Prima pagină » Puterea Gândului » Fostul premier israelian Ehud Olmert – o victimă a Justiției sau a propriilor plăsmuiri?

Fostul premier israelian Ehud Olmert – o victimă a Justiției sau a propriilor plăsmuiri?

Fostul premier israelian Ehud Olmert - o victimă a Justiției sau a propriilor plăsmuiri?
Fostul premier israelian Ehud Olmert - o victimă a Justiției sau a propriilor plăsmuiri? Citește un editorial de Lelia Munteanu

Ultimul număr al săptămânalului londonez Jewish News publică un lung interviu cu fostul prim ministru israelian Ehud Olmert (2006-2009) și fost primar al Ierusalimului (1993-2003), eliberat din închisoare în urmă cu un an, după o detenție de 16 luni. Discuția cu Stephen Oryszczuk a avut loc în capitala Marii Britanii, unde Olmert (72 de ani) participa la un simposion.  

Cea mai recentă carte a lui Ehud Olmert – „Beguf rishon” (La persoana întâi) – un imens volum memorialistic, scris după gratii și publicat în primăvara aceasta, stârnise oricum destule polemici în Israel. Despre complotul extremei drepte împotriva sa, detaliat în carte, îl întreabă și Oryszczuk. Fostul premier invocă „efortul enorm, finanțat de evreii bogați din America”. Interlocutorul amintește numele magnatului din Las Vegas, Sheldon Adelson. Olmert răspunde:   

„Între cei mai importanți s-a numărat Adelson, iar el mă poate da în judecată pentru calomnie, dacă dorește – are resurse nelimitate să o facă – dar fapt este că a creat un ziar investind aproape un miliard de dolari, Israel Hayom, cu un singur scop: să mă doboare pe mine și să-l ridice pe Bibi. Și a funcționat! E [publicația] numărul unu. Au existat și multe alte eforturi – am adus câteva dovezi în cartea mea”. Ehud dezvoltă în continuare o întreagă teorie a conspirației, în care detectivi particulari au fost plătiți să strângă probe incriminatorii împotriva sa. Vorbește apoi despre demonstrațiile finanțate de dreapta politică a lui Netanyahu, din surse externe, ca să-l debarce, după războiul din Liban. Consideră că, numindu-l pe ilustrul profesor Daniel Friedmann în funcția de ministru al Justiției, a strârnit o dată în plus furia dreptei. Crede, de asemenea, că în timp ce investigațiile asupra lui Netanyahu au tergiversat ani de zile,  împotriva sa a fost declanșată urmărirea penală după doar o oră de audieri (o exagerare, în campania de autovictimizare a lui Olmert).

Urmează întrebarea firească a jurnalistului: „Din afară, pare că sistemul judiciar israelian e destul de independent, în ciuda faptului că Procurorul General e numit de premier. Sau nu e?”

Olmert: „Pot spune doar atât – în toată perioada când am fost prim ministru nu m-am întâlnit niciodată cu Procurorul General, dar se vorbește că actualul Procuror General s-a întâlnit cu actualul premier de opt ori, într-un interval de timp de investigații intense asupra acestuia conduse de Procurorul General. Deci, e o chestiune de standarde. Unul le are, alții nu, habar n-am (…). Motivele pentru care am fost pus sub acuzare datau din urmă cu zece ani. În final, am fost condamnat fiindcă am acceptat 60.000 de shekeli (aproximativ 14.000 de euro, n.m.) – o contribuție politică, acoperind datorii politice, care n-a ajuns niciodată în buzunarul meu. S-a dovedit în instanță că n-am văzut și nimeni n-a văzut vreodată vreun cec sau vreun ban, nimic. Tot s-a bazat pe depoziția unui martor care a murit înainte de a fi anchetat, însă instanța a ținut cont declarație oricum”.

Întrebat dacă premierul Benjamin Netanyahu va ajunge și el în fața instanței, fostul premier Ehud Olmert a evitat răspunsul, replicând doar că Bibi ar trebui rapid să facă un pas în afara politicii, din cauza politicii pe care o face, nu din alte motive.

Recomandarea video

Mediafax
Cuba susține că a ucis patru persoane după focuri trase de o ambarcațiune din SUA
Digi24
O țară din Europa se pregăteşte să includă utilizarea banilor cash în Constituţie
Cancan.ro
Surpriză la Asia Express 2026! Cu cine va face echipă Gabi Torje în competiție
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Rusia trimite migranți în Europa prin tuneluri secrete din Belarus
Mediafax
Cât de exacte sunt afirmațiile lui Trump din discursul privind Starea Uniunii?
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Stephen Hawking, în dosarele Epstein. Fotografie cu fizicianul zâmbind pe un șezlong, alături de două femei în bikini
Cancan.ro
Cine este Lăcrămioara, iubita lui Florin Prunea? Deși nu a divorțat, Hanțu se afișează cu femeia în vârstă de 50 de ani
Ce se întâmplă doctore
Alimentele ieftine cu care Nicoleta Luciu a slăbit 35 de kg, în mai puțin de două luni. Sunt accesibile tuturor
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Numar record de amenzi, în San Francisco, după ce Poliția a montat radare fixe: Peste 90.000 de abateri, în doar 5 luni
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Iubito, ce aș putea face să mă ierți că te-am înșelat?
Descopera.ro
Cercetătorii chinezi au inventat o baterie care ar putea revoluționa industria energetică