Prima pagină » Știri externe » RAPORT. Reporteri Fără Frontiere: Criza COVID-19 amplifică amenințările la adresa libertății presei

RAPORT. Reporteri Fără Frontiere: Criza COVID-19 amplifică amenințările la adresa libertății presei

RAPORT. Reporteri Fără Frontiere: Criza COVID-19 amplifică amenințările la adresa libertății presei

Criza generată de pandemia de COVID-19 amplifică amenințările la adresa libertății presei, iar statele totalitare, printre care China și Iranul, pun presiuni asupra jurnaliștilor și îi împiedică pe aceștia să publice date despre situația reală, atenționează Reporteri Fără Frontiere (RSF) în raportul său anual privind libertatea presei, publicat marți.

Organizația atrage atenția că pandemia „scoate în evidență și amplifică numeroasele crize” care pun deja în pericol libertatea presei, informează France 24.

Potrivit raportului, pandemia le-a permis mai multor regimuri autoritare „să profite de faptul că oamenii sunt surprinși, iar mobilizarea a scăzut, pentru a impune măsuri care ar fi imposibil de adoptat în vremuri normale”, a declarat secretarul general al RSF, Christophe Deloire.

Ca în fiecare an, raportul prezintă și un clasament al țărilor lumii în funcție de libertatea presei. Cel de anul acesta este asemănător cu cel din 2019, țările nordice fiind cele mai libere, în timp ce Turkmenistanul și Coreea de Nord se află la coada clasamentului, care analizează 180 de state. La fel ca anul trecut, Norvegia se află în fruntea clasamentului, urmată de Finlanda.

În raport, RSF acuză China și Iranul, clasate pe locurile 177, respectiv 173, că ar fi cenzurat informațiile cu privire la cazurile de COVID-19.

RSF: Pandemia ar fi putut fi evitată dacă Beijingul nu ar fi ascuns informații

Organizația susține, în raportul său, că actuala situație provocată de pandemie ar fi putut fi evitată sau măcar atenuată dacă autoritățile de la Beijing nu ar fi cenzurat informațiile cu privire la declanșarea epidemiei la Wuhan după apariția primelor cazuri de infectare cu coronavirus, iar jurnaliștii s-ar fi bucurat de mai multă libertate în China.

„Dacă ar fi existat o presă liberă în China, dacă cei care au avertizat nu ar fi fost reduși la tăcere, atunci declanșarea acestei pandemii ar fi putut fi evitată. Uneori putem vorbi despre libertatea presei în mod teoretic, dar iată că, uneori, impactul poate fi unul fizic. Poate influența sănătatea tuturor”, a declarat Rebecca Vincent, directorul biroului RSF din Regatul Unit.

Raportul a criticat și acțiunile premierului Ungariei, Viktor Orbán, despre care susține că și-a asigurat noi prerogative care îi permit să pedepsească jurnaliștii incomozi în perioada crizei, dar și pe președintele SUA, Donald Trump și pe omologul său brazilian, Jair Bolsonaro, pentru încercările lor „de a denigra mass-media și a încuraja ura la adresa jurnaliștilor”.

Publicat anual începând cu 2002, Indexul Mondial al Libertății Presei evaluează factori precum independența instituțiilor media, autocenzura sau cadrul legal de funcționare a presei în 180 de țări.

Anul acesta, România se află pe locul 48 în clasamentul statelor lumii în funcție de libertatea presei, înaintea unor țări precum Polonia, Grecia sau Ungaria.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SUA și Israel au lansat atacuri asupra Iranului. Liderul suprem Ali Khamenei a fost ucis
Digi24
Cine i-ar putea lua locul ayatollahului Ali Khamenei, dacă ar fi ucis în atacurile israeliene
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
Mediafax
Elevi din Vrancea, blocați în Dubai din cauza închiderii spațiului aerian
Click
Salată de post cu năut: rețeta măicuțelor de la Mănăstirea Nera care îți potolește foamea și hrănește sufletul
Digi24
VIDEO „Am pierdut două apartamente”. Tot mai multe orașe din România declară război păcănelelor. Ce spun dependenții de jocuri de noroc
Cancan.ro
Pensiile cresc cu 180 lei pe lună, pentru acești pensionari din România, de la 1 ianuarie 2027
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie, la 53 de ani! Imagini rare cu prezentatoarea Stirilor ProTV
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Video cu momentul dramatic în care un tramvai plin cu pasageri deraiază în Milano: 2 morți, 54 de răniți
Descopera.ro
De ce neanderthalienii colecționau cranii cu coarne?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Șeful OMS a criticat Statele Unite după reducerea finanțării în cazul vaccinurilor mRNA