Prima pagină » Știri politice » Rareș Bogdan, discurs ferm la Bruxelles: „România cere ce i se cuvine, aderarea la Schengen!”

Rareș Bogdan, discurs ferm la Bruxelles: „România cere ce i se cuvine, aderarea la Schengen!”

Europarlamentarul liberal Rareș Bogdan a cerut, în cadrul dezbaterilor privind starea Uniunii Europene, ca României să i se dea ceea ce i se cuvine, anume „aderarea la Schengen”.

Discursul său ferm a lăsat fără replică mare parte din asistență.

Rareș Bogdan: „Care este starea reală a UE?”

„Excelențele voastre, vin în fața Dumneavoastră ca reprezentant al uneia dintre țările cele mai atașate valorilor si familiei europene”, și-a început discursul prim-vicepreședintele PNL.

Rareș Bogdan a ținut să le reamintească europarlamentarilor că „România, din solidaritate și spirit european real, i-a ajutat pe ucrainenii și sirienii fugiți de război. În numele solidarității, camioanele și trenurile încărcate cu grâne din Ucraina ce urmează să ajungă în țările vestice traversează România zilnic, iar în sens invers traversează camioanele și trenurile cu ajutoare pentru poporul ucrainean”.

„În numele solidarității, România înțelege și acceptă ca țările care au energie mai multă să reducă din consum și să dea și celor care au mai puțină” – Rareș Bogdan

„În numele solidarității, dar și al dreptului său, România cere ce i se cuvine: aderarea la Schengen! După 11 ani nedrepți de așteptare. Care este starea reală a Uniunii Europene? Cu state care stau în lojă și state care stau la ușă?!”, a răbufnit Rareș Bogdan.

Rareș Bogdan: „Unde e solidaritatea? Există riscul ca…”

Pe de altă parte, politicianul român a atras atenția că „există riscul ca în România să crească numărul populiștilor și al extremiștilor exact din acest motiv. Riscă cineva ca, peste 18 luni, jumătate dintre eurodeputați să fie eurosceptici?! Cine vrea ca încă un popor european să renunțe la a crede în solidaritate? Ale cui interese le servesc aceia?”.

Europarlamentarul liberal arată că „România îndeplinește toate condițiile” de aderare la spațiul Schengen, ba chiar „și-a securizat frontierele pe banii ei și nu cu companii românești. Unde e solidaritatea?!”.

„Poporul român nu solicită favoruri, ci un statut demn și legitim într-o Europă la a cărei stabilitate și continuitate contribuie în fiecare zi. Vrem dreptate pentru România! Vrem în Schengen! Este dreptul nostru legitim!” – Rareș Bogdan

Olanda se opune aderării României la Schengen

La finalul lunii august, cancelarul Germaniei, Olaf Scholz, anunța că România îndeplinește toate cerințele pentru aderarea la spaţiul Schengen. Același lucru este valabil și pentru Bulgaria și Croaţia.

Și, totuși, nu este primit în această comunitate europeană restrânsă. După cum bine se știe, Olanda este principalul stat membru care se opune aderării României la Schengen.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Război în Orientul Mijlociu, ziua a patra
Digi24
Răspunsul lui Starmer după ce Trump s-a declarat „dezamăgit” de el
Cancan.ro
Ce este pata roșie de pe gâtul lui Donald Trump, de fapt. S-a aflat tot adevărul!
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
Zeci de mii de români nu pot ieși la pensie din cauza lipsei unui document extrem de important
Mediafax
Topul celor mai îndatorate țări din lume. Ce loc ocupă România?
Click
Furia unei românce care își ia la serviciu mâncare la pachet. „A deschis caserola, a luat pieptul și a pus-o înapoi în frigider”
Digi24
Situație neobișnuită: Grecia va deshuma 150 de persoane moarte de Covid, după ce trupurile nu s-au descompus nici după 5 ani
Cancan.ro
Cum a reușit Viorel Dejeu, un medic chirurg, să plece din Dubai: 'Informație care poate ajuta!'
Ce se întâmplă doctore
Ecuația piureului. Câte minute trebuie să lași cartofii să fiarbă, de fapt. Detaliul care face diferența
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
România va produce drone militare autonome dotate cu muniție. Orbotix Industries, consorțiu cu trei firme românești
Descopera.ro
Din ce este făcută coaja de ou?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O tipă e în pat cu noul iubit: – E prima oară când fac asta, nu vreau să-ți faci o părere proastă despre mine...
Descopera.ro
Cum să faci cafeaua perfectă chiar și acasă, cu buget limitat