Prima pagină » Știri » Carantina dintr-o comună gălățeană, prelungită cu 14 zile. Locuitorii nu au voie să circule în timpul nopții

Carantina dintr-o comună gălățeană, prelungită cu 14 zile. Locuitorii nu au voie să circule în timpul nopții

Carantina dintr-o comună gălățeană, prelungită cu 14 zile. Locuitorii nu au voie să circule în timpul nopții

Carantina din comuna Ivești, județul Galați, a fost prelungită pentru încă două săptămâni, în contextul numărul ridicat de cazuri de coronavirus s-a menținut. În continuare, localnicii nu vor avea voie să circule în timpul nopții și vor purta mască în toate spațiile publice, închise sau deschise. 

Centrul Național de Coordonare și Conducere a Intervenției a emis ordinul de prelungire a carantinei zonale din comuna Ivești, județul Galați, la solicitarea CJSU. Astfel, carantina este prelungită începând de marți pentru o perioadă de 14 zile.

„Începând cu data de 27.10.2020 ora 05.00, pentru o perioadă de 14 zile se prelungește măsura de carantinare zonală a comunității cuprinsă între străzile Vasile Alecsandri, Victor Ioan Popa și str. Pădurii aferente DJ 254 (str. Blăjerii de Sus) din comuna Ivești, județul Galați”, a anunțat Prefectura Galați.

Autoritățile au stabilit rute ocolitoare pentru zona carantinată, astfel: D.J. 255 Izvoarele – Slobozia Conachi – Pechea – ieșire D.J. 251 – Costache Negri – Cudalbi – ieșire D.J. 254 – Grivița, D.J. 253 Umbrărești intersecție cu D.J. 254 B – Grivița.

Restricțiile impuse în comuna Ivești

În zona carantinată este obligatorie purtarea măștii de protecție în toate spațiile publice, atât cele interioare, cât și cele exterioare, iar intrarea-ieșirea persoanelor și vehiculelor în/din localitatea carantinată se va efectua doar prin filtrele instituite de forțele de ordine.

De asemenea, se interzice deplasarea persoanelor aflate în izolare / carantină în afara domiciliului, reședinței, ori adresei declarate pentru izolare/carantină în comuna Ivești, dar și circulația persoanelor și a vehiculelor în intervalul orar 22.00 – 06.00, excepție fac bolnavii cronici aflați în evidențele unităților sanitare, femeile gravide, urgențele medicale.

Potrivit Prefecturii, este permisă deplasarea pentru aprovizionare cu marfă a operatorilor economici de pe raza comunei carantinate în intervalul orar 06.00 – 22.00 pe baza unor documente justificative și este interzisă intrarea în zona carantinată a operatorilor economici ce desfășoară activități de curierat și care livrează/preiau comenzi la/de la cetățenii unității administrative-teritorială carantinate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Harta scumpirii locuințelor în Europa: cine conduce, unde sunt cele mai mici creșteri și singura țară cu prețuri în scădere
Digi24
Kremlinul admite că Orban va pierde alegerile din Ungaria: „Chiar și cu sprijinul nostru, nu au reușit nimic”. Pe cine va da vina Rusia
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa Diletta Leotta, discuție inedită cu Cristi Chivu: „Îți vom da numerele de telefon”
Adevarul
Viktor Orbán ar putea cere anularea alegerilor, în cazul unei victorii a opoziției. Analist român din Marea Britanie: „S-ar putea inspira de la noi”
Mediafax
Adio unei practici foarte des întâlnite în hoteluri: Uniunea Europeană elimină acest element din camerele de hotel
Click
Cine este tânărul din Constanța care a fost admis la Harvard, cu o bursă de peste 1.300.000 de dolari: „Un copil extraordinar”
Digi24
Péter Magyar, „omul dificil” care îl provoacă pe Viktor Orbán în Ungaria, este controversat chiar și printre susținătorii săi
Cancan.ro
România, lovită de frig chiar înainte de Paște. Brumă și ninsori în noaptea de Înviere
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Restricții în trafic de Paște. Unde se circulă cel mai greu?
Descopera.ro
Cât de des ar trebui spălați blugii? Mulți greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ce înseamnă, mai exact, să fii om?