Prima pagină » Știri » Primarul unei comune a distrus cu toporul un local pe care voia să îl evacueze. VIDEO

Primarul unei comune a distrus cu toporul un local pe care voia să îl evacueze. VIDEO

Primarul unei comune a distrus cu toporul un local pe care voia să îl evacueze

Cecilia Tarniță, prorietara barului a declarat, marți, corespondentului MEDIAFAX, că a fost sunată de angajata localului să vină urgent pentru că primarul, viceprimarul și angajații primăriei vor să scoată toate bunurile din bar și să îi evacueze forțat.

Potrivit femeii, imediat ce a ajuns la local, primarul și angajații săi au distrus geamurile și ușile barului cu toporul, apoi au intrat în local de unde au luat băutura, vesela, mobilierul și aparatura.

Femeia spune că nu a fost înștiințată de decizia de evacuare. În plus, susține că a acționat în judecată Primăria Uriu, solicitând intrarea în legalitate a construcției.

„Am fost sunată să vin urgent la bar că sunt primarul și angajații primăriei. După ce am venit mi-au spus să deschid ușile și să îmi iau marfa că au ordin de evacuare. Le-am spus că executarea se face cu un executor judecătoresc iar primarul mi-a spus că în sat el e executorul. Nu le-am deschis ușile. Au spart ușile, iar domnul primar a spart geamul cu toporul și au scos marfa. Nu știu unde au dus-o”, a povestit Cecilia Tarniță, proprietara barului.

Proprietarii localului sunt deciși să depună plângere la poliție, acuzându-l pe primar de abuz și chiar de furt al bunurilor existente în local.

Primarul comunei Uriu, Petru Șerban recunoaște că actualii proprietarii ai barului nu au fost înștiințați că urmează să fie evacuați, dar susține că motivul este că nimeni nu ar fi anunțat la primărie că barul și-a schimbat proprietarul în urmă cu un an. Astfel, toate actele legate de evacuare au fost fost trimise fostei proprietare a barului, care ar fi acceptat chiar și demolarea acestuia.

„Acest local nu are autorizație de construire și a fost ridicat pe domeniul public. El fusese tolerat de-a lungul timpului (…) Vom face aici o piață agroalimentară. Am făcut demersurile legale după ce consiliul local a decis desființarea tutoror construcțiilor amplasate ilegal pe domeniul public. Este vorba de acest bar și de două garduri”, susține primarul comunei Uriu, Petru Șerban.

Deși intervenția primarului a fost contestată de localnici, acesta spune că Primăria trebuie să elibereze construcția pentru a pune, ultrerior, în aplicare, decizia de demolare.

„Aparatul primăriei este organ executor și poate să facă această executare silită. Primăria poate să facă legal, în baza hotărârii consilului local executarea silită, să elibereze construcția în vederea punerii în aplicare a deciziei de demolare. Noi am luat toate bunurile mobile le-am depozitat într-un spațiu pe care l-am izolat, am făcut un proces verbal cu tot ce era acolo și ei pot veni în 30 de zile să își revendice bunurile. Am procedat conform Codului Civil. Nu am spart ca să facem jaf ci ca să punem în aplicare legea. Dacă am greșit vom vedea. Am apărat bunurile comunei și le voi apăra cu orice preț”, a mai spus primarul Petru Șerban.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dacă izbucnește al Treilea Război Mondial, acestea sunt cele mai sigure 3 țări din lume în care să te poți refugia
Digi24
Puternicul aliat al Iranului din „Axa Rezistenței” care nu a intrat încă în luptă. De ce preferă să rămână în umbră deocamdată
Cancan.ro
Ea este femeia din Timișoara ucisă de propriul fiu, de 8 martie. Vecinii fac dezvăluiri ULUITOARE
Prosport.ro
FOTO. Adriana Petrescu e prinsă în Dubai. Ea duce o viață separat de soțul ei, Dan Petrescu: „Am vrut să-i asigur pe toți că sunt în siguranță”
Adevarul
De la fast-food la tehnică militară: o firmă misterioasă din Râșnov, fără angajați, vrea să producă drone militare. Legături cu un fost ofițer SRI condamnat
Mediafax
NASA a trimis 2.500 de meduze în spațiu: s-au întors 60.000, dar ceva nu era în regulă
Click
Marina Almășan, la Judecătorie de mână cu noul iubit, Sorin Mărcuș: „A vrut s-o susțină în caz că venea Georgică Cornu” De ce a lipsit omul de afaceri timișorean de la ultima înfățișare
Digi24
Sondaj. Ce partide ar vota românii la alegerile parlamentare: AUR rămâne pe primul loc, dar este în scădere
Cancan.ro
Laura Cosoi și Cosmin Curticăpean au aflat sexul bebelușului: 'Ne-am gândit și la nume'
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice are Mara Bănică? Cum arăta înainte de îmbunătățirile fizice. Nimeni nu a recunoscut-o
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
Repară acum, economisește la următoarea vizită în service: cum funcționează voucherul de 5%
Descopera.ro
Trucul simplu de 10 minute care te face mai fericit!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța: – Tocmai am pus capăt unei relații de cinci ani
Descopera.ro
Singura și cea mai mare rafinărie de petrol din Abu Dhabi și-a suspendat operațiunile