Prima pagină » Știri » Marcel Eroul Risipitor, macacul care a umblat slobod prin Capitală, a fost rebotezat Aki

Marcel Eroul Risipitor, macacul care a umblat slobod prin Capitală, a fost rebotezat Aki

Marcel Eroul Risipitor, macacul care a umblat slobod prin Capitală, a fost rebotezat Aki
Macacul japonez care a umblat liber pe străzile din București și a devenit un soi de vedetă a fost rebotezat.

Salvatorii i-au spus inițial Marcel Eroul Risipitor, o combinație după numele străzilor pe care a fost capturată maimuța, scrie ziare.com. Acum, macacul are un nou nume: Aki.

Potrivit veterinarilor, Aki se simte foarte bine și are chef de joacă. Animalul va sta o lună în carantină, în care va fi supus unor analize.

Ulterior, ASPA și Garda de Mediu îi vor căuta un cămin, o grădină zoologică unde să locuiască.

Maimuța a scăpat săptămâna trecută dintr-o curte și a umblat pe străzi prin București timp de câteva ore. Aceasta i-ar aparține interlopului Nuțu Cămătaru, cunoscut pentru afinitatea de a crește animale exotice în gospodăria sa din Sectorul 5.

Însăși Gabriela Firea, primarul Capitalei, a comentat acid situația macacului, la vremea respectivă: „Sper să nu fie într-un lan de ambrozie, să nu-i curgă ochii!”, a declarat aceasta.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Frații Tate vor să se mute la Cluj-Napoca și să cumpere un hotel celebru, clădire istorică, unde să locuiască. Ce spune primăria
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
De ce cresc temerile privind o posibilă confruntare între Rusia și NATO. Unde poate ataca Putin
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Reacția lui Ion Cassian, după ce Monica Tatoiu a spus că Irinel Columbeanu a fost „băiatul lui tata”: „Nu a escrocat pe nimeni, nu l-a văzut nimeni pe holurile DNA”
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
O mai recunoști? Azi e celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este! Poți ghici din prima?
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Chinezii au șocat Salonul Auto din 2026 cu această mașină extremă
Descopera.ro
Care este cea mai RARĂ culoare din natură?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Arheologii au descoperit cele mai vechi unelte de lemn din istoria omenirii