Prima pagină » Știri politice » Marcel Ciolacu nu ar susține proiectul prin care Iohannis ar putea deveni SENATOR: Nu l-am votat niciodată și nici nu o să-l votez

Marcel Ciolacu nu ar susține proiectul prin care Iohannis ar putea deveni SENATOR: Nu l-am votat niciodată și nici nu o să-l votez

Olga Borșcevschi

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, joi, că a convocat pentru luni Biroul Permanent Național (BPN) al PSD, care va lua o decizie în privința proiectului PNL, ce i-ar permite președintelui Klaus Iohannis să candideze la alegerile parlamentare. Președintele PSD a dat de înțeles că nu ar susține o astfel de inițiativă, afirmând că nu îl va vota niciodată pe Iohannis.

Liderul PSD a menționat că luni va avea loc o ședință a Biroului Permanent Național al PSD, în cadrul căreia se va decide dacă social-democrații vor susține sau nu proiectul PNL care i-ar permite lui Klaus Iohannis să candideze la alegerile parlamentare.

Luni am convocat un BPN al PSD unde vom lua decizia, având o agendă ce ține și de viitoarele alegeri și de campania electorală, dar e și acest subiect pe agendă, a precizat Marcel Ciolacu.

Întrebat dacă ar vota proiectul prin care președintele Klaus Iohannis ar putea candida pe listele PNL pentru un post de senator, liderul PSD a răspuns: „Nu l-am votat niciodată și nu o să-l votez vreodată”.

PNL a depus miercuri, la Senat, proiectul de lege care îi dă posibilitatea preşedintelui României, Klaus Iohannis, să candideze ca independent pe listele unui partid, la alegerile parlamentare din 1 decembrie.

Ce prevede proiectul de lege

Modificarea propusă de PNL prevede că președintele aflat în ultimele 3 luni de mandat poate candida ca independent pe listele unui partid, alianță politică sau alianță electorală pentru un loc în Parlament, ca deputat sau senator.

Astfel, la articolul 52 din Legea 208/2015 se propune un nou articol care prevede că „nu se admit candidaturi independente pe listele de candidați depuse de partidele politice, alianțele politice sau alianțele electorale, cu excepția situației președintelui României, în funcție la data alegerii Camerei Deputaților și Senatului, dacă se află în ultimele 3 luni ale mandatului, care poate candida ca independent pe listele unui partid politic, unei alianțe politice sau alianțe electorale pentru obținerea unui mandat de deputat sau senator. În cazul în care este ales deputat sau senator, președintele Românieie este obligat ca, după validare, să opteze între calitatea de deputat sau senator și cea de președinte”, se arată în document.

CITEȘTE ȘI:

Marcel Ciolacu nu vrea Coaliție pentru schimbarea legii pentru Iohannis/ Întrebat dacă PSD va vota: ,,Hai să vedem, o să vorbesc cu colegii mei”

Drum deschis pentru „senatorul” Klaus Iohannis / PNL a depus proiectul pentru modificarea legii

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cele mai bune 3 orașe din Europa la capitolul viață de noapte. Ce oferă?
Digi24
Cum se explică numărul mare de cutremure devastatoare care au avut loc în acest an. „Pare a fi un tipar”
Cancan.ro
Cât cere Leo de la Roșiori ca să cânte la o nuntă în 2026. Ce tarif are, pentru un program scurt, de 45 de minute, sau pentru toată noaptea
Prosport.ro
Imaginile care au făcut furori pe internet! Fosta soție a starului, în bikini
Adevarul
Sfârșit de vară cu delicii demențiale în bucătărie. Trei rețete românești de final de sezon care te fac „să lingi cratița și pe dosul afumat”
Mediafax
Nebunie în cluburi: pastile de ecstasy cu fața lui Donald Trump. Autoritățile avertizează că pot ucide
Click
Detaliul observat de Alexandru Ciucu. Cu cine seamănă, de fapt, fiicele lui și ale Alinei Sorescu
Digi24
Capcana shrinkflation în magazinele din România: Mii de produse la raft cu preț neschimbat, dar gramaj redus. „Se cunoaște la buzunar”
Cancan.ro
A cerut test ADN, dar Patriarhul Daniel i-ar fi dat o casă! Unde a dispărut femeia care spunea că îi este fiică
Ce se întâmplă doctore
Cât a plătit Gabriela Cristea pentru injecțiile de slăbit. Prețul unui an de tratament este uriaș: „Pentru un om obișnuit, costurile sunt imense”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mii de kilometri, sute de litri. Cât costă o lună de muncă pentru un taxi pe benzină
Descopera.ro
Ce este un material misterios și roșiatic observat pe Pluto?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Zile de cumpănă pentru România. Mărturia unui diplomat francez