apartament în momentul morţii: „Nu a dat semne de emoţie”
Cancan.ro
Ce salariu încasa medicul rezident care și-a luat viața la Spitalul Universitar? Tânărul de 28 de ani trăia o dramă
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Marian Godina a demisionat din Poliție. Care e motivul și ce va face în continuare
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Vreau să te dezbrac si să te arunc în zăpadă!
Descopera.ro
Un gândac vechi de 100 de milioane de ani nu seamănă cu niciun alt animal viu sau dispărut