Prima pagină » Știri » Nicușor Dan: Tribunalul București a anulat decizia de mediu pentru un proiect imobiliar de pe Kiseleff

Nicușor Dan: Tribunalul București a anulat decizia de mediu pentru un proiect imobiliar de pe Kiseleff

Nicolae Oprea
Nicușor Dan: Tribunalul București a anulat decizia de mediu pentru un proiect imobiliar de pe Kiseleff
Nicușor Dan a anunțat luni că Tribunalul București a anulat o decizie de mediu pentru un proiect imobiliar de pe Șoseaua Kiseleff. Potrivit lui Dan, decizia nu este definitivă, iar proprietarii terenului, cunoscut ca „Grădinile Versailles ale Bucureștiului", ar fi defrișat ilegal vegetația de aici.

„Tribunalul București a anulat decizia de mediu pentru proiectul imobiliar din Kiseleff 45. Hotărârea nu este definitivă, putând fi atacată cu recurs. Grădina de 1,1 hectare amplasată în Șoseaua Kiseleff 45 este cunoscută că „grădinile Versailles ale Bucureștiului”, întrucât era organizată că o copie în miniatură a acesteia. Proprietarii terenului au obținut mai multe acte pentru a onstrui un complex de locuințe”, a transmis, luni, deputatul Nicușor Dan, printr-un comunicat de presă.

Potrivit acestuia, proprietarii au obținut în 2017 o autorizație de construire de la Primarul Municipiului București.

„La începutul anului proprietarii au defrișat în mod ilegal, fără niciun act, vegetația din grădina. Prin sentința pronunțată vineri în dosarul 27906/3/2015, Tribunalul București a anulat decizia de mediu. Litigiul a fost inițiat de Asociația Salvați Bucureștiul.

Asociația Salvați Bucureștiul a formulat plângere prealabilă prin care cere primarului Gabriela Firea să revoce autorizația de construire pentru complexul imobiliar. Întrucât primarul nu a revocat autorizația, va solicită instanței să anuleze autorizația”, se mai arată în comunicatul lui Nicușor Dan.

Potrivit sursei citate, Asociația Salvați Bucureștiul va solicită în instanța obligarea proprietarilor la reamenajarea spațiului verde.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Dimineața sau seara: când este cel mai bine să udăm plantele?