Prima pagină » Actualitate » Imagini de poveste în România! Păsări Flamingo, plimbându-se agale pe malul lacului

Imagini de poveste în România! Păsări Flamingo, plimbându-se agale pe malul lacului

Dacă în urmă cu ceva ani puteam admira flamingii la televizor sau la grădinile zoologice, iată că de ceva ani, sute de păsări flamingo poposesc în România.

Exoticele zburătoare vin din sud și s-au oprit pe lacul Techirghiol din județul Constanța, ca să se odihnească și să se hrănească, ca să își poată continuă apoi migrația. Specialiștii spun că este deja al treilea an consecutiv când păsările flamingo au poposit la malul mării, iar dacă vor găsi aici hrană și liniște, este posibil ca în viitor să vorbim de o prezența obișnuită a acestor vietăți, pe lacurile mai izolate.

Primele exemplare din acest an au venit în urmă cu câteva zile pe Lacul Techirghiol. Biologii spun că aici au găsit mediul perfect pentru o pauză de migrație, apa puțin adâncă și caldă favorizând dezvoltarea crustaceelor, care constituie hrană pentru aceste păsări.

Specia flamingo are răspândire largă în Europa, Africa și Asia. În Europa are o distribuție largă, predominant în bazinul Mediteranei. Păsările flamingo pot ajunge la înălțimea de doi metri și la o greutate de patru kilograme. Specialiștii spun că ajung să capete acea culoare de roz care fascinează datorită cantității mari de carotenoizi pe care o obțin din consumul crustaceelor consumate de pe fundul lacurilor cu apă salmastră.

”Sunt niște păsări interesante și foarte rezistente la frig. Uite, vremea asta este încă rece, apele sunt reci și totuși vin, stau la noi, se adaptează, ceea ce este foarte inedit”, spune Adrian Bâlbă, doctor în științe.

”Temperaturile medii anuale cresc de la un an la altul. Cu cât apele sunt mai mici, cu atât temperatura apei crește mai repede și se dezvoltă microfaună care reprezintă hrana lor: moluște, alge, crustacee, larve”, a declarat Veronica Andone, șef secție a Microrezervației din Constanța, potrivit Adevărul.

Sursa foto: Valerian Șărînga Facebook

Recomandarea video

Mediafax
Asteroidul „Zeul Haosului” va trece pe lângă Pământ în 3 ani, conform NASA
Digi24
Președinta CCR, Simina Tănăsescu, spune care au fost motivele pentru care s-au anulat alegerile prezidențiale din 2024
Cancan.ro
21 aprilie 2026: Ziua în care vreme o ia razna în București. Anunțul făcut de meteorologii Accuweather
Prosport.ro
FOTO. L-a părăsit pe milionarul cu 35 de ani mai bătrân decât ea pentru că a înșelat-o cu prietena ei
Adevarul
Incident la bordul unui avion TAROM: un pilot a avut nevoie de îngrijiri medicale după ce a zburat fără să fi dormit
Mediafax
https://www.mediafax.ro/externe/presa-maghiara-alegerile-din-ungaria-sunt-oglinda-in-care-se-priveste-o-romanie-care-stagneaza-23720839
Click
Unde sărbătoresc Medana și Alin Oprea 7 ani de relație? Ce artiști le-au fost alături? „Trei zile și trei nopți”
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
Valentin Sanfira nu se mai ascunde! A dat fuga la ferma iubitei și s-a fotografiat într-o ipostază neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Zodiile care vor trece printr-o perioadă dificilă după jumătatea lunii aprilie! Schimbări radicale pentru acești nativi
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
La câte puncte se reține permisul în 2026. În ce situații se dublează perioada de suspendare și când dai examen de redobândire?
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
O femeie cu 3 boli autoimune a intrat în remisiune după ce medicii i-au „resetat” sistemul imunitar