Prima pagină » Coronavirus » România are 37 de paturi libere la ATI pentru pacienții bolnavi de COVID-19

România are 37 de paturi libere la ATI pentru pacienții bolnavi de COVID-19

România are 37 de paturi libere la ATI pentru pacienții bolnavi de COVID-19

Sâmbătă, 20 noiembrie, sunt disponibile la nivel național 37 de paturi ATI pentru pacienții cu forme severe de COVID, mai puține față de vineri, când erau libere 49 de paturi.

În secţiile de Terapie Intensivă sunt internaţi, sâmbătă, 1.519 pacienţi cu COVID-19, astfel că sunt libere 37 de locuri, potrivit datelor din aplicaţia alerte.ms.

Astfel, conform datelor existente în aplicaţia alerte.ms, la nivel naţional există, sâmbătă, 1.708 de paturi de ATI destinate pacienţilor COVID-19. În Bucureşti sunt avizate de DSP 390 paturi de ATI pentru pacienţii de COVID-19.

De asemenea, la nivel naţional există o rezervă operaţională de 129 paturi ATI destinate pacienţilor de COVID-19. Aceste paturi sunt activate, în dinamică, acolo unde numărul pacienţilor ATI depăşeşte capacitatea secţiilor principale.

1.591 paturi ATI sunt ocupate la nivelul întregii ţări.

La nivel naţional, la acest moment sunt disponibile 37 paturi libere de ATI, trei în Bucureşti, unul în judeţul Bacău, două în judeţul Botoşani, unul în judeţul Caraş Severin, unul în judeţul Cluj, şase în judeţul Constanta, unul în judeţul Galaţi, două în judeţul Iaşi, două în judeţul Neamţ, patru în judeţul Sălaj, patru în judeţul Suceava, unul în judeţul Tulcea, şase în judeţul Vaslui, trei în judeţul Vrancea,

Bilanț coronavirus 20 noiembrie: 2.697 de cazuri noi și 171 de decese raportate în ultimele 24 de ore

Aproape 2.700 de de persoane au fost confirmate cu infecție cu SARS-CoV-2 de vineri până sâmbătă. De asemenea, alți 171 de oameni au murit din cauza infectării cu COVID-19.

În ultimele 24 de ore au fost depistate 2.697 de cazuri de COVID-19, cu peste 190 mai puține față de vineri. Și numărul pacienților decedați a scăzut, sâmbătă fiind anunțate 214 decese, dintre care 43 anterioare. Vineri, 19 noiembrie, s-au întregistrat 281 de decese asociate COVID-19, dintre care 27 anterioare intervalului de referință.

În total, de la începutul pandemiei de COVID-19, România a înregistrat 1.760.765 de cazuri. Primul caz de COVID-19 a fost raportat pe 26 februarie 2020, potrivit datelor de la Grupul de Comunicare Strategică.

De asemenea, 54.838 de români au decedat din cauza virusului. De vineri, ora 10.00, până sâmbătă, la ora 10.00, au fost înregistrate 214 decese, din care 43 anterioare intervalului de referință. Dintre acestea, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 9 la categoria de vârstă 40-49 ani, 22 la categoria de vârstă 50-59 ani, 53 la categoria de vârstă 60-69 ani, 58 la categoria de vârstă 70-79 ani și 69 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Peste 11.000 de bolnavi COIVD sunt internați în spital. Dintre aceștia, 1.591 de pacienți sunt la terapie intensivă. Din totalul pacienților internați, 157 sunt minori, 141 fiind internați în secții și 16 la ATI.

Recomandarea video

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Vlăduța Lupău, vizată într-un dosar penal internațional. Autoritățile din două țări, în alertă
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Trump crede că Rusia va ajuta la reconstrucția Ucrainei. Reacția ironică a lui Zelenski
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Ion Drăgan, înmormântat pe ritmuri de folclor! Colegii lui i-au adus un ultim OMAGIU COPLEȘITOR. Imagini dureroase de la momentul de 'adio!'
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Care sunt cele mai ieftine destinații de călătorie în 2026?