Prima pagină » Știri externe » Atac informatic în Germania! Rusia, acuzată că și-a asmuțit hackerii asupra parlamentarilor din Bundestag!

Atac informatic în Germania! Rusia, acuzată că și-a asmuțit hackerii asupra parlamentarilor din Bundestag!

Atac informatic în Germania! Rusia, acuzată că și-a asmuțit hackerii asupra parlamentarilor din Bundestag!

Atac informatic în Germania! Mai mulţi parlamentari nemți, printre care şi membri ai Bundestagului, camera inferioară a Parlamentului, au fost ținta unui atac informatic major! S-a întâmplat cu numai câteva săptămâni în urmă, relatează presa națională, iar toate indiciile duc spre Moscova!

Kremlinul este acuzat că și-a asmuțit armata de hackeri asupra parlamentarilor din Bundestag, titrează presa germană.

Atac informatic în Germania! „Toți membrii Parlamentului sunt vizați”

„Toţi membrii Parlamentului vizaţi au fost informaţi despre atac şi măsurile corespunzătoare”. Acesta este singurul anunț făcut de un purtător de cuvânt al Bundestagului. Totuși, din informaţiile disponibile până în prezent, nu există „niciun atac direct împotriva infrastructurii informatice a Bundestagului”, notează presa germană.

Din câte se pare, atacul a afectat calculatoarele a cel puţin şapte membri ai Bundestagului. Ținte au fost și alți 31 de membri ai parlamentelor regionale germane. Der Spiegel scrie că au fost atacați și câțiva lideri politici din landurile Bremen şi Hamburg. Potrivit aceleiași surse, experţii în securitate suspectează serviciile de informaţii militare ruse GRU că ar fi la originea acestor atacuri!

Pe de altă parte, Bild relatează despre „200 până la 300 de germani afectaţi” – printre care membri ai unui ONG.

Hackerii au încercat să deturneze conturile politicienilor

Hackerii ruși ar fi încercat să deturneze conturile unor membri aparţinând în majoritate formaţiunii Angelei Merkel (CDU) şi ai Partidului Social-Democrat (SPD). Cele două forțe politice sunt membre ale coaliţiei la guvernare. Atacul s-a dat prin intermediul unor e-mailuri de phishing.

Nu este pentru prima dată când Bundestagul devine victima unor astfel de atacuri. Și nu e o premieră când suspiciunile se îndreaptă spre Moscova! La sfârşitul lui februarie, Parchetul federal l-a acuzat pe un german că a transmis serviciilor de informaţii ruse şi ambasadei Rusiei la Berlin, între iulie şi septembrie 2017, date privind Camera Deputaţilor. Procesul său ar putea avea loc în lunile următoare. De asemenea, Rusia este acuzată de un pirataj informatic la scară mare, care a vizat în 2015 calculatoarele Bundestagului şi ale serviciilor cancelarului Angelei Merkel. Nici măcar NATO nu a scăpat, ca să nu mai pomenim de Partidul Democrat din America sau chiar instituția Casei Albe!

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
The Economist: Războiul din Golf ar putea aduce o criză alimentară la nivel mondial
Digi24
Prima reacție a Rusiei după armistițiul SUA-Iran. Ce spune Medvedev
Cancan.ro
ULTIMA dorință a lui Mircea Lucescu. Ce le-a spus medicilor, cu puțin timp înainte să moară
Prosport.ro
Ce a decis Mircea Lucescu să scrie pe cavoul unde va fi înmormântat în cimitirul Bellu: „Ranguri, glorie, bogăție…”
Adevarul
Iranul închide Strâmtoarea Ormuz, la câteva ore de la anunțarea armistițiului. Trump, criticat vehement în SUA: „Nu își poate controla aliații, nu poate menține pacea”
Mediafax
Carrefour aduce produse românești de la artizani în magazinele din toată țara. Cine se poate înscrie în program
Click
Ce avere avea Mircea Lucescu. Suma uriașă pe care strâns-o din afaceri și fotbal
Digi24
Ungaria a semnat un acord crucial cu Rusia chiar înainte de alegeri. Ce cuprind cele 12 puncte
Cancan.ro
Ce MESAJ a scris Gică Hagi pe coroana funerară depusă la căpătâiul lui Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! A ajuns piele și os
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Românii caută tot mai multe mașini electrice. Care sunt cele mai căutate modele?
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit de ce îmbătrânește creierul!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
WhatsApp introduce o nouă funcție! Ce trebuie să știe utilizatorii?