Prima pagină » Știri externe » Incident ȘOCANT pe o stradă din Ierusalim. Un autoturism a intrat în mai multe persoane. Cel puțin 5 oameni au fost răniți

Incident ȘOCANT pe o stradă din Ierusalim. Un autoturism a intrat în mai multe persoane. Cel puțin 5 oameni au fost răniți

Incident ȘOCANT pe o stradă din Ierusalim. Un autoturism a intrat în mai multe persoane. Cel puțin 5 oameni au fost răniți
Ierusalim: Pietoni răniți de o mașină care a intrat în mulțime / Sursa foto: Twitter

Cel puţin cinci persoane au fost rănite în centrul Ierusalimului, după ce o maşină care a intrat într-un grup de pietoni. Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a catalogat accidentului drept „atentat terorist”.

Magen David Adom, echivalentul israelian al Crucii Roşii, a indicat, într-un comunicat, că mai mulţi pietoni au fost loviţi de un automobil. Un bărbat de 70 de ani a fost rănit grav. O femeie de vreo 30 de ani şi trei bărbaţi între 25 şi 50 de ani sunt într-o stare mai puţin îngrijorătoare, a transmis aceeaşi sursă.

„O tentativă a fost făcută pentru a asasina cetăţeni ai Israelului”

Fără a califica accidentul drept atentat, poliţia a transmis că un „suspect”, încă neidentificat, a fost „neutralizat” la faţa locului şi un „mare număr de poliţişti” au fost chemaţi ca întăriri.

„În urmă cu câteva minute, nu departe de aici, o altă tentativă a fost făcută pentru a asasina cetăţeni ai Israelului. Acest atentat terorist în acest loc, în acest moment, ne aminteşte că teritoriul şi statul Israel nu sunt dobândite decât cu preţul a numeroase încercări„, a declarat Netanyahu într-un comunicat, în timp ce Israelul se pregăteşte să celebreze începând de marţi seară 70 de ani de la crearea sa, scrie Agerpres, citat de Adevărul.

Conflictul israeliano-palestinian cunoaşte un val de violenţe sporite începând din ianuarie. Puţin mai devreme luni, un palestinian a fost ucis de soldaţi israelieni în Cisiordania ocupată, potrivit Ministerului palestinian al Sănătăţii, într-o operaţiune calificată drept „antiteroristă” de armata israeliană.

De la începutul anului, conflictul israeliano-palestinian a costat viaţa a cel puţin 97 de palestinieni, 19 israelieni, o ucraineancă şi un italian, conform unui bilanţ realizat de AFP pe baza unor surse oficiale israeliene şi palestiniene. Aceste cifre includ, de partea palestiniană, combatanţi şi civili, inclusiv minori, iar de partea israeliană, în majoritate civili, între care minori, şi trei membri ai minorităţii arabe

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Și dacă câștigă Viktor Orbán?
Digi24
De ce ar putea armistițiul din Iran să ducă la un dezastru: Capcana în care SUA au fost prinse 12 ani și în care riscă să cadă din nou
Cancan.ro
BBC Weather îi contrazice pe meteorologii Accuweather: Cum va fi vremea de Paște în București, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa Diletta Leotta, discuție inedită cu Cristi Chivu: „Îți vom da numerele de telefon”
Adevarul
Cea mai nutritivă carne din lume este mai sănătoasă decât multe fructe și legume. Este la îndemâna oricui
Mediafax
Adio unei practici foarte des întâlnite în hoteluri: Uniunea Europeană elimină acest element din camerele de hotel
Click
Cine este tânărul din Constanța care a fost admis la Harvard, cu o bursă de peste 1.300.000 de dolari: „Un copil extraordinar”
Digi24
„Ghost Murmur”: cât de real este instrumentul CIA care a urmărit bătăile inimii aviatorului american dispărut în Iran
Cancan.ro
Ce i-a adus sfârșitul lui Mircea Lucescu, de fapt! Ovidiu Ioanițoaia a făcut dezvăluirea!
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Restricții în trafic de Paște. Unde se circulă cel mai greu?
Descopera.ro
Cât de des ar trebui spălați blugii? Mulți greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Mâncarea din copilărie poate reprograma creierul pe viață, indică un studiu