Prima pagină » Știri externe » Incidente deasupra MĂRII NEGRE: Rusia anunță escortarea unor avioane militare NATO

Incidente deasupra MĂRII NEGRE: Rusia anunță escortarea unor avioane militare NATO

Incidente deasupra MĂRII NEGRE: Rusia anunță escortarea unor avioane militare NATO

Avioane militare ruse au fost trimise, marți, să intercepteze aeronave din Franța și Statele Unite, deasupra Mării Negre, anunță Ministerul Apărării de la Moscova, în contextul tensiunilor extreme dintre NATO și Rusia din cauza invaziei ruse în Ucraina.

”În cursul zilei de marți, 5 martie, Centrul de control aerian din zona Mării Negre a detectat trei ținte aeriene care se îndreptau spre frontiera de stat a Federației Ruse”, anunță Ministerul Apărării de la Moscova.

”Pentru a evita încălcarea frontierei de stat a Rusiei, a fost mobilizat un avion de vânătoare Suhoi Su-27 al Forțelor Aeriene ruse. Echipajul avionului rus a identificat țintele aeriene ca fiind o aeronavă de tip E-3F (AWACS) și două aeronave de vânătoare Rafale ale Forțelor Aeriene franceze. În contextul apropierii avionului militar rus, aeronavele străine au schimbat direcția și s-au îndepărtat de frontiera Federației Ruse, părăsind și spațiul aerian al Mării Negre”, precizează Ministerul Apărării de la Moscova, citat de agențiile Tass, Interfax și Reuters.

”Avionul militar rus a revenit în siguranță la bază, iar frontiera de stat a Federației Ruse nu a fost încălcată”, subliniază Ministerul rus al Apărării.

Incidentul aerian a avut loc în contextul tensiunilor extreme dintre Alianța Nord-Atlantică și Rusia din cauza invaziei militare ruse în Ucraina.

Rusia acuză NATO de intensificarea activităților militare în zona arctică

La rândul său, Ministerul rus de Externe a acuzat, marți, Statele Unite și Alianța Nord-Atlantică de intensificarea activităților militare în zona arctică.

Alianța Nord-Atlantică a inițiat luni exerciții militare de amploare în zonele nordice ale Finlandei, Norvegiei și Suediei, în cadrul măsurilor de consolidare a apărării în contextul riscurilor generate de Rusia.

Țările din cadrul NATO au exprimat constant preocupări privind activitățile militare ale Moscovei în zona arctică și asupra cooperării cu armata chineză.

Foto: Profimedia

Citește și:

Simona Halep, decizie URIAȘĂ venită de la TAS! A scăpat de suspendarea de 4 ani pentru dopaj

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Româncele nu se mai îngrijesc? Criza economică a golit saloanele de înfrumusețare
Digi24
Decizie istorică la Washington! Țara din Europa care va produce rachete Patriot pe teritoriul ei
Cancan.ro
Ajunsă în România, Maria dă de pământ cu Tamaș. A spus adevărul: ce i-a făcut Gabi la Survivor + ce s-a întâmplat în ultima noapte
Prosport.ro
FOTO. Imagini cu Jordan Chiles în costum de baie. Rivala Anei Bărbosu profită de timpul liber
Adevarul
Artificiul din noua lege a salarizării: coeficienții scad, dar lefurile cresc. Președintele și miniștrii primesc mii de lei în plus
Mediafax
Oana Gheorghiu acuză „fabrica de copy-paste” din companiile de stat: „Un singur plan copiat de patru ori”
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
Lukașenko se declară „îngrozit” de ideea ca Republica Moldova să se unească cu România. Ce l-a rugat pe omul lui Putin de la Chișinău
Cancan.ro
Nuțu Cămătaru a vorbit despre problemele lui Mario Iorgulescu și conflictul pe care l-a avut cu finul său: I-a dat un pumn și a...
Ce se întâmplă doctore
Imagini explozive cu fosta iubită a lui Dorian Popa! Cum arată Babs la 42 de ani. Și-a făcut mai multe operații estetice
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Chinezi au adus, în sfârșit, noul rival pentru Renault Clio și Dacia Sandero
Descopera.ro
Ce țări sunt în Eurasia? Mulți oameni greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Țara care are mai puțin de 5% fumători zilnici, dar consumul de nicotină rămâne ridicat