Prima pagină » Știri » Klaus Iohannis a promulgat legea prin care primarii de sector şi cei ai municipiilor reşedinţă de judeţ pot beneficia de informaţii din domeniul securităţii naţionale

Klaus Iohannis a promulgat legea prin care primarii de sector şi cei ai municipiilor reşedinţă de judeţ pot beneficia de informaţii din domeniul securităţii naţionale

Klaus Iohannis a promulgat legea prin care primarii de sector şi cei ai municipiilor reşedinţă de judeţ pot beneficia de informaţii din domeniul securităţii naţionale

Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat, luni, legea pentru modificarea şi completarea art. 11 din Legea nr. 51/1991 privind securitatea naţională a României, informează Administraţia Prezidenţială. Actul normativ modifică legislaţia, astfel încât primarii de sector şi cei ai municipiilor reşedinţă de judeţ să poată beneficia de informaţii din domeniul securităţii naţionale.

Actul normativ are ca obiect de reglementare modificarea prevederilor art.11 alin.(1) lit.c) din Legea nr.51/1991, în sensul includerii în categoria beneficiarilor de informaţii în domeniul securităţii naţionale a primarilor de sector din municipiul Bucureşti şi a primarilor municipiilor reşedinţă de judeţ.

Potrivit expunerii de motive a proiectului de lege, este propusă înlocuirea sintagmei „conducătorilor de consilii judeţene” cu „preşedinţilor consiliilor judeţene” pentru clarificarea în mod limitativ a beneficiarilor de informaţii prevăzuţi de art. 11 din Legea nr. 51/1991 privind securitatea naţională a României.

Informaţiile pentru securitatea naţională obţinute din străinătate de Serviciul de Informaţii Externe sunt exceptate de la dispoziţiile prevăzute în proiectul de lege, mai arată legea promulgată de către şeful statului.

Iniţiatorii acestei legi au fost sunt mai mulţi parlamentari ai PNL şi PSD şi argumentează, în expunerea de motive a propunerii legislative, că este necesară actualilzarea  legislaţiei în domeniul securităţii, deoarece aceasta a fost făcută să corespundă necesităţilor de securitate ale ţării noastre la începutul anilor ’90.

„Legislaţia din domeniul securităţii naţionale a fost concepută să corespundă necesităţilor de securitate ale României de la începutul anilor ’90. Ultima modificare şi completare a Legii 51/1991 privind securitatea naţională a României a fost publicată în Monitorul Oficial 190 din 18 martie 2014. Realitatea practică a ultimilor ani arată că atât primarii de sectoare ai municipiului Bucureşti, cât şi primarii municipiilor reşedinţă de judeţ au în gestiune obiective de interes cu impact în zona securităţii naţionale, administrarea patrimoniului unităţilor administrativ-teritoriale, precum şi a unor fonduri importante cu implicaţii în zona de securitate naţională”, motivează iniţiatorii, potrivit news.ro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Planul de debarcare a lui Bolojan confirmat de PSD
Digi24
Pe cine vor românii premier și ce cred că ar trebui să facă Nicușor Dan în conflictul Grindeanu vs. Bolojan (Sondaj comandat de Digi24)
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Tragedie în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 48 de ani!
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
Incident la bordul unui avion TAROM: un pilot a avut nevoie de îngrijiri medicale după ce a zburat fără să fi dormit
Mediafax
Presa maghiară: Alegerile din Ungaria sunt oglinda în care se privește o Românie care stagnează
Click
Șoc la Disneyland Paris! Cozi infinite, copii plângând și o atracție celebră blocată: „Am fugit pe ușa de urgență!” Ce vedete s-au întors dezamăgite de acolo
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! A murit părintele Clement Popa
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Oana Roman în costum de baie la 50 de ani. Și-a etalat noua siluetă! A slăbit drastic
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Americanii au lansat cea mai „parșivă” dronă. Inspirată de „peștele vampir” care urmărește ținta înainte de atac
Descopera.ro
Un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Cum de unele stele din centrul galactic supraviețuiesc, iar altele sunt distruse?