Prima pagină » Știri externe » Papamobil electric pentru Suveranul Pontif

Papamobil electric pentru Suveranul Pontif

Papamobil electric pentru Suveranul Pontif

Compania americană Fisker, un nume nu foarte cunoscut din industria auto, se pregătește să livreze Vaticanului primul papamobil electric cu care va circula liderul Bisericii Catolice. Mașina va ajunge în garajul Suveranului Pontif nu mai târziu de anul viitor, informează Reuters.

Pentru specificațiile cerute de Vatican, inginerii de la Fisker se văd nevoiți să modifice un exemplar din SUV-ul Ocean, model extrem de apreciat în SUA.

Covorașe auto din sticlele colectate din oceane

Noul model rezultat va avea o cupolă retractabilă de sticlă. În interior, vor fi folosite materiale reciclate, cum ar fi covorașe din plastic obținut din sticle adunate din apele oceanelor. În plus, noul papamobil va beneficia și de panouri solare pe acoperiș.

Într-un anunț de presă, co-fondatorii companiei Fisker, Herik Fisker (ex-designer al producătorului britanic Aston Martin) și soția sa, dr. Geeta Gupta-Fisker, spun că s-au întâlnit cu Papa Francisc la Vatican. „Ideea mi-a venit citind că Papa Francisc este foarte interesat de mediul înconjurător și impactul schimbărilor climatice asupra generațiilor viitoare”, a declarat Henrik Fisker. Noul SUV destinat liderului Bisericii Catolice va ajunge la Vatican în prima parte a anului viitor. În același timp, producția modelului electric al SUV-ului Ocean va demara în noiembrie 2022, iar modelul urmează a se realiza în Europa, cu ajutorul partenerilor de la Magna International.

  • Neoficial, se pare că un model de Ocean Fisker electric va începe de la 32.000 de euro, preț pentru piața din Germania.

Altfel, în 2020, Papa Francisc a primit cadou o mașină Toyota Mirai, model alimentat cu hidrogen. Și acest automobil a fost modificat special pentru a face față cerințelor de securitate impuse de Vatican.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Ce avere și datorii are Ciprian Ciucu, noul primar al Bucureștiului. A reușit să strângă și economii
Ce se întâmplă doctore
Dieta-minune cu care a slăbit Ozana Barabancea. Are o siluetă trasă prin inel și arată mai bine ca-n tinerețe!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE s-a răzgândit și nu mai interzice motoarele diesel. Dar impune anumite condiții
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
(P) iPhone 13: Exemplul că tehnologia nu trebuie schimbată cu fiecare generație