Prima pagină » Actualitate » Vindea produse pe OLX pentru a-și câștiga existența. Incredibil ce a pățit un ieșean atunci când a apărut Fiscul

Vindea produse pe OLX pentru a-și câștiga existența. Incredibil ce a pățit un ieșean atunci când a apărut Fiscul

Vindea produse pe OLX pentru a-și câștiga existența. Incredibil ce a pățit un ieșean atunci când a apărut Fiscul
ANAF își deschide magazin online / Sursa FOTO: magister.ro

Un bărbat din Iași vindea produse pe OLX pentru a-și câștiga existența. Acesta cumpăra de la magazine online și revindea pe OLX, însă acest lucru nu a fost pe placul celor de la Fisc. 

Așadar, bărbatul s-a trezit că are datorii la bugetul de stat în valoarea de aproape 420.000 lei!

Andrei B. a reclamat faptul că pe 29 decembrie 2020 a fost sunat de un inspector fiscal și chemat la Administrația Județeană a Finanțelor Publice pentru discuții. Când a ajuns acolo pe 4 ianuarie, bărbatul a aflat că deja fusese efectuată o inspecție fiscală. Fiscul constatase că în perioada 2015-2020 avusese încasări de 1,55 milioane lei din vânzări pe internet, pe care nu le declarase însă organelor fiscale.

Așadar, Andrei B.  a făcut o plângere la Tribunal. Magistrații nu au găsit nimic în neregulă cu privire la legalitatea actelor întocmite de inspectorii fiscali. Însă, era vorba de o sumă uriașă de plată. Fiscul considerase drept cheltuieli deductibile doar cele aferente expedierii produselor și o mică parte din contribuțiile sociale și de asigurări, respectiv 262.000 lei din totalul de 1,55 milioane lei.

Expertiza efectuată în cauză a stabilit că Andrei B. revânduse marfa cumpărată cu un adaos comercial de 26%. Prin urmare, baza impozabilă calculată de Fisc era exagerată. Judecătorii au refăcut calculele Fiscului, ajungând la un total al datoriilor la bugetul de stat în sumă de 163.290 lei, reprezentând impozit pe venit, TVA și contribuții la asigurările sociale.

Soluția judecătorilor nu a mulțumit Administrația Județeană a Finanțelor Publice, care a declarat recurs împotriva sentinței. Cazul a intrat pe rolul Curții de Apel, această instanță urmând să stabilească primul termen de judecată, potrivit ziaruldeiasi.ro.

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
TikTok anunță un megaproiect în Brazilia