Prima pagină » Știri » VIDEO. Halucinant: Stabor cu scandal în curtea Mitropoliei din centrul Iașului/ Romii voiau să jure pe Biblie că îngroapă un conflict, dar s-a lăsat cu bătaie/ Intervenție în forță a Poliției și jandarmilor

VIDEO. Halucinant: Stabor cu scandal în curtea Mitropoliei din centrul Iașului/ Romii voiau să jure pe Biblie că îngroapă un conflict, dar s-a lăsat cu bătaie/ Intervenție în forță a Poliției și jandarmilor

Mai mulţi romi s-au bătut şi au făcut scandal joi seară, în jurul orei 17, în centrul Iașiului, chiar în curtea Mitropoliei Moldovei și Bucovinei. Presa locală relatează că ar fi fost vorba de aproximativ 20 de romi din aceeași familie și că au mers la Mitropolie pentru a încheia o judecată stabor, cu intenția de a jura pe Biblie că „îngroapă securea” unui conflict mai vechi. Staborul a degenerat în bătaie și scandal, iar trecătorii au apelat la 112. A fost necesară intervenția efectivelor jandarmeriei, Poliției Locale și Poliției naționale pentru a-i potoli pe scandalagii. 

Oamenii legii i-au culcat la pământ pe scandalagii, iar pe nouă dintre ei i-au încătușat și transportat la secția de Poliție

Din primele informaţii, romii provin dintr-o comună din Vaslui.

„Conflictul a fost inițial în curtea Mitropoliei după care scandalagiii au ieșit în afara curții. La caz au intervenit jandarmii și polițiștii. O parte dintre bărbați au fost încătușati pentru a-i putea duce la secție, în vederea verificărilor. În prezent aproximativ 20 de perosane se află la secția 3 Poliție pentru verificări și stabilirea situației de fapt. Toți sunt membri ai aceleiași familii”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Iași pentru vremeanoua.ro.

 Reprezentantul Poliției Locale Iași a declarat că romii am mers la Mitropolie pentru încheia o judecată stabor

„Mai mulți cetățeni de etnie rromă au produs un scandal de amploare în apropierea Mitropoliei. Poliția Locală împreună cu jandarmii au intervenit operativ pentru a aplana conflictul. Cei implicați au motivat faptul că se află într-o judecată stabor (staborul este o judecată tigănească, care funcționează independent de judecată instanței). Cert este că am intervenit rapid și 20 de persoane au fost conduse la sediul poliției pentru continuarea cercetărilor”, a afirmat Liviu Zanfirescu, șeful Poliției Locale Iași.

Cei 20 de scandalagii ar fi din comuna Băcești și ar fi mers la Mitropolie pentru a jura pe biblie că vor îngropa securea unui conflict mai vechi

Presa locală a relatat că grupul de romi ar fi din comuna Băcești, județul Vaslui și că ar fi urmărit să cadă de acord asupra aplanării unui conflict mai vechi.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Istoria agitată a unui conac englezesc. A aparținut unui rege, acum este abandonat
Digi24
De ce China poate câștiga războiul din Iran fără să tragă un singur foc
Cancan.ro
BBC Weather îi contrazice pe meteorologii Accuweather: Cum va fi vremea de Paște în București, de fapt
Prosport.ro
Vila lui Mircea Lucescu a fost invadată de oameni ai străzii. Cum a fost posibil
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
Mediafax
Cum se vopsesc ouăle de Paște natural: Trucuri cu coji de ceapă, sfeclă sau varză roșie
Click
Locul din România unde primăvara arată spectaculos. Poți admira magnolii rare, vechi de un secol
Digi24
Armistițiul cu Iranul. Trump s-a trezit în situația despre care el însuși avertiza: „Când celălalt simte miros de sânge, ești terminat”
Cancan.ro
Ce i-a adus sfârșitul lui Mircea Lucescu, de fapt! Ovidiu Ioanițoaia a făcut dezvăluirea!
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
La ce viteză are mașina cel mai bun consum de carburant?
Descopera.ro
Prea multă ciocolată te-ar putea ucide. Cât este prea mult?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cât de des ar trebui spălați blugii?