Prima pagină » Știri externe » Italia trimite militari în Letonia. Secretarul general NATO: „Rusia nu e partenerul preconizat”

Italia trimite militari în Letonia. Secretarul general NATO: „Rusia nu e partenerul preconizat”

Italia trimite militari în Letonia. Secretarul general NATO:
Occidentul nu este într-un nou Război Rece cu Rusia, dar nu mai este nici parteneriatul bilateral preconizat, ci o relație cu totul nouă, necunoscută, afirmă secretarul general NATO, Jens Stoltenberg, subliniind că mesajul Alianței este "apărare și dialog".

„Italia va contribui cu trupe la cele patru batalioane NATO desfășurate în țările baltice; este vorba de o forță simbolică”, a declarat Jens Stoltenberg într-un interviu acordat publicației La Stampa.

„Trebuie să demonstrăm că suntem uniți, că avem capacități puternice de disuasiune, în timp ce menținem deschis dialogul cu Rusia”, a adăugat Stoltenberg.

„Nu suntem în perioada Războiului Rece, dar nu este nici parteneriatul la care lucram de ani. Suntem pe un teritoriu nou, un sistem de relații cu Rusia nemaivăzut până acum”, a spus secretarul general NATO.

„Alianța Nord-Atlantică trebuie să fie capabilă să se adapteze și să răspundă provocărilor actuale. Mesajul este apărare și dialog cu Rusia, nu apărare ori dialog”, a insistat Stoltenberg.

Italia va trimite 140 de militari în Letonia, în cadrul contingentului NATO de 4.000 de militari desfășurat în țările baltice și în Polonia ca forță de disuasiune în relația cu Rusia, a anunțat ministrul italian de Externe, Paolo Gentiloni. „Italia va trimite, în următoarele luni, 140 de militari în Letonia pentru a participa la forța NATO sub comandament canadian”, a afirmat Paolo Gentiloni într-o conferință de presă comună cu Jens Stoltenberg, secretarul general al Alianței Nord-Atlantice, aflat în vizită la Roma. „Italia a contribuit mereu la consolidarea capacităților defensive în nord-estul Alianței Nord-Atlantice. Nu este vorba de o politică agresivă în relația cu Rusia, ci de garantarea securității la frontierele NATO”, a insistat șeful diplomației italiene.

„Începând din anul 2018, Italia va coordona Forța NATO de reacție ultrarapidă”, a comunicat Stoltenberg.

Alianța Nord-Atlantică a decis în vară suplimentarea efectivelor militare în țările baltice, în Polonia și în România, pentru descurajarea Rusiei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SUA și Israel au lansat atacuri asupra Iranului. Liderul suprem Ali Khamenei a fost ucis
Digi24
Cine i-ar putea lua locul ayatollahului Ali Khamenei, dacă ar fi ucis în atacurile israeliene
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
Mediafax
Elevi din Vrancea, blocați în Dubai din cauza închiderii spațiului aerian
Click
Salată de post cu năut: rețeta măicuțelor de la Mănăstirea Nera care îți potolește foamea și hrănește sufletul
Digi24
VIDEO „Am pierdut două apartamente”. Tot mai multe orașe din România declară război păcănelelor. Ce spun dependenții de jocuri de noroc
Cancan.ro
Pensiile cresc cu 180 lei pe lună, pentru acești pensionari din România, de la 1 ianuarie 2027
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie, la 53 de ani! Imagini rare cu prezentatoarea Stirilor ProTV
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Video cu momentul dramatic în care un tramvai plin cu pasageri deraiază în Milano: 2 morți, 54 de răniți
Descopera.ro
De ce neanderthalienii colecționau cranii cu coarne?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Șeful OMS a criticat Statele Unite după reducerea finanțării în cazul vaccinurilor mRNA