Prima pagină » Știri politice » Daniel Băluță, șanse MAXIME să ajungă în funcția de prim-vicepreședinte al PSD. Ce schimbări vor fi în partid

Daniel Băluță, șanse MAXIME să ajungă în funcția de prim-vicepreședinte al PSD. Ce schimbări vor fi în partid

Daniel Băluță, șanse MAXIME să ajungă în funcția de prim-vicepreședinte al PSD. Ce schimbări vor fi în partid

Daniel Băluță, primarul Sectorului 4, are șanse mari să avanseze în PSD. Recent, el și-a dat demisia de la șefia sectorului 4 PSD și s-a înscris în cursa de prim-vicepreședinte al partidului, urmând să fie validat, cu șanse maxime, potrivit surselor noastre. Pe 9 august, în cadrul CPN-ului, social-democrații vor desemna candidații pentru șefia partidului, pentru alegerile prezidențiale, dar și regulile pentru marele Congres din 24 august.

La Congresul din 24 august, Daniel Băluță va intra în locului Gabrielei Firea pe funcția de prim-vicepreşedinte, iar Sorin Grindeanu își va menține poziția. În acest moment, Gabriela Firea și Sorin Grindeanu ocupă aceste funcții de prim-vicepreşedinte, însă plecarea Gabrielei Firea la Bruxelles ar însemna o implicare cât mai redusă în politica internă a partidului.

De asemenea, Daniel Băluță ar putea prelua șefia PSD București, funcție ocupată de Gabriela Firea, însă potrivit unor surse din partid: ,,Ar fi posibil, DOAR cu acordul și cu votul colegilor.”

Patru noi posturi de vicepreședinți în PSD

Cei care vor ocupa noile posturi de vicepreședinți ai PSD, potrivit surselor noastre sunt: Alfred Simonis, Gheorghe Şoldan, Rareş Hopincă. Europarlamentarul Mihai Tudose, cel care a refuzat o posibilă funcție de comisar, ar putea să-i ia locul lui Vasile Dîncu în fruntea Consiliului Naţional.

„Am stabilit, ca să nu modificăm statutul în ceea ce priveşte candidaturile, să fie candidaturi tot pe moţiune. O să fie o candidatură asumată a preşedintelui cu lista pentru vicepreşedinţi. Un singur lucru o să modificăm, la începutul Congresului, ca şi procedură legală, o să mărim numărul de vicepreşedinţi, de la 4 vicepreşedinţi pe domenii de activitate, o să fie 8 vicepreşedinţi pe domenii de activitate şi 8 vicepreşedinţi pentru fiecare regiune de dezvoltare a României”, spunea Marcel Ciolacu la Consiliul Politic Național al Partidului Social Democrat de luna trecută.

De asemenea, Paul Stănescu va rămâne secretar general al PSD.

CITEȘTE ȘI:

Marcel Ciolacu, pregătiri pentru NOUL mandat. Culisele alegerilor din PSD și desemnarea candidatului la prezidențiale

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Lovitură de ultim moment în Sănătate! Ministerul prelungește termenul pentru proiectele PNRR până în august 2026
Digi24
Reacția primarului PSD al Galațiului la declarația lui Sorin Grindeanu, care a ezitat să spună că drona care a explodat este rusească
Cancan.ro
Putin, primele DECLARAȚII despre drona căzută pe un bloc din Galați: 'Rusia e pregătită să facă o...' 😲
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Val de ironii după mesajele MApN legate de drona căzută în Galați. Mii de comentarii au împărțit internetul în două: „Blocul era pe direcția dronei”
Mediafax
Anunțul momentului de la Putin. „Războiul din Ucraina se apropie de sfârșit”
Click
Horoscop 29 mai - 5 iunie. Racii au de luat o decizie grea, Balanțele au parte de evoluție profesională și șanse de câștig suplimentar
Digi24
Anchetă după tragedia din Târgu Jiu: informații șocante despre bărbatul suspectat de dublă crimă
Cancan.ro
DOLIU în politica din România! A murit Maria Dina
Ce se întâmplă doctore
A ignorat luni întregi un nodul la sân. La 21 de ani, tânăra a ajuns la operație cu o tumoră de aproape 2 kilograme
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cine va plăti mai mult pentru RCA în 2026?
Descopera.ro
Cât de aproape suntem de călătoriile interstelare rapide?
Râzi cu lacrimi
4 bancuri cu Meșterul Manole. – Ana e fată bună. O să fac casă cu ea!
Descopera.ro
Cum vrea NASA să învingă China în cursa spre Lună?