Prima pagină » Actualitate » Doi poliţişti de la Brigada Rutieră şi un luptător SIAS au SALVAT o femeie din apele râului Dâmboviţa

Doi poliţişti de la Brigada Rutieră şi un luptător SIAS au SALVAT o femeie din apele râului Dâmboviţa

Doi poliţişti de la Brigada Rutieră şi un luptător SIAS au SALVAT o femeie din apele râului Dâmboviţa

Doi poliţişti de la Brigada Rutieră şi un luptător SIAS au salvat o femeie care se afla în apele râului Dâmboviţa. Aceștia au început și manevrele de resuscitare în timp ce așteptau ambulanța. Femeia a fost transportată la spital.

Brigada Rutieră a anunţat că în jurul orei 13:40, doi poliţişti au observat o persoană plutind pe râul Dâmboviţa.

„Având în vedere pericolul evident în care se afla persoana, unul dintre polițiști a sărit în apă împreună cu un alt coleg din cadrul S.I.A.S. (aflat în zona evenimentului, în timpul liber), în vederea extragerii persoanei din apă. Astfel, cei trei polițiști, au reușit într-un timp foarte scurt extragerea persoanei pe mal.

Ulterior, s-a constatat faptul că este vorba despre o femeie de aproximativ 40 de ani, iar întrucât aceasta se afla în stop cardio-respirator, i-au inițiat măsurile de prim ajutor de bază, împreună cu pompierii sosiți la locul producerii evenimentului.

În urma acțiunilor rapide, femeia a fost resuscitată, fiind preluată de o ambulanță SMURD și transportată ulterior la o unitate spitalicească, în vederea acordării de îngrijiri medicale de specialitate”, se arată în comunicatul poliției.

Reprezentanţii Brigăzii Rutiere au precizat că unul dintre poliţişti, Adrian, a fost încadrat în luna aprilie a acestui an şi este absolvent al Şcolii de Agenţi de Poliţie „Vasile Lascăr” Câmpina, iar celălalt, Alexandru, a fost încadrat în decembrie 2021, din sursă externă, ambii făcând parte din Brigada Rutieră.

CITEȘTE ȘI:

LOCUL unde ar putea fi Cristian Molnar, tânărul român căutat sub ape în Italia de 12 zile: „Noi nu suntem capabili să intrăm în defileu”

Trupul tânărului Cristian Molnar, de negăsit la 10 zile după TRAGEDIA care a îndoliat Italia și România. Patrizia și Bianca au fost înmormântate

DURERE fără margini după tragedia tinerilor, înghițiți de ape în Italia. Cele două prietene, înmormântate în rochii de mireasă / Continuă ANCHETELE

Plajele de pe litoralul românesc, unde există cel mai mare risc de ÎNEC: „Să nu se aventureze atunci când avem o vreme nefavorabilă”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
Cea mai mare problemă cu care se va confrunta noul primar al Bucureștiului. „Nu e normal să nu ai căldură iarna. E strigător la cer”
Cancan.ro
Totul despre Cristina Simona Ciucu, soţia primarului Capitalei. Ce firmă deține împreună cu Ciprian Ciucu
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Cine este și ce avere are Ciprian Ciucu, noul primar al Capitalei
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Ce se întâmplă doctore
Dieta-minune cu care a slăbit Ozana Barabancea. Are o siluetă trasă prin inel și arată mai bine ca-n tinerețe!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE s-a răzgândit și nu mai interzice motoarele diesel. Dar impune anumite condiții
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Test de cultură generală. Când au fost inventate închisorile?