Prima pagină » Știri » MApN a trimis factură de penalități de 8,5 milioane euro pentru transportoare Piranha V nelivrate

MApN a trimis factură de penalități de 8,5 milioane euro pentru transportoare Piranha V nelivrate

MApN a trimis factură de penalități de 8,5 milioane euro pentru transportoare Piranha V nelivrate
Ministerul Apărării a emis o factură de penalități în valoare de 8,5 milioane de euro producătorului de transportoare Piranhia V, General Dynamics, pentru întârzierea livrării, a precizat, pentru MEDIAFAX, ministrul Gabriel Leș. Primele transportoare ar fi trebuit livrate în februarie 2019,

„Departamentul pentru Armament a pornit procedura pentru emiterea facturii de penalități având în vedere întârzierile pentru la livrarea produselor. Sunt aproape 8 luni de zile, pentru că de la începutul lunii februarie trebuia să avem primele 36 de complete și s-a procedat la întocmirea documentelor pentru emiterea facturii de penalități și de penalizare, aproximativ 8,5 milioane de euro” a declarat pentru MEDIAFAX, Gabriel Leș, ministrul Apărării Naționale.

Cele 36 de transportoare Piranha V ar fi trebuit livrate forțelor terestre române în luna februarie a acestui an.

Totodată, Ministerul Apărării Naționale a mai ajuns la concluzia faptul că blindatele nu respectă cerințele minime din caietul de sarcini, motiv pentru care au fost refuzate.

„La momentul acesta, nu au trecut testele de acceptanță pe anumite subansable făcute de către producător cu comisiile noastre de recepție de la Statul Major al Forțelor Terestre. Subansamblele respective nu au trecut testele de acceptanță, nu respectă cerințele minimale prevăzute în caietele de sarcini”, a mai precizat Gabriel Leș.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ANUNȚUL momentului! Ce a decis Marine Le Pen în privința candidaturii sale la președinția Franței
Digi24
FOTO Atac major în Marea Azov: opt petroliere lovite într-o singură noapte. Cui aparțineau
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Imagini provocatoare: Loredana a făcut show la Monaco! Prietena Simonei Halep s-a distrat de minune
Adevarul
Cine este cel mai detestat bărbat? Melodia virală care a dat naștere unui fenomen: „Alex Stamate e tipul care m-a rănit!”
Mediafax
Estimările NATO: Cât va aloca România pentru apărare în 2026? Care sunt țările fruntașe
Click
Cuvintele lui Filip au făcut-o să plângă pe Cristina Șișcanu. Ce s-a petrecut în familia lor: „Au apărut niște probleme”
Digi24
„Lăsați-o în pace pe «regina» Meloni”. Replica neașteptată primită de Donald Trump la summitul NATO
Cancan.ro
Furtuni puternice lovesc România. 37 de județe sunt vizate de avertizarea ANM
Ce se întâmplă doctore
Maria Dragomiroiu, spectaculoasă în costum de baie la 70 de ani. Imaginile din vacanța petrecută în SUA
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum ajungi mai repede la Beach Please: cu trenul sau cu mașina? Ruta cea mai rapidă
Descopera.ro
Ce fructe să NU pui niciodată în smoothie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-a „pocnit” soția cu un pui congelat
Descopera.ro
Aproape jumătate dintre profesorii din România se gândesc să plece de la catedră, arată un studiu