Prima pagină » Sport » Leonard Doroftei, audiat ca martor în dosarul Gala Bute

Leonard Doroftei, audiat ca martor în dosarul Gala Bute

Leonard Doroftei, audiat ca martor în dosarul Gala Bute
Fostul președinte al Federației Române de Box, Leonard Doroftei, a fost adus cu mandat la Înalta Curte de Casație și Justiție pentru a fi audiat ca martor în dosarul "Gala Bute", judecătorii luând această decizie după ce Doroftei a fost citat de două ori și nu s-a prezentat.

„Nu eu am organizat Gala Bute. Am fost în calitate de martor. Din păcate, nu am ce să spun prea mult. Oricine poate organiza o galaă atâta timp cât plătește taxele aferente Federației Române de Box. Nu am constatat nereguli după ce am ajuns președinte. Nu am participat la negocieri, nu am participat la discuții. Nu am fost implicat în cheltuieli. A fost altceva, cu un ring de box care acum e casat. Federația nu poate organiza o gală de box profesionist. Dar federația este forul suprem al boxului și trebuie plătite niște taxe aferente. Federația Română de Box nu a organizat gala de box. Toata lumea care plătește licența are voie să organizeze o gală de box”, a declarat Leonard Doroftei după audiere.

„Nu am mai avut niciodată escortă. Nu știu despre ce este vorba, acum am primit citația”, a declarat Leonard Doroftei când a ajuns la sediul instanței supreme.

Elena Udrea nu consideră relevantă declarația lui Leonard Doroftei în ceea ce o privește. Același lucru îl susține și Rudel Obreja.

„Nu are nicio relevanță. Nimic din ce a însemnat Gala Bute nu este în dosar. Nimic din ceea ce a însemnat organizarea acestui eveniment. Nu are nicio treaba, nici Doroftei, nici cei care au participat la organizarea Galei Bute. Eu nu am nicio acuzație legata de gală”, a declarat Rudel Obreja.

Miercuri, la sediul instanței supreme, are loc un nou termen în care Elena Udrea, Rudel Obreja, fostul ministru Ion Ariton și alții sunt judecați pentru posibile fapte de corupție în organizarea Galei Bute.

Leonard Doroftei a mai fost audiat în dosarul „Gala Bute”, la DNA, în septembrie 2014.

La data de 21 aprilie 2015, Elena Udrea a fost trimisă în judecată, în dosarul „Gala Bute”, în care este acuzată de abuz în serviciu în legătură cu organizarea evenimentului omonim de către Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului și respectiv de luare de mită în legătură cu finanțarea de către același minister a mai multor contracte.

Alături de Udrea, au fost trimiși în judecată fostul ministru Ion Ariton, fostul președinte al Federației Române de Box Rudel Obreja, Tudor Breazu, fostul consilier al Elenei Udrea, Ștefan Lungu, fostul secretar general în MDRT Gheorghe Nastasia, fostul director al Companiei Naționale de Investiții Ana Maria Topoliceanu și Dragoș Botoroag.

Recomandarea video

Mediafax
Oana Gheorghiu, atac direct la adresa TAROM: O companie „aflată în zbor direct către eșec”
Digi24
Reacția furioasă a lui Grindeanu după acuzațiile lui Ciucu: Se poate şi fără voi la guvernare. Plecaţi toți acasă!
Cancan.ro
Cresc pensiile cu 1.000 lei, de la 1 ianuarie 2027, pentru toți acești pensionari români. Cine se încadrează
Prosport.ro
FOTO. Eleonora, prezentatoarea TV de la Campionatul Mondial, apariție incendiară în bikini
Adevarul
Ludovic Orban acuză o complicitate între Nicușor Dan și PSD: Social democrații făceau lobby pentru Tomac înainte de desemnarea oficială
Mediafax
Șocant! Ilie Bolojan și Oana Gheorghiu, acuzați de 3580 de judecători pentru încercarea de subordonare a Justiției
Click
„Cu ce am greșit eu, Doamne?” Avertismentul magicianului Robert Tudor pentru cei care vor să își construiască o casă: „I-am dat banii la timp tot timpul”
Digi24
Trei familii de români, în violențele dezlănțuite în Belfast. Reacția MAE
Cancan.ro
Cu ce boală fusese diagnosticat Alexandru, medicul mort la Floreasca? Ultima discuție cu un coleg te va lăsa fără cuvinte
Ce se întâmplă doctore
Prof. dr. Vlad Ciurea avertizează asupra alimentului care poate deveni periculos pe caniculă. „Creierului nu îi place”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia Striker, în probe pe străzile din București. Cum au reacționat oamenii când au văzut cel mai nou model Dacia
Descopera.ro
Unde a fost cea mai mare piață de sclavi din istoria omenirii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Măi Bulă, soțul meu se întoarce într–o oră!
Descopera.ro
Cometa interstelară 3I/ATLAS dezvăluie o chimie bizară dincolo de Sistemul Solar