Prima pagină » Știri » România a cumpărat de la americani 227 transportoare Piranha 5. Tudose: E „Proiectul Picasso”

România a cumpărat de la americani 227 transportoare Piranha 5. Tudose: E „Proiectul Picasso”

România a cumpărat de la americani 227 transportoare Piranha 5. Tudose: E „Proiectul Picasso
Detalii pe Gândul.

„Acum nouă luni am început o discuție pe această temă în birou la Ministerul Economiei. Sunt nouă luni și uite că la termen s-a livrat ceva pentru România, un lucru care răspunde atât necesităților de securitate și apărare ale României, angajamentelor de parteneriat strategic cu NATO și cu țările europene, dar și un angajament pe care ni l-am luat de atunci pentru a face ceva pentru economia românească. A început acum nouă luni, să mă scuze partenerii și colegii americani, cu o schiță pe un perete și într-o zi îl botezasem proiectul ‘Picasso’, fiindcă era o chestie care numai a artă nu semăna, dar numai noi înțelegeam ce e acolo”, a declarat premierul Mihai Tudose.

Guvernul României a adoptat, pe 29 noiembrie, hotărârea prin care s-au aprobat circumstanțele și procedura specifică aferente primei etape a programului esențial de înzestrare „Transportor blindat pentru trupe 8×8″, în vederea atribuirii unui acord-cadru de furnizare a 227 de transportoare blindate și derivate pe platforma PIRANHA 5 și a suportului logistic inițial către General Dynamics European Land Systems- Mowag GmbH.

Transportorul blindat pentru trupe 8×8 constituie un mijloc de transport al grupei de infanterie, precum și al structurilor de sprijin, necesar pentru îndeplinirea misiunilor specifice de către Forțele Terestre Române.

Potrivit MApN, acest vehicul asigură o mobilitate sporită și o protecție corespunzătoare personalului îmbarcat pe timpul executării misiunilor specifice, în orice zonă de relief, indiferent de timp, anotimp sau condiții meteorologice.

Tehnica de luptă pe roți aflată în prezent în dotarea Armatei României este de generație veche, fiind depășită atât din punct de vedere tehnologic, cât și din cel al caracteristicilor tehnico-tactice, cum ar fi viteza de deplasare, mobilitatea în medii diferite, protecția personalului, posibilitățile de observare, orientare, comunicații etc.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Racheta secretă rusă care a dinamitat acordul nuclear cu SUA
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Doliu în presa din România! A murit Anca Pandea
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
La 25 de ani de la 11 septembrie, începe construcția unui nou turn la World Trade Center
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Cât de posibil este ca Inteligența Artificială să declanșeze o criză majoră în societate?