Prima pagină » Coronavirus » Coronavirusul face prăpăd în Italia. Oamenii nu mai cred în descoperirea unui vaccin

Coronavirusul face prăpăd în Italia. Oamenii nu mai cred în descoperirea unui vaccin

Coronavirusul face prăpăd în Italia. Oamenii nu mai cred în descoperirea unui vaccin

Specialiștii în medicină caută soluții pentru stoparea epidemiei, însă avertizează că miracolele se întâmplă doar în filme, nu și în viața reală.

Profesorul Massimo Galli conduce Departamentul de boli infecţioase de la Spitalul Sacco, din Milano. Încearcă să-i liniștească pe oameni, iar autorităților le transmite că epidemia de coronavirus va fi stopată doar prin măsuri de carantină aplicate în regiunile cele mai afectate, nu datorită vreuunui vaccin salvator.

Care oricum va fi disponibil, cel mai probabil, mult prea târziu, afirmă profesorul Galli: „Sperăm cu toţii ca un vaccin să fie disponibil cât mai curând, dar… Eu aș fi foarte fericit să aud că vaccinul ar putea fi gata până în luna aprilie, însă mă îndoiesc”. Iată de ce, susține renumitul medic italian, „această epidemie va fi stopată nu datorită unui vaccin, care în niciun caz nu va fi disponibil atât de devreme pentru a o opri, ci graţie măsurilor de carantină pe care le luăm, a măsurilor de limitare a circulaţiei virusului”.

Până în prezent, autoritățile s-au conformat și au dispus o serie de măsuri. În urmă cu 10 zile, 11 orașe din centrul și nordul Italiei au fost plasate sub carantină strictă; toate spaţiile publice (de la biserici și biblioteci până la baruri, şcoli, muzee sau chiar primării) au fost închise.

Carantina dispusă în regiunile Lombardia (Milano), Veneto (Veneţia) și Emilia-Romagna (Bologna), unde nu s-au mai ținut târguri şi evenimente expoziţionale, a dus la blocarea turismului. „O pilulă amară care trebuie înghițită de comunitățile respective”, încearcă să-i consoleze pe localnici profesorul Galli.

„Tot ceea ce s-a făcut până acum trebuia făcut. O alegere forţată, dar era foarte important să încercăm să limităm difuzarea ulterioară a contaminării”, a încheiat acesta.

Italia este cea mai afectată țară din Europa de epidemia de coronavirus. Numărul infecțiilor a trecut de 2500, cu 79 de persoane decedate!

Recomandarea video

Mediafax
Sindicatele din penitenciare, plângere penală împotriva lui Ilie Bolojan pentru abuz în serviciu – DOCUMENT
Digi24
O țară din Europa se pregăteşte să includă utilizarea banilor cash în Constituţie
Cancan.ro
Surpriză la Asia Express 2026! Cu cine va face echipă Gabi Torje în competiție
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Rusia trimite migranți în Europa prin tuneluri secrete din Belarus
Mediafax
Abrudean, despre lentoarea deciziilor în coaliție: „Există oarecare opoziție din când în când”
Click
Cum se gătesc oladiile, preferatele Annei Lesko. Preparatul este de origine rusească și te va face să te lingi pe degete
Digi24
Stephen Hawking, în dosarele Epstein. Fotografie cu fizicianul zâmbind pe un șezlong, alături de două femei în bikini
Cancan.ro
Cine este Lăcrămioara, iubita lui Florin Prunea? Deși nu a divorțat, Hanțu se afișează cu femeia în vârstă de 50 de ani
Ce se întâmplă doctore
Alimentele ieftine cu care Nicoleta Luciu a slăbit 35 de kg, în mai puțin de două luni. Sunt accesibile tuturor
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Numar record de amenzi, în San Francisco, după ce Poliția a montat radare fixe: Peste 90.000 de abateri, în doar 5 luni
Descopera.ro
Forțe cosmice bizare, detectate pe o planetă din apropiere!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Iubito, ce aș putea face să mă ierți că te-am înșelat?
Descopera.ro
Un crater de impact în formă de potcoavă, descoperit în China, ar putea fi cel mai „tânăr” din lume