Prima pagină » Știri externe » Trump vrea ca persoanele care vin din Franța și Germania să fie verificate. Ce le reproșează

Trump vrea ca persoanele care vin din Franța și Germania să fie verificate. Ce le reproșează

Trump vrea ca persoanele care vin din Franța și Germania să fie verificate. Ce le reproșează
Donald Trump, candidatul republican la președinția SUA, sugerează că ar putea introduce verificări suplimentare pentru cetățenii din Germania și Franța care vin în Statele Unite, din cauză că cele două țări sunt afectate de terorism, explicând că acesta este și motivul ieșirii Marii Britanii din UE.

Într-un interviu acordat postului american NBC, Donald Trump a sugerat că, dacă va deveni președinte, va limita imigrația din Franța și Germania, afirmând că cele două țări sunt „compromise de terorism”.

„Este vina lor… Au permis venirea anumitor persoane pe propriile teritorii. Iată planul meu: eu vreau verificări intense” pentru persoanele care ar veni din Franța și Germania. „Un cuvânt dur – verificări intense”, a declarat Donald Trump.

Întrebat dacă nu cumva aceste măsuri ar putea avea ca efect limitarea venirii multor persoane în Statele Unite, Trump a răspuns: „Se poate să ajungem la această situație”.

„Aceasta este și cauza ieșirii Marii Britanii din UE, da?! Pentru că Marea Britanie spune așa: «ne-am săturat de aceste lucruri». Vom avea standarde dure; iar, dacă o persoană nu va putea demonstra că este dintr-o anumită zonă, nu va veni în Statele Unite”, a subliniat candidatul republican la președinție.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alegeri Ungaria. Maghiarii merg astăzi la urne într-un scrutin care i-ar putea pune capăt lui Viktor Orbán după 16 ani de putere
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Câștigă sau pierd SUA în Iran? Argumentele consilierului lui George W. Bush: „Se inventează linii imaginare”
Mediafax
Experiment. Pe o stradă din San Francisco a fost deschis primul magazin condus de inteligența artificială
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
Ce înfrângere l-ar face pe Orban să demisioneze din fruntea partidului Fidesz
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Cum a slăbit Oana Roman fără diete drastice. Secretul vedetei pentru o transformare de invidiat! Arată complet diferit acum
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
De ce ne gândim obsesiv la aceleași lucruri noaptea